Sinema & TV

SPİDER-MAN NO WAY HOME - FRAGMAN İPUÇLARI


Alp Eren Akkaya 25 Ağustos 13:02

1) Wong fragmanın başında Shang Chi fi·lmine gidiyor.

Shang Chi fragmanında, Wong’u Hulk’un eski düşmanı Abomination ile dövüşürken görüyoruz. No Way Home Spider-Man filminin fragmanında ise Wong portal açıp bir yere kendini ışınlıyor. Filmler bizce eş zamanlı olacak ve bütün bu karmaşada Wong görülmeyecek.

2) Spider-Man’ın sorgu sahnesinde Matt Murdock (Daredevil) görüldü mü?

Peter, yakalandıktan sonra polis karakoluna gidiyor. Kendisini kelepçelerle görüyoruz ve yanına biri yaklaşıyor. Peter’in bakışlarından o kişinin rastgele biri olmadığını anlıyoruz. Kıyafeti ve gözlükleri, Daredevil karakterini hatırlatıyor. Henüz Daredevil hakkında kesin bir hüküm yok. Ancak Daredevil karakterinin görülme ihtimali bile heyecanlandırmaya yetti.

3) Film Spider-Man Far From Home'dan hemen sonra başlayacak.

Fragmanda gördüğümüz üzere Peter, MJ ile beraber ve üstlerindeki kıyafet 2. filmin sonundaki kıyafetler ile aynı. Aynı tabelanın altında duruyorlar ve Peter, MJ’i kalabalıktan kaçırmaya çalışıyor. Buradan anladığımız kadarıyla film aynen bıraktığımız yerden devam edecek.

4) Çatı sahnesinde gördüğümüz grafiti bir gönderme.

MJ ile Peter’in çatıda yattığı sahnede arkada bir isim görüyoruz. Grafiti şeklindeki bu isim ise çok da yabancı değil. Steve Ditko, orijinal Spider-Man çizgi romanlarında Spider-Man'ın dış görünüşünü yaratan isim. Çatıdaki Dikto yazısı da buna bir gönderme.

5) Air Jordan giymesi Spider Verse animasyonuna bir gönderme.

Spider-Verse animasyon filminde gördüğümüz Miles Morales’in ayakkabıları Air Jordan’dı. Fragmanda Peter’in ayaklarında ise sürekli Air Jordanlar var. Bunun Spider-Verse filmine bir atıf olduğu çok açık.

6) Ezeli düşmanı Flash, Peter’i koruyor gibi.

Flash’ı Orijinal Spider-Man filmlerinde hep kaslı ve güçlü bir beyaz erkek olarak görmüştük. Ancak Tom Holland’ın Spider-Man’ında ise Flash'ı, fiziksel özelliklerinden çok sosyal zorbalığıyla gördük. Kendisi Spider-Man hayranı olmasına rağmen Peter Parker’dan nefret ediyordu. Ama fragmanda gördüğümüz kadarıyla bu değişmek üzere. Peter yargılanmaya götürülürken Flash da onunla beraber yürüyor. Aralarında bir dostluk başlangıcına işaret olması muhtemel.

7) Spider-Verse çizgi romanı ve One More Days çizgi romanına göndermeler var.

Spider-Verse çizgi romanında paralel evrenlerden gelen Spider-Man’lar beraber Sinixter Six’e karşı savaşıyordu. One More Day ise tamamen farklı bir hikâye anlatıyor. Civil War sırasında İronman’in tarafında olan ve kimliğini açıklayan Peter daha sonra taraf değiştiriyordu. Bu yüzden Peter hem kanun kaçağı hem de kimliği açıklanmış bir kahraman olmuştu. Peter’i vurmak isteyen biri yanlışlıkla May halayı vurup onu neredeyse öldürüyordu. Sonrasında Strange ile anlaşmaya çalışan Peter, herkesin hafızasını silmesini istiyordu. Fakat Strange’nin ona yardım etmemesi üzerine Mephisto (Şeytan) ile anlaşarak May Halanın hayatına karşılık MJ ile olan aşkını veriyordu. Tabii Mephisto şuan Marvel Sinematik Evreninde bulunmuyor. Bu yüzden O'nun yerine bu sihri Dr. Strange yapacak.

8) Yeni büyü kıyafeti geliyor.

Spider-Man’ı fragmanda siyahlar içinde gördük. Bazı kişiler filmde "Acaba Venom mu var?" tarzı düşüncelere kapıldılar. Ancak işin aslı sonradan ortaya çıktı. Spider-Man’ın yeni kıyafeti olarak karşımıza çıkan bu siyah kıyafet, Peter’in büyü yapabilmesini sağlayacak. Bu yüzden tahminimiz Dr. Strange’nin ona bu kostümü tasarladığı yönünde.

9) Arkadan zıplayarak saldıran yaratık The Amazing Spider-Man filmindeki Lizard.

Detaylı izleyenler fark etmiştir. Spider-Man sabit dururken arkadan biri üstüne doğru zıplıyor. Saniyeler süren bir sahneden bahsediyoruz. Sahnedeki kuyruklu şey ise bize The Amazing Spider-Man filmindeki Lizard’ı hatırlattı. Öfke nöbetleri geçiren, eski bir bilim adamı olan kertenkelemiz de bu evrene bir şekilde geçmiş gibi .

10) Orijinal Spider-Man Yeşil Cin'inin bombasını görüyoruz.

Reddit’te dolanan bazı bilgilere göre Yeşil Cinin yeni evrene bağlı olacağı söylenmişti. Ancak fragmanda gördüğümüz kadarıyla Yeşil Cin’in kullandığı el bombası orijinal Spider-Man filmindeki Yeşil Cin’in kullandığı el bombasıyla tıpa tıp aynı. Ve sızdırılan sahnelerde de eski Yeşil Cin’i görmekteyiz.

11) Elektro'nun şimşeklerini ve Sand-Man’ın kumlarını da fragmanda görüyoruz.

Fragmanın bir bölümünde Sarı şimşeklerin Peter’e yöneldiğini görüyoruz. Bu şimşeklerin sahibi ise Elektro. Jaime Fox tarafından hayat verilen The Amazing Spider-Man’in kötü adamı da, bu film ile geri dönüyor. Aynı zamanda Sand-Man'in kumları da aynı sahnede gözüküyor. Sand-Man hakkında daha kesinleşen bir bilgi yok ancak Orijinal Spider-Man serisinin 3. filmindeki Sand-Man olabileceği konuşuluyor.

12) Filmde bütün kötüler bir araya gelecek.

Filmde bütün kötülerin bir araya geleceği ise kesin. Daha önceden de bahsettiğimiz Sinixter Six oluşumu tamamlanacak. Üye karakterler ise sırasıyla şöyle: Dr.Oct, Green Goblin, Lizard, Sand-Man, Elektro. Son karakter ise henüz fragmanda karşımıza çıkmadı.

13) Diğer Spider-Man’ların hikâyesi devam edebilir.

Sony gişe gelirlerinde çok iyi sonuçlar bekliyor. Bu yüzden olası bir Spider-Verse dünyada en fazla izlenen filmler arasına girebilir. Bu ise önceki Spider-Man’lar için bir kapı oluşturuyor. Eski Spider-Man'lerin, yarım kalmış ya da hiç başlanmamış hikâyeleri, bu filmin gişelerinin gidişatına göre şekillenebilir.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum