Sinema & TV

SPİDERMAN NO WAY HOME GELİYOR


Alp Eren Akkaya 6 Ağustos 09:06

Çocukluğumuz süper kahramanı, tekrardan karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Hatırlıyorum da Spiderman filmleri çıkacağı zaman heyecandan uyuyamazdım. Hatta saatleri, sırf Spectecular Spiderman'ı izlemek için öğrenmiştim. Eminim sizin de Spiderman yazısını gördüğünüzde aklınıza çocukluğunuzdan bazı anılar gelmiştir. İlk karşımıza çıkan serisi tarihin tozlu sayfalarına gömülmüş olsa da Spiderman, her zaman vizyondaki yerini almaya hazır olarak gözüküyor. İlk iki seride prodüksiyon Sony'de iken, yeni nesilde koltuğa Disney oturdu. Halihazırda 16 Aralık'ta üçüncü film No Way Home sevenleriyle buluşacak.

Disney’in en çok patlama yapması beklenen filmlerinden olan Spiderman No Way Home için geri sayıma geçtik. İlk 2 filmi ile beraber büyük başarılar yakalayan Disney, Spiderman'ın peşini bırakmayacak gibi görünüyor. Ancak Spiderman'ın başarısını tek bekleyen Disney değil. Sony de 3. filmi izlemeden önce, diğer Spiderman filmlerinin izlenmesini gerektiğini belirten bir tweet attı.

Neden onca yapım varken Spider-man'den beklenti yüksek?

Sony Universal, -bildiğiniz üzere Spiderman üzerinden- bir evren kurmakta. Özellikle Venom filmleri, Morbius filmi ile evreni daha da genişletme amacı güdüyorlar. Bu filmlerin Spiderman filmleriyle bağlantılı olduğu fragmanlara konulan easter eggler ile kesinleşti. Spiderman'ın ilk filminden tanıdığımız Michael Keaton, Morbius filminde Vulture rolüne kesin bir şekilde geri dönüyor. Sony'nin yanı sıra Marvel sinematik evreninde de derin bir bağlantı görevi göreceğini düşünmekteyiz. Loki dizisinin sezon finalinde meydana gelen olaylar sonucu, (spoiler) çoklu evrenler ve spider verse konusunda umutlandık.

https://www.youtube.com/watch?v=-FmWuCgJmxo

Spider verse nedir ve neden gündemi bu kadar meşgul etti?

Öncelikle spider versenin ne olduğu ile başlayalım. Birçok paralel evrenden gelen Spiderman'ların aynı evrende buluşması ve ortak bir Sinister Sixe karşı mücadele verme ütopyasına Spider Verse diyoruz. Henüz kesinleşen bir Spider Verse durumu yok ancak Marvel bunun sinyallerini vermeye başladı diyebiliriz. İlk Spiderman serisindeki Alfred Monila’nın (Dr. Octopus) ve ikinci The Amazing Spiderman serisindeki Jaime Fox’un  (Elektro) karakterlerinin Spiderman No Way Home filminde olacağı kesinleşti. Reddit’te dolaşan bilgilere göre, dizide de Andrew Garfield (TASM) ve Tobey Maguire (Origin Spiderman) da kadroya dahil olacak.

 Why is the expectation from Spider-man high when there are so many productions? WELL, WHY AND WHY DID SPIDER VERSE BUSY THE WORLD AGENDA? The question in our minds: Which is the best Spider-man?

 

Büyük güç büyük sorumluluk gerektirir.

Ben Amca

Bir Örümce Adam fanı olarak -ve üzülerek- belirtmeliyim ki Spiderman filmleri genel IMDB puanlamasında ve bazı fanlarının gözünde çok iyi bir yer edinemedi. Eleştirilen kısım da Ironman karakterinin altında sıkışıp kalması. Yani Örümcek Adam, kendi hikâyesini yazamadı. Orijin hikâyesinde ağ atıcılarını Peter, kendisi yapmıştı. Ancak son Örümcek Adam serisinde gördüğümüz üzere ağ atıcılardan kostümüne kadar her özelliğinde Tony Stark’ın izleri vardı.

Kafamızdaki soru: En iyi Spider-man hangisi?

İlk seri olan The Spiderman serisinde başrol oyuncumuz Tobey Maguire’dı. Kendisi hafızalarımıza 3. film hariç unutulmaz bir hatıra bırakmıştı. The Amazing Spiderman serisi ile beraber Andrew Garfield görücüye çıkmıştı. Aslında kendisine çok doyamadık. Çünkü uzun süreli sözleşme imzalamasını beklerken Sony ile aralarında çıkan tartışma sonucu sözleşmesi iptal oldu. Böylece 3. filmi tarihin tozlu sayfaları arasına karıştı. İlk 2 filmden damağımızda kalan tat ise oldukça yavan kalmıştı. Tabii büyük heyecanla 3. filmi beklerken, iptaliyle şoka uğradığımız için de olabilir. Son olarak Tom Holland’ın Örümcek Adam'ı görücüye çıktı. Bazı eleştiriler alsa da IMDB listesinde diğer Örümcek Adam filmlerinin üstüne yerleşti. Benim için doğru kararını vermek biraz zor. Zira Tobey’in Peter Parker yönünü, Andrew ’in sorumluluk duygusunu ve Tom Hollandın kostüm altındaki espri yeteneğini alarak mükemmel Örümcek Adam'ımı oluştururdum. Peki, sizce en iyi Örümcek Adam hangisi?

 

 

 

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum