Sinema & TV

Squid Game İncelemesi: Netflix'in En Popüler Yapımı


Karavan ile bu sefer belki Netflix'in en başarılı yapımına seyahat edeceğiz. Platform üzerinde yerini aldığı günden beri dünya üzerinde gündemdekiler listesinden hiç düşmedi. Bir Squid Game furyasıdır gidiyor. Peki bu Squid Game ne anlatıyor? Neden bu kadar popüler? Gelin bu sorulara beraber cevap arayalım. Tokat yiyerek 100 bin Won kazanmak ister miydiniz? Hemen kurlara bakmayın. Size yardım edeyim 750 Türk Lirası'na karşılık geliyor. Eğer durumunuz Seong Gi-hun gibi kötü olsa kabul edebilirdiniz. Gi-hun işi olmayan, annesinin baktığı, boşanmış, hayal kırıklığı yaratan bir baba. Tüm bunlara bir de kumar sorunu eklenince karşınıza çıkacak "Hadi oyun oynayalım. Sen kazanırsan her seferinde 100 bin Won veririm. Ama ben kazanırsam bir tokat atarım." teklifine evet diyebilirsiniz.
Squid Game

Teklife balıklama atlamayın

Yalnız bu oyun sadece başlangıç oyunu. Gi-Hun gibi çaresiz durumdaki insanlara kurulan bir tuzak. Ağızlarına çalınan bir parmak bal. Ana amaç ise onları 45,6 miyar Won para ödülü olan Squid Game oyununa katılmalarını sağlamak. Bu para da yaklaşık 342 milyon Türk Lirası. Kulağa güzel geliyor değil mi? Ama sonunda ölüm var. Katılanlardan sadece birisi bu parayı kazanacakken geri kalanı ölecek. İşte Squid Game dizisinin ana konusu bu. Squid Game'i oynamak için 456 kişi katılacakken 455 kişi ölecek ve bir kişi milyarder olacak. Sonucu ise ölümcül olan altı farklı çocuk oyununu birinci olarak bitirecek olan kişi belirleyecek. Böyle anlatınca konu çok klasik geldi değil mi? Parça parça Küp, Fermat'ın Odası, Ölümcül Labirent, Çember ve özellikle Açlık Oyunları barındırıyor. Hatta içinde biraz Japon yapımı Alice in Borderland bile var. Bu sayede size benzer filmler ve dizi de önermiş oldum. Konusu klasik gibi dursa da sürükleyici bir dizi. Güzel bir kurgusu var. Kurgu içine umutsuzluklar, insan ilişkileri, çaresizlik, psikolojik kırılmalar gibi unsurlar serpilince seyir zevki artıyor. Adadaki karakterlerin yerine kendinizi koyuyorsunuz. "Hayatta kalmak için insanlığınızı ne derecede feda ederdiniz?" sorusu ile baş başa kalıyorsunuz. En önemli konulardan birisi de "kolay para kazanma" sanırım. Squid Game'de de günümüzde de kimse kolay paraya hayır diyemiyor. Squid Game'de bunun sonucu ölüm olurken günümüzde elimizdeki yatırımların kaybolması oluyor. Unutmayın ki kimse kimseye karşılıksız para vermez ve "emeksiz aş olmaz". Son zamanlarda bu tür dizilerde karakterlerin geçmişine derin bir yolculuk yapılır oldu. Dizide zaman doldurmak için senaryoya karakter hakkında detaylı sahneler ekleniyor. Bu durum bazen izleyiciyi sıkabiliyor. Squid Game ise bence bu konuda çok başarılı. Karakter geçmişlerine sıkmadan yüzeysel bir değerlendirme yapıyor.

Korece biraz rahatsız edebilir

Squid Game, oyuncu seçimleri konusunda da çok başarılı. Benim takıldığım tek karakter var. Mi-Nyeo karakterini oynayan kadın oyuncu rolü ile bütünleşmiş. Oldukça itici gelmeyi başarmış. Sesi de konuşması da aynı ölçüde itici. Tüm dizileri veya filmleri kendi dilinde alt yazılı izlemeyi seçmeyi tercih ederim. Ancak Mi-Nyeo yüzünden bu tercihimi değiştirdim. Önce Türkçe, sonra İngilizce seslendirme seçimi yapmama rağmen seslendirenler de aynı iticiliği hissettirmeyi başarmışlar. Ayrıca benim gibi Kore dizilerine alışık değilseniz konuşmadaki uzatmalar kulağınızı tırmalayabilir. Squid Game sayesinde Kore kültürünün çocuk oyunlarından altı tanesini öğrenmiş oldum. Mesela "yeşil ışık kırmızı ışık" gibi bizim kültürümüzde olan oyun da var, Squid Game gibi olmayan da. Diziyi izlediğimizde farklı ülkelerde de buna benzer oyunların düzenlendiğini öğrendik. Belki gelecek sezonlarda diziye farklı ülkelerde devam ederler ve biz de farklı oyunlar öğreniriz. Sonunda kaybedenin oyundan çıktığı kazananın ise alkışlandığı biçimde sınıflarımızda da oynayabiliriz. Squid Game ayrıca bir noktaya vurgu yapmak istemiş. Buna "iyi ile kötünün savaşı" da diyebilirsiniz, "insanlardan ümidi kesen ile hala insanlardan umudu olanın savaşı" da. Özellikle sezon finali ile dizi, size bu sorgulamayı yaptıracak. Son bir anektot düşelim. Dizide oyuncuların ulaşması için verilen telefon numarası gerçek bir numaraymış. Numaranın sahibi günde binlerce arama alıyormuş. Squid Game'de psikoloji, şiddet ve kazanma hırsı birleşiyor. Bu sayede de Netflix'in en popüler yapımı olma yolunda ilerliyor. Dizi muhtemelen devam edecek. Bakalım bu başarısını ikinci sezonu ile de yakalayabilecek mi? Dizinin karavan puanı,
????
https://youtu.be/oqxAJKy0ii4
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum