Sinema & TV

Star Trek Picard: 2. Sezon İncelemesi


Onur Ömer Düzgün 11 Mayıs 21:14

Star Trek Picard ilk sezonunu incelerken uzaya seyahat etmiştik. Dizi ikinci sezonuyla sevenleri ile buluştu. Macera kaldığı yerden devam etti.

Star Treck Picard'ın çekimleri pandemi yüzünden sürekli ertelenmişti. İzleyicilerin aklına "Acaba dizi artık devam etmeyecek mi?" sorusu geldi. Ama korkulan olmadı ve Star Treck Picard devam etti.

"Patrick Stewat, -namı diğer Jean Luc Picard- emekli olup ailesinden kalma şatosunda yaşamaktadır. Üzüm yetiştirip şarap imal eder. Elbette içinden Benim burada ne işim var? Benim yerim uzay. diye geçirerek... Tam bu sırada hiç tanımadığı bir kadın Picard’ın yardımını ister. Emekli amiralimiz bu yardım çağrısını karşılıksız koymaz ve elinden ne gelirse yapmaya çalışır. Ama kız saldırıya uğrar. Picard ne olduğunu anlamadan kızı kaybeder. Yardım istemek için soluğu Yıldız Fedarasyonu'nda alır. Ancak beklediği yardımı görmez. Sonuçta Emekli Amiral Picard’dan bahsediyoruz. Kafaya koyduğunu yapacak. Bu amaçla kiralık bir gemi ile maceraya çıkar. "Bu macerada eski dostları da görecektir eski düşmanları da..." diye ilk sezonu kısaca özetleyeyim. Yazının devamı burada.

Malum Star Treck Picard, Star Treck: Next Generation evreninde geçiyor. İlk sezonda da geçmişte bu evrende oynamış karakterlerin karşımıza çıktığını gördük. İkinci sezon ile yine bir tanıdık yüzü görüyoruz.

Uzaydan, 2024'e yolculuk

Star Treck Picard ikinci sezonu Picard ve -eski arkadaşı mı desek düşmanı mı tam bilemedim- Q arasındaki ilişki konu alınmış. İkili daha önceleri devamlı karşı karşıya gelmiş. Aralarındaki ilişki kısmen Batman ve Joker'i anımsatıyor. İkisi de diğeri olmadığı zaman mutlu olamıyor. Bir oyun arkadaşı gibi görüp birbirlerine hep ders veriyorlar.

Q'nun canı anlaşılan yine oyun çekmiş ve Picard'ı ziyaret etmiş. Q zaman çizgisini bozmuş. Picard bunun farkına varınca mürettebatını aramaya başlıyor. Picard'ın amacı zaman çizgisini eski haline getirmektir. Bu yüzden çalıntı bir uzay aracı ile zaman yolculuğu yaparlar. 2024 senesine dönüp her şeyi eski haline getirmek isterler. -Ne gariptir ki ilk sezonda kiralık bir uzay aracı; ikinci sezonda ise çalıntı bir uzay aracı kullanıyor koskoca kaptan.-

STAR TRECK PICARD

Son üç dizimiz de hep zaman yolculuğu konulu oldu: Lea'nın 7 Yaşamı, Russian Doll ve Star Treck Picard...Hepsinde de aynı şeyi söyler olduk: zamanda yolculuk yapmak tehlikelidir. Geçmişte yapılan en küçük yanlış gelecekte büyük yıkımlara neden olur. Q, tam da bunu isteyerek davranırken Picard ona engel olmaya çalışıyor. Bir taraftan ise kullandıkları teknolojik aletleri günümüz insanlardan uzak tutmaya çalışıyorlar.

Dizide bolca Picard'ın çocukluğuna da dönüyoruz. Yaşadığı travmalara şahit oluyor. Bu travmalar gelecek ile ilgili kararlar alırken ona kimi zaman engel oluyor kimi zaman ise yardımcı... Aslında Q da tam bunu istiyor.

Star Treck Picard ikinci sezonunda kadroya Q karakteri ile John de Lancie dahil olmuş. Ayrıca Guinan karakteri ile Whoopi Goldberg ve The Borg Quenn karakteri ile Annie Wersching kadroda yerini almış.

Q da neyin nesi?

"Q neyin nesidir? Zamanı nasıl bozacak güce sahip?" sorularına cevap verelim. İlk önce Q, için Star Trek evreninin en gelişmiş ırkı diyebiliriz. Ayrıca Q ırkı çok güçlüdür. Zamanı istediği gibi bozabilir. Madde ve enerjiyi birbirine dönüştürebilir. İstediği yere ışınlanabilir. Hatta ölümsüz oldukları rivayet edilirdi. Bu özelliklere bakınca kimisi Q ırkı için "tanrı" ifadesini kullanmıştır ama onların dahi yapabileceklerinin sınırları vardır. Star Treck Picard ile Q hakkında daha detaylı bilgi ediniyoruz.

Kısaca Star Trek Picard'ın bu sezonunu daha çok beğendim. Bana seriye devam etmek için bir neden verdi. İzlediğiniz zaman bana hak vereceksiniz. Kötü adam olarak lanse edilen karakterin finalde verdiği ders ayakta alkışlanıyor. Ayrıca dizi 3. sezonu ile 2023 başında bizimle olacak. Ben ise merakla bir diğer Star Trek dizisi olan Discovery'nin yeni sezonunu bekliyorum. Belki siz bu satırları okurken onu izliyor olacağım.

Dizinin karavan puanı,

????
https://youtu.be/SWVA1ceMcko
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum