Sinema & TV

Star Trek Picard İlk Sezon İncelemesi: Efsane Kaptan John Luc Picard


Onur Ömer Düzgün 16 Temmuz 07:54
Karavan ile bu sefer uzaya seyahat edeceğiz değerli okur. Kemerini sıkı bağla çünkü büküm sürüşü yapacağız. Atılgan kadar büyük ve güzel bir gemi ile yolculuk edecek olmasak da Uzay Yolu -yani Star Trek- yolculuğumuzdan zevk alacağınıza eminim. Çünkü Atılgan'ın efsane kaptanı Picard bizimle olacak. Uzay temalı bilim kurgu film denilince aklımıza ya Star Trek ya Star Wars gelir. Bana -nedense- Star Trek biraz daha çekici geliyor. O yüzden Mandolarian incelemesinden önce Star Trek-Picard’a doğru seyahat ettik. Hemen söyleyeyim dizi Amazon Prime'da. Tamı tamına 54 senedir aramızda olan bir yapımdan bahsediyoruz. İlk Star Trek filmi 1966’ da çekilmiş. O zamandan günümüze kadar 13 film, 779 bölüm dizi çekilmiş. Her birisi izleyicilerden ayrı beğeni almış. Durum böyle olunca diziler ve bölümler arasında bir karışıklık meydana geliyor. Bu yüzden Paramount güzel bir zaman çizelgesi yapmış.
 Yeni yapımlar ile Star Trek’in televizyon macerası devam edeceğe benziyor. Şu an dördü devam eden üçü yapım aşamasında olan 7 dizi söz konusu çünkü. Biz bu yazımızda Star Trek Picard’a değineceğiz ama şunu hemen belirtelim Star Trek - Discovery de seyahat listemizde yer alıyor. Hatta Picard’dan daha çok hoşuma gittiğini söyleyebilirim.
Star Trek bilimin en uç noktalarını yapımlara taşır. Işınlanma insanlar arasında en arzu edileni olabilir. Bir tuşa bastığınızda beliren yemekler, her işinizi yapabilen hologramlar, uzayı bir uçtan bir uca seyahat etmek gibi aklımızın sınırlarını zorlayan durumlar söz konusu. Star Trek Picard dizisinde bu saydıklarımın hepsi gerçekleşiyor. Kaptan koltuğunda Patrick Stewart oturuyor. Efsanevi kaptanın geri döndüğü Star Trek Picard’ın hayran kitlesi baya geniş. Dizide Patrick Stewart’a diğer yapımlarda oynamış karakterler eşlik ediyor. Bir nevi emekli amiral ekibini topluyor. Yardıma ihtiyacı olan dostlarına hiçbiri karşı koyamıyor.

Picard dizisinde bizi ne bekliyor?

Patrick Stewat namı değer Jean Luc Picard emekli olup ailesinden kalma şatosunda yaşamaktadır. Üzüm yetiştirip şarap imal eder. Elbette içinden Benim burada ne işim var? Benim yerim uzay. diye geçmektedir. Tam bu sırada hiç tanımadığı bir kadın Picard’ın yardımını ister. Emekli amiralimiz bu yardım çağrısını karşılıksız koymaz ve elinden ne gelirse yapmaya çalışır. Ama kız saldırıya uğrar. Picard ne olduğunu anlamadan kızı kaybeder. Yardım istemek için soluğu Yıldız Fedarasyonu'nda alır. Ancak beklediği yardımı görmez. Sonuçta Emekli Amiral Picard’dan bahsediyoruz. Kafaya koyduğunu yapacak. Bu amaçla kiralık bir gemi ile maceraya atılır. Bu macerada eski dostları da görecektir eski düşmanları da. Yukarıda uyarımı yaptığıma göre sürpriz bozan içerebilecek açıklamalarım ile devam ediyorum. Picard’dan yardım isteyen kız aslında bir sentetiktir. Yani insan ve robot karışımı bir forma sahip. Yalnız kız bunu bilmiyor ve kendisini insan sanıyor. Evinde erkek arkadaşı ile otururken saldırıya uğruyor. Bu olay sonucu kendisini aktife ediyor. İçinden bir ses Picard’a ulaşmasını söylüyor.

Bazılarının korkusu "Robotlar dünyayı ele geçirecek"

Dizi ilerledikçe aslında günümüzde yaşanılan bir çekincenin -uzayda da geçse- devam ettiğini görüyoruz.Robotlar, makineler dünyayı ele geçirecek. korkusu dizinin ilk sezonuna damga vuruyor. Picard, yardım isteyen kızdan daha fazla olduğunu öğrenip onları kurtarmak için harekete geçiyor. Çünkü onları yok etmek isteyen gizli bir örgüt var. Gizli örgütün inancına göre Organik yaşamın sonunu bu sentetikler getirecek. O yüzden sentetiklerin hepsini yok etmek istiyorlar. İlk sezonumuza bu kovalamaca damga vuruyor. Yapımcının paylaşımına bakılırsa ikinci sezon çekimleri başlamış.
https://twitter.com/johndelancie/status/1379154132532142090?s=20
İlk sentetiklerden birisi olan Data’nın güzel alıntısı ile sonlandırmak istiyorum. Neredeyse bir insandan farkı yoktur. Kendisinin bedeni olmamasına rağmen bir simülasyonda zihni yaşamaya devam eder ve ölümü tecrübe etmek ister. Sizce haklı değil mi?
“İnsan hayatına ölümlülük anlam katıyor, kaptan. Barış, aşk, dostluk… Bunlara çok değer veriyoruz. Çünkü sonsuza dek sürmeyeceklerini biliyoruz. Sonsuza dek yaşayabilen bir kelebek asla gerçek bir kelebek olamaz.”
Dizinin karavan puanı,
????
https://youtu.be/xxHWh1n-qUU
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum