Sağlık

Stockholm Sendromu: Celladına Aşık Olmak


Mehtap Temur 8 Ağustos 11:46
Mutsuz olduğunuz halde ilişkiyi bitiremiyor musunuz? Partnerinizden korktuğunuz için öfke mi duyuyorsunuz? Ayrılmak istiyor fakat ayrılamıyor musunuz? Bu sorulardan birine ve birkaçına evet diyorsanız; işte bu ilişkinizde travmatik bir bağlılık olduğunun göstergesidir.  Özellikle kişi, kendisini zora sokan ve üzen koşulları kabullenir. Savunur. Sıkıntıya sokan koşulların nedenlerini göremez. Ezilmesine rağmen ezenin yanında yer alır. Hatta ezen kişiye karşı minnet duyar. Stockholm sendromu; rehinelerin, kendilerini esir alanların duygularını anlama durumuna gelmeleri ve daha sonrasında suçlulara yardımcı olmaya çalışmaları ve sonunda özdeşim kurmaları halidir.
Stockholm sendromu ortaya çıkışı

Tarihçesi: İlk Stockholm vakası

Stockholm sendromu, ilk kez psikiyatr Nils Bejerot tarafından tanımlananmıştır. İsmini 1973 yılında İsveç’in başkenti Stockholm’de yaşanan bir olaydan almaktadır. 23 Ağustos 1973'te Stockholm’de bir bankayı soymak üzere basan soyguncular dört banka görevlisini 6 gün rehin tuttu. Banka soyguncusu tarafından 6 gün boyunca rehin tutulan banka görevlisi bir kadın, soyguncuya duygusal olarak ilgi duymaya başladı. Serbest kaldığında soyguncuyu savunmakla kalmadı ve nişanlısını terk ederek kendisini rehin alan banka soyguncusunun hapisten çıkmasını bekledi. Sonunda da onunla evlendi. Hatta 6 gün boyunca aşırı zorlu şartlarda bulunan rehineler de aralarında para toplayıp soygunculara avukat tuttular. Hapishanede de yalnız bırakmayıp sık sık ziyaretlerine gittiler. Aralarında çok sıkı bir bağ oluştu.    Bunun nedeni nedir? Nasıl olur da bir insan, kendisine zorbalık yapan birine karşı duygusal bağlılık hisseder? Bu soruların cevabı Stockholm sendromunda saklı. Bu sendromun ortaya çıkmasının temel sebebi, hayatta kalma içgüdüsüdür. Dış dünyadan tamamen soyutlanan kurban, kendi ihtiyaçları için kendisine zorbalık yapan kişiye bağımlı olduğunu hisseder. Zorbanın yaptığı en küçük bir iyilik kurbanın gözünde büyür. Zamanla kurban, kendisinin zorbanın yerine koyup olaylara onun gözünden bakmaya başlar. Hatta zorbanın yaptıklarına hak verir. Kurban, tek iyi ilişkinin zorba ile kendi arasında olduğunu düşünür. Böylelikle ondan ayrılması gitgide zorlaşır.

Stockholm Sendromu tedavi edilmezse ne olur?

Tedavisi oldukça önemlidir. Çünkü tedavi edilmezse kişi çok fazla insan tarafında kötü durumlar için kullanır. Kişi kendi düşüncelerini ifade etmekte zorlanır. Aynı zamanda başkalarının bakış açılarını kendi düşüncesiymiş gibi savunmaya başlar. Böyle istenmeyen bir durumdan kurtulmak için tedaviye hemen başlamak gerekir. Öncelikle ve mutlaka bir uzman yardımı alınmalıdır.

Dizi/film önerileri (Dikkat spoiler içerir)

La Casade Papel
Son dönemlerde popüler olan İspanyol dizisi La Casa De Papel de Stockholm sendromunu görebilirsiniz. Monica, soygunda bir rehine olsa da sonrasında Denver karakterine aşık olup o da soyguncuların tarafına katılarak soyguna destek olmuştur. Monica, kendisini rehin alan kişiye aşık olduğundan sonraki sezonda Stockholm ismiyle diziye devam etmiştir. Bu arada La Casa de Papel yeni sezonunun da, Eylül ayında yayında olduğunu belirtelim.
Ertem Eğilmez’in yönetmenliğini üstlendiği Mavi Boncuk filminde; Baba Yaşar, Yakışıklı Necmi, Şeker Kamil, Kanuni Süleyman, Mıstık ve Kaymakam Cafer’den oluşan altı kişilik bir grubun hayranı oldukları Emel Sayın’ı kaçırmasıyla yaşadıkları olaylar izleyiciye anlatır. Kaçırdıktan sonra Emel Sayın’a çok iyi davranan bu grup onun her isteğini zorlansalar bile yerine getirir. Bu grubun hayatını daha yakından tanımaya başladığımız noktada, Emel Sayın bu insanlarla arkadaş olur. Hatta daha da ileri giderek içlerinden Necmi’ye aşık olur. Bu noktada Emel Sayın, kendisini kaçıran insanları suçlu olmadığını düşünür ve Necmi’ye duyduğu aşkla beraber sendromun kurbanı olur. Filmin bu suçlu kahramanları çok iyi bir şekilde gösterdiği için izleyicilerde bu insanları hiç suçlu gibi görmez.

Son olarak

V for Vendetta
Bunların dışında; V for Vendetta (2005), Köpeklerin Günü (1975), Güzel ve Çirkin (1975), Son Samuray (2003), Highway (2014), King Kong (2005), Aşk ve Para (1998) ve Başka Türlü Bir  Aşk (2013) filmlerini de Stockholm sendromu konusu ile ilgili izleyebilirsiniz.

Bir sonraki yazıma kadar karga.la da kalın.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum