Sinema & TV

Stranger Things: Hawking ve Vecna


Onur Ömer Düzgün 6 Temmuz 17:08

Stranger Things Netflix'in en sevilen dizilerinden birisi. Fantastik olay örgüsü izleyenleri farklı bir boyuta taşıyor. Sevilen dizinin dördüncü sezonunun ikinci kısmı sevenleri ile buluştu.

Netflix, dizilerin final kısımlarını veya sezon finallerini parçalar halinde izleyiciler ile buluşturmaya başladı. La Casa De Papel'de olduğu gibi Stranger Things dizisinde de son sezon iki kısım halinde yayımlandı. Bu arada La Casa De Papel'in Kore versiyonunu ne siz sorun ne ben söyleyeyim. İkinci bölümün ortasına gelmeden "Benden bu kadar." dedim. Zaten Kemal Sunal filmlerinin tekrar çekimini de beğenmem. Sinan Bengier çok sevdiğim bir oyuncu olasına rağmen eski filmlerin tadını alamadım. La Casa De Papel'de de durum aynı! Özellikle Rio'nun zorlama gülmesinden sonra iyice soğuma geldi.

Stranger Things ile devam edelim. Dizinin yapımcılığını, senaristliğini ve yönetmenliğini Duffer Biraderler namı ile bilinen Matt ve Ross Duffer üstleniyor. İkisi de sıkı bir Stephen King hayranı. Zaten dizinin ilham kaynağı da Stephen King'in The Boy isimli romanı. Stranger Things içerisinde King'e ithaflar bolca var.

Kısaca ilk üç sezon

Mike, Lucas, Will ve Dustin çok sıkı arkadaştır. En büyük eğlenceleri ise Zindan ve Ejderha isimli kutu oyununu oynamaktır. -Şahsen ben de bu oyunu çok merak ediyorum. Amerikalı arkadaşlarım ile Carcassonne ve Catan oynamış ve çok sevmiştim. Zindan ve Ejderha ise The Bing Bang Teory'den çok merak ettiğim ama oynayamadığım bir oyun oldu.- Oyun geç saatte bitince çocuklar eve dağılmaya karar verir. Onlarda, akşam ezanı evde ol kuralı yok tabii. Gece yarısı bisikletlerine atlayan çocuklar evlerine giderler. İçlerinden Will ormanda bir canavar ile karşılaşır. Ne kadar kaçmaya çalışsa da başarılı olamaz ve canavar Will'i kaçırır. Diğer üç arkadaşı ise ormanda bir kız bulurlar. Her halinden yardıma ihtiyacı olduğu anlaşılan bu kıza, Mike yardım eli uzatır. Evinde gizlice kalmasını sağlar.

Stranger Things

Bu arada kasabadaki herkes Will'i aramaya başlar. Geride kalan üç arkadaş buldukları kızın özel güçleri olduğunu ve bir laboratuvardan kaçtığını fark ederler. Onlar da kendi yöntemleri ile arkadaşlarını ararlar. Bu arayış anından Eleven -yani El'in- özel güçlerini kullanması ile gizli bir geçit açılır.

Stranger Things ilk sezonunda açılan bu geçitten ikinci ve üçüncü sezonda hep kötülükler geçti. Demogorgon bunların en önemlisi. Çocuklar her sezon farklı bir kötülük ile uğraştı. Diğer taraftan da çocukların büyümesine, grup içi dinamiklerin değişmesine, aşık olmalarına, aile ve akran grubu ile yaşadıkları sorunlara şahit olduk.

Hawkins'in laneti: Vecna

Stranger Thing dördüncü sezona geldiğimizde ise kötülüğün kaynağı -yani Vecna'yı- gördük. Vecna'nın bir numara olduğunu ve El ile olan bağlantısını öğrendik. Vecna'nın amacına ulaşıp dünya ile kötülük arasında tam bir kapı açması için dört kişiyi öldürmesi gerekiyordu. Üç kurbanı olan Vecna, amacına ulaşmadan grubun bir şey yapması gerekiyordu. Son olaylardan sonra gücü tükenen ve gizlenmek için kasabadan ayrılan El, arkadaşlarına yardım etmek için hiç istemediği birisi ile çalışmaya razı olmuştu.

El'in güçlerini geri kazanma çabasından kasabada kalanların haberi yoktu. Bu yüzden kasabadakiler de kendi başlarının çaresine bakmaya çalışıyordu. Öte yandan ise işlenmemiş bir suçtan arkadaşlarını aklamaya çalışıyorlardı. Hepsi birleşip Vecna'yı mağlup etmeyi başaracaklar mı?

Stranger Things dizisinin dört sezonunun sürprizbozansız kısa özeti bu. Gelelim devamına... Benim dizide sevdiğim unsurlardan biri şüphesiz mekanlar, kostümler. Çünkü dizi 80'lerde geçiyor. Başarılı çalışmalar sayesinde 80'leri yaşıyoruz.

Soğuk savaş dönemi deneyleri

Dizi soğuk savaş zamanlarında geçiyor. Zaten dizinin esinlendiği konulardan birisi de Montauk Projesi. Hala resmi açıklaması olmayan, A.B.D. gemilerinin radara yakalanmasını engellemek için ışınlanmasını amaçlayan Philadelphia Deneyi'nin içinde bir projedir Montauk Projesi. Projenin konusu ise zihin kontrolü ve zamanı bükebilmektir. Stranger Things dördüncü sezon ikinci kısımda bunları daha fazla görüyoruz.

Korku ve fantastik bir dizi olmasına rağmen dizide işlenen akran zorbalığı çok gerçekçiydi. Ergenlik dönemine gelen çocukların birbirine yaptığı baskı muazzam işlenmiş. Aynı şekilde zorbalığa uğrayanın sessiz kalması, yardım isteyememesi -hatta rehberlik servisine danışmanın bile alay konusu olduğu- başarılı bir şekilde aktarılmış.

Stranger Things oyuncu kadrosu epeyce kalabalık. En son Enola Holmes olarak gördüğümüz Millie Bobby Brown, son Hayalet Avcısı Finn Wolfhard, David Harbour ve Winona Ryder bunlardan öne çıkanı. Eddie olarak gördüğümüz ve çaldığı Master of Puppets ile gönlümüzde taht kuran Joseph Quinn ise dördüncü sezonun parlayan yıldızı. Ayrıca Dmitri Antonov rolü ile Tom Wlaschiha, bu sezona gerçekten renk katmış. Özellikle David Harbour ile olan sahneleri eğlenceliydi.

https://youtu.be/yXnk3n-qNrI

Dizinin birinci sezonundan sonra beklentiler çok yükselmişti. İkinci ve üçüncü sezon ise birinci sezonun tadını vermemiş, izleyiciler tarafından eleştiriler başlamıştı. Sinematografik olarak dördüncü sezon izleyicileri tatmin etti. Buna hikayenin anlatımı ve bölüm sürelerinin uzunluğu da eklenince Stranger Things tekrar birinci sezona yaklaştı.

Bu arada dizi öyle bir yerde final yaptı ki "demek ki beşinci sezonu var." dedirtti ve her şey ters düz olmaya başladı. Yani hikaye henüz bitmedi. Merakla beşinci ve son sezonu bekleyeceğiz.

Dizinin karavan puanı,

????
https://youtu.be/Y88C80GXUa0
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum