Otomotiv Spor

Styrian GP: Red Bull Evinde Kazandı


Tuna Tanyolaç 27 Haziran 15:32
Geçtiğimiz hafta Fransa GP ile başlayan üç haftalık yarış temposu Avusturya'da Styrian GP ile devam etti. Haftaya yine Avusturya GP olarak Red Bull Ring'de olacağız. Öncelikle bu hafta sonu yağmur beklentisi gerçekleşmedi. Red Bull evinde Mercedes'e karşı yükselişini sürdürmek istiyordu. Evinde ilk pole pozisyonunu alan takım yarışı da kazandı. Ön sıralarda geçiş izleyemediğimiz yarışta, hasar alıp geri düşen Leclerc geçişleriyle renk kattı. Böylece günün sürücüsü seçildi. Şimdi yarış hafta sonuna gün gün göz atalım.

Antrenman seansları

https://www.youtube.com/watch?v=ELOJ93-Rp_I
Styrian GP için hava tahminlerinde Cuma ve Cumartesi günleri için yağmur ihtimali yüksekti. Fakat korkulan olmadı ve antrenmanlar kuru zeminde gerçekleşti. Pistin 9. ve 10. virajlarında pist sınırları sıkı şekilde denetim altındaydı. Bu yüzden çoğu pilotun yaptığı tur dereceleri geçersiz oldu. Antrenmanlarda spin atan isimler olsa da kaza yaşanmadı. Cuma antrenmanlarını Verstappen önde tamamlarken, Mercedesler ona fazla yaklaşamadı. Bottas Cuma ikinci seansta pit yolunda spin attı. Daha sonra hakemler tarafından ona 3 sıra grid cezası olarak fatura çıktı. Cumartesi ise Hamilton yakaladığı doğru ayarlarla antrenman birincisi oldu. Gasly ve Alonso iyi performans gösterdiler. Ferrariler yine lastikleriyle boğuşmak zorunda kaldılar.

Sıralama turları

Styrian GP sıralama turlarında da beklenen yağmur ihtimali gerçekleşmedi. Böylelikle kuru zeminde sıralama turları izledik. Q3'te Haas pilotları ve Raikkönen'in yanı sıra sürpriz şekilde Ocon da elendi. Son isim olarak da Latifi saniyenin binde yetmişi farkla Q3'te elendi. Q2'de Verstappen, Mercedesler ve Giovinazzi orta hamur ile mücadele ettiler. Giovinazzi, Vettel, Ricciardo ve Sainz ile birlikte elenen son isim 0.008 sn ile Russel oldu. Böylece Russel Q2'ye kalma istikrarını sürdürürken Q3'ü milisaniyelerle kaçırmış oldu. Styrian GP Q3 seansında pole pozisyonunu Verstappen kazandı. Bottas ikinci sırayı alan dereceyi yapsa da cezası nedeniyle beşinci sıraya geriledi. Böylelikle üçüncü olan Hamilton ikinci; dördüncü olan Norris üçüncü, beşinci olabilen Perez dördüncü başlama hakkı kazandı. Gasly istikrarını sürdürdü ve altıncı oldu. Kalan sıralama Leclerc, Tsunoda, Alonso ve Stroll şeklinde oldu. Lastik sorunları yaşayan Ferrari'de Leclerc'in ve F1'e tekrar ısınan Alonso'nun performansları dikkat çekiciydi.

Yarış

Styrian GP' de yarış gününe geldiğimizde yağmur olasılığı yine düşüktü. 71 tur üzerinden düzenlenen yarışta start çekişmeli oldu. Üçüncü virajda Gasly ve Leclerc temas yaşadı. Bunun ardından Leclerc ön kanadını değiştirip son sıradan yarışa devam ederken Gasly yarış dışı kaldı. 10. turda Perez, 11. turda Bottas Norris'i geçerek üçüncü ve dördüncü oldular. 27. turda Perez 4.8 saniyelik yavaş bir pit yaptı. Bunun ardından sonraki tur pite giren Bottas onun önünde dönerek üçüncülüğe yükseldi. O sıralarda yarışı harika şekilde sekizinci götüren Russell, aracında sorun yaşadı ve pitin ardından yarıştan çekildi. Böylelikle Williams'la ilk puanları avucundan kaymış oldu. Styrian GP' de Verstappen önde başladığı yarışı Hamilton'un önünde pit stoplardan sonra da devam ettirdi. Zaten dördüncü sırası garanti olan Perez ekstra pit yaparak taze lastikle Bottas'ı yakalamayı hedefledi. Hızlı turlar atmasına rağmen ancak son turda yetiştiği rakibini geçemedi. Bu arada Hamilton da Verstappen'i yakalayamayacağı için ekstra pitle en hızlı tur atarak 1 puan daha almış oldu. Norris beşinci; yedi basamak yükselen Sainz altıncı oldu. Yarış başında son sıraya düşen Leclerc yedinci bitirdi. Onların ardından Stroll, Alonso ve Tsunoda ilk onda tamamlayarak puan aldılar. Yarışın resmi sıralamasına buradan ulaşabilirsiniz.
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum