Spor

Süper Lig Panorama: Kurallar, Kadrolar, Gidişat


Tuna Tanyolaç 15 Eylül 08:18
Süper Lig başlayalı dört maç haftası geride kaldı. Bu sezon malumunuz yabancı sınırlaması ile başladı. Artık takımlar sahada üç yerli oyuncu bulundurmak zorunda. Herkes bu kurala isyan ederken kuralı kimin getirdiği hiç açıklanmadı. Tamam; kuralı futbol federasyonu getirdi ama ismen kimin istediği bilinmiyor. Açıklanan amaç, yerli futbolcuların daha fazla forma şansı bulması ve gelişmesiydi.

Yeni kurallar ne getirdi?

Yabancı kuralı sahaya çıkan kadroyu etkilemezken ne kadar yerli futbolcunun şans bulduğu ve Avrupa'ya transfer olduğu rakamlarla aşikar. Şimdi ise mecburen oynatılan, yeri garanti yerliler var. Bu isimler, forma rekabetinden uzaklar çünkü onları oynatmak için hocaların eli mahkum. Bir de kalbur üstü yerlileri büyükler aldıkları için bu durum, en çok Anadolu kulüplerini vurdu. Bir de maçlar esnasında sakatlıklar ve değişiklikler olduğunda hesaplar kitaplar devreye girdi, bazen de komik durumlar meydana geldi.
SÜPER LİG

Kadrolar nasıl şekillendi?

Süper Lig' de son şampiyon, -mümkün mertebe- kadrosunu korudu. Üstüne Teixeira, Batshuayi ve Pjanic gibi yıldızlarla tam bir şampiyonlar ligi kadrosu oluşturdu. Beşiktaş yerli olarak kalede Ersin, sol bekte Rıdvan ve orta sahada Salih'i tercih ederek yeni kuraldan fazla etkilenmemiş görünüyor.
Fenerbahçe de bir çok yeni transfer yaptı ama yeni sistemine uygun kanatlar almadığı için eleştiri aldı. Fenerbahçe kalede Altay, sol kanatta Ferdi ve orta sahada Mesut Özil'i kullanarak yeni kuralın üstesinden gelmeye çalışıyor. Fakat Mesut’un oyunda kalış süreleri, hala tartışma konusu.
Galatasaray ise Fatih Terim'in planları çerçevesinde kadroda gençleşmeye gitti. Kalesinde yabancı statüsünde Muslera olduğu için yeni kuralda biraz zorlanıyor. İleride Halil ve Kerem'i kullanıyorlar fakat Taylan zayıf halka olarak göze çarpıyor.
Süper Lig' de Trabzonspor da bu sene şampiyonluğa aday bir kadro kurdu. Gervinho ve Hamsik dünyanın tanıdığı isimler. Fakat sol bekte İsmail zorunluluğu takımın zayıf karnı. Altı numara Berat da biraz göze batıyor. Üçüncü yerli çoğu zaman Abdülkadir olsa da sağ bekte Serkan'ı da görüyoruz.

Gidişat nasıl?

Süper Lig, -yine- sezona teknik direktör kıyımı ile başladı. Kulüpler, gidişatı beklemek için sabretmezken bir çok isimin vedası gerçekleşti. Bu konuda geçen sezon teknik direktör değişim rekoru içerikli bir yazı yazmıştım. Bir de hakemlerin artık oyunu hızlandırmaları gerekiyor. İstatistiklere göre Avrupa’da faulden sonra oyunun en geç başladığı ülkeyiz. Bu durum, Avrupa sahnesine çıkınca tempomuzun yetmemesine neden oluyor. Dört haftadaki izlenim, diğer takımlardan dört büyüklere rakip çıkmayacağı yönünde. Bu durumda yerli kuralının, aradaki makası açmasının etkisi de büyük. İstanbullu büyükler, Avrupa sınavlarında hırpalanabilirler. Hepsinin de bulundukları gruplar hayli zorlayıcı. Bu durum Trabzonspor'un bir adım öne çıkmasına sebep oluyor. Ligde hafta içi fikstürler de başlayınca bu durumun etkisini, hep beraber daha net göreceğiz. Bu yüzden çok adaylı, çekişmeli bir yarış öngörüyorum. Herkese keyifli seyirler...
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum