Spor Otomotiv

Suudi Arabistan GP: İlk İki Aynı, Kazanan Perez


Tuna Tanyolaç 20 Mart 09:34

Suudi Arabistan GP' yi Perez poleden başlayarak kazandı. Verstappen'in sıralama turlarında arıza nedeniyle geride kalması; Leclerc'in daha ikinci yarışta grid cezası alması starttaki sıralamayı değiştirdi. Yarışta Stroll'ün arızası nedeniyle çıkan güvenlik aracı en çok Verstappen'e yaradı. Açıkçası Stroll aracını neredeyse bariyerlerin arkasına kadar çekmişken güvenlik aracı gerekli miydi bilmiyorum. Daha sonra ikinciliğe kadar yükselen Verstappen; Suudi Arabistan GP en hızlı turunu da atarak bir puanla şampiyona liderliğini geri aldı. Alonso hatalı start pozisyonu nedeniyle aldığı 5sn cezayı güvenlik aracı sırasında çekti. Fakat mekanikerlerden biri araca dokunduğu için yarış sonunda 10sn daha ceza aldı. Bu yüzden podyumu geçersiz oldu ve dördüncü sıraya geriledi. Yarış sonu röportajda ve podyumda ise Perez-Verstappen soğukluğu gözüme çarptı. Bence sezon sonuna kadar bu konuda daha fazla magazin çıkacaktır.

Sorunların belirlediği grid

Suudi Arabistan GP' de Leclerc'in daha ikinci yarıştan grid cezası alması hafta içinden beri gündemdeki bir durumdu. Parça değişimi nedeniyle 10 sıra ceza almasına rağmen sıralama turlarında ikinci oldu ve 12. sıradan başlayabildi. Verstappen ise Q2'de motor arızası yaşayarak iyi bir zaman turu atamadan sonuncu oldu. Bu da onu 15. sıradan başlamak zorunda bıraktı. Norris ise ilk haklarda sol önden duvara temas edince tamirat yetişmedi ve son sıradan başlamak zorunda kaldı. Takım arkadaşı çaylak Piastri'nin dokuzunculuğu onun yarışına yazık ettiğini gösterdi. Perez en hızlı araçla polü alırken; Alonso da fırsattan istifade üçüncü en iyi zamanı elde etti.

Güvenlik aracının sonuca etkisi

Suudi Arabistan GP' de 16. turda Stroll'ün aracı arıza yaptı. Ardından aracını bariyerlerin arasındaki cebe kadar çekti. Ardından güvenlik aracı kararı çıktı. Bu konudaki yorumları ben de merak etmekle birlikte; bu kararın erken çıktığını düşünüyorum. Çünkü Stroll aracını tehdit oluşturmayacak bir yere çekmişti. Bırakın güvenlik aracını, sanal güvenlik aracı bile bence gereksizdi. Sarı bayrakla tamamlanabilecek bir operasyondu. Bu sayede ilk beş pilot; özellikle de Verstappen, henüz pit yapmamışken avantajdan faydalandılar. Suudi Arabistan GP' de Verstappen tabii ki tekrar yükselecek tempoya sahipti fakat bu durum ekmeğine yağ sürdü. Güvenlik aracı sırasında 5sn cezasını çeken Alonso yerini koruyabilmişti. Mekanikerin araca dokunduğu neden yarış sırasında tebliğ olmadı? Alonso farkı 10sn ile tamamlayıp podyumda kalabilirdi. Diğer yandan geçen hafta komedi konusu olan Norris cezalarıdan Aston Martin ekibi neden ders almadı?

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum