Spor Otomotiv

Suudi Arabistan GP: Şampiyon Geri Döndü


Tuna Tanyolaç 27 Mart 23:50

Suudi Arabistan GP bu sene daha başlamadan tartışmalara konu oldu. Daha sonra ilk antrenmanlarda piste yakın bir petrol tesisi bombalanınca gözler yarış yönetimine döndü. FIA'nın savaş karşıtı politikaları bu sefer devreye girmedi. Bu çifte standart dünyanın gözünden kaçmadı. Savaş gölgesindeki haftasonunda yine kazalar seanslara damga vurdu. Sezon başındaki beklentiler hemen hemen sıralamalara yansıdı. Gelin bu yarışı başından sonuna ele alalım.

Antrenmanlar ve Sıralama Turları

Suudi Arabistan GP antrenman seansları genel anlamda Ferrari ve Red Bull çekişmesi ile geçti. Magnussen ilk seansı arıza nedeniyle kaçırdı. Cuma günü pistten de görülebilir mesafede göğe dumanlar yükseliyordu. Akşam saatlerinde bunun bir saldırı sonucu olduğu doğrulandı. Gece geç saatlere kadar süren toplantılar gerçekleşti. Fakat herhangi bir yarış iptali kararı çıkmadı. Daha önce bildiğiniz üzere Rusya GP savaş nedeniyle iptal olmuştu. Fakat burada çıkan yarışa devam kararı tüm F1 severlerin gözünde FIA' yı ikiyüzlü konumuna düşürdü.

Suudi Arabistan GP sıralama seansına geldiğimizde bir önceki gecenin yorgunluğu ve savaş baskısı pilotlarda eksik konsantrasyon olarak göze çarpıyordu. Q1' de arıza nedeniyle katılamayan Tsunoda dışında Williamslar kaldı. Sürpriz olarak da Hamilton herhangi bir arıza olmadan 16. oldu. Bu sezon ikinci yarışta da Q2 başarısı gösteren Mick Schumacher kerbden sekerek yüksek hızlı bir kaza yaptı. Ambulansla hastaneye giden genç pilottan kırmızı bayrak süresince iyi haberler bekledik. Her sporcunun hayatı ve sağlığı değerli olmakla beraber Mick sanki benim için pamuklara sarılması gereken bir emanet hissi yaratıyor. Daha sonra iyi haberlerle seans devam etti. Q3' de son denemelerde Perez inanılmaz bir turla pole pozisyonunu aldı. Leclerc ve Sainz arkalarından geldi. Verstappen dördüncü oldu. Russell Hamilton'un aksine Q3 görerek altıncı oldu. Magnussen de Haas'ı bu sene ikinci kez Q3'e taşıdı.

Yarış

Suudi Arabistan GP startına geldiğimizde iki isim griddeki yerinde yoktu. Schumacher yarışabilecek durumda olmasına rağmen Haas aracı toplayıp riske etmek istemedi. Tsunoda ise gride çıkış turunda arıza yaşadı. Ardından temiz bir start izledik. Verstappen Sainz'ı geçerek üçüncülüğe yükseldi. Altıncı turdan başlayarak bir kaç tur Alonso-Ocon takım içi rekabeti izledik. Böylesine riskli bir pistte takım ilk önce duruma müdahale etmedi. Fakat biz çok zevk alsak da Alonso öndeyken takım Ocon'a artık yerini korumasını söyledi. 15. tura geldiğimizde ön grupta ilk pit yapan lider Perez oldu. Fakat ardından 16. turda Latifi kaza yapınca güvenlik aracı piste girdi. Diğerleri güvenlik aracı avantajıyla pit yapınca lider Leclerc, ikinci Verstappen oldu. Perez pit çıkışında denk geldiği Sainz'ı geçerek üçüncü oldu. Fakat güvenlik aracı prosedürüne göre Sainz'ın yeri daha önde olduğu tespit edilince yerini geri vermek zorunda kaldı.

Suudi Arabistan GP' de 36. tura geldiğimizde yaprak dökümü başladı. Alonso güç kaybı ile yavaşladı. Pite kadar gelmeye çalışırken Ricciardo da pit girişine yakın bir yerde kaldı. Sanal güvenlik aracı devreye girdi. Ardından sıradaki tur Bottas pite gelerek sorunlar nedeniyle veda etti. 50 turluk yarışın 41. turunda altıncı sıraya kadar yükselmiş olan Hamilton ilk pit stopunu yaptı. 43. tura geldiğimizde Verstappen liderlik için baskıyı arttırdı ve Leclerc'i geçti. Leclerc aynı tur içinde yerini geri aldı. Çok zevkli son turlar izledik. 47. turda Verstappen son kez geçerek yarışı kazandı.

Değinilecek noktalar

Suudi Arabistan GP hem yarış hem de yarış dışı faktörleriyle akılda kalacak bir yarış oldu. Öncelikle FIA politikaları çok fazla eleştiri aldı. Çoğu F1 sever bu yarışın iptal edilmesi gerektiğini belirtti. Bence de tutarlı bir politika için bu gerekliydi. Fakat sermaye kurallardan ağır basmış oldu. Herkesin merak duyduğu ise Vettel bu hafta pistte olsaydı neler olurdu sorusuydu. Uzun süren cuma gecesi toplantısı bence pilotları etkiledi. Bu durum konsantrasyon eksikliği olarak yansıdı. Hamilton'ın Q1' de elenmesi takım arkadaşına bakılınca sadece ayar meselesi gibi gelmedi bana. Alpine' in sıralama turları ve hatta yarış performansı gayet iyiydi fakat dayanıklılık sorunu çıkması sezon öncesi öngörülen bir durumdu. Verstappen'e takım resmen ikinciliğe razı ol dedi fakat o şampiyon tutkusuyla kazanmak için saldırdı ve kazandı. Tsunoda arıza ile yarışa başlayamayınca Red Bull mutlaka çekince duymuştur fakat geçen yarıştaki sorunlar nüksetmedi. Bottas' ın kalması da Ferrari motoru için bir sinyal olarak notlara geçmeli.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum