Otomotiv Spor

Suudi Arabistan GP: Yarış Mı? Kaos Mu?


Tuna Tanyolaç 6 Aralık 10:37
Suudi Arabistan GP takvime bu yıl eklenen yarışlardan biriydi. Cidde'de bir cadde pistinde gerçekleşti. Pist tarihin en uzun ve en hızlı cadde pisti unvanını elde etti. Fakat bu kadar hız barındıran bir pistin; neredeyse olmayan kaçış alanları tehlikeli bir yarış hafta sonu vadediyordu. Pilotlar antrenmanlarda piste alıştıkça daha da hızlandılar. Pazar günkü olaylar sezona damga vuracak cinstendi. Sonunda, beklenen oldu diyebileceğimiz üç günü anlatayım.

Cuma günü

Suudi Arabistan GP cuma günü yapılan antrenman seansları ile açılışı yaptı. Antrenman seanslarında korkulduğu gibi büyük ve zincirleme kazalar olmadı. İkinci antrenmanın son 5 dakikasında Leclerc aracın arkasını kontrol edemeyince bariyerlere girdi. Ardından seans kırmızı bayraklarla durduruldu ve devam ettirilmedi. Cuma günü en iyi dereceler Hamilton'dan geldi. Fakat Verstappen'le arasında da keskin bir fark yoktu. Gasly'nin performansı da dikkat çekiciydi.

Cumartesi günü

Suudi Arabistan GP cumartesi antrenmanları, sıralama turları öncesi böyle tehlikeli bir pistte ateşle oynamak gibiydi. Bu son antrenman seansında Verstappen en hızlıydı ve Perez de yavaş yavaş ritmini yükseltti. Sıralama turlarına geldiğimizde Q1'in kalabalığının güvenli bir zaman turu atmak için ne kadar riskli olduğunu gördük. Çıkış ve dönüş turundakiler zaman turu atanlara büyük risk oluşturdular. Q1'de Haaslar, Aston Martinler ve Latifi elenen isimler oldu. Q2'de Sainz spin attı; hızına karşın sadece arka kanadının ucuna zarar vererek ucuz atlatmış oldu. Fakat onarımdan sonra kalan zamanda yeterli turu atamadı. Q3'de ilk haklarda Hamilton en iyi zamana sahipti. İkinci zaman turlarında Verstappen ilk iki sektörde mor derece ve 0.2 saniye farkla pole pozisyonuna gidiyordu. Fakat üçüncü sektörde bariyerlere temas etti. Süspansiyonunu kırdı ve üçüncü tamamladı. Pole Hamilton'da kaldı, Bottas ikinci oldu. Leclerc dördüncü olarak şaşırttı.

Pazar Yarış

Suudi Arabistan GP startı beklendiği gibi aksiyonlu olmadı. Fakat bu daha sonra gelişecek olayları önlemedi. 10. turda Schumacher bariyerlere girdi. Bu durum güvenlik aracının piste girmesine neden oldu. Hamilton ve Bottas bu durumu fırsat bilip pit yaptılar. Verstappen de pistte kalarak ters strateji denedi. Fakat 3 tur sonra yarış durdurulunca bütün stratejiler boşa düştü ve kartlar yeniden dağıtılmış oldu. Verstappen hem önde kalmış oldu hem de lastik değiştirme şansı elde etti. Mercedes yarışın durmasına büyük isyan etti. Bariyerlerin onarılması gerekçe gösterilmişti ve görünürde bariyerler sağlam duruyordu. Suudi Arabistan GP’ de ikinci start verildiğinde Hamilton Verstappen’i geçmeyi denedi fakat Verstappen virajı keserek yerini korudu. Bu sırada Ocon da Hamilton’ı geçti. Bu aksiyon yaşanırken arka sıralarda zincirleme bazı kazalar oldu. Russell, Perez ve Mazepin yarış dışı kalırken yarış tekrar durdu. Bu sırada yarış direktörü Red Bull’a Verstappen’in Hamilton’a yerini vermesini söyledi. Red Bull bu direktifi kabul etti. Yeni start Ocon, Hamilton, Verstappen sıralamasına dönüştü. Hamilton sert, Verstappen orta hamuru tercih etti. Suudi Arabistan GP’de üçüncü startta  Verstappen ilk virajda liderliği aldı. Hamilton da ikinci sıraya yükseldi. 37. tura geldiğimizde Hamilton tekrar atak yaptı fakat Verstappen yerini pist dışına çıkarak korudu. Daha sonra telsizden yine Verstappen’e yerini vermesi talimatı geldi. Verstappen henüz talimatı yerine getirmemişti ve düzlüğün sonunda viraja daha gelmeden yavaşlayınca Hamilton ona arkadan çarptı. Hamilton’ın ön kanadı hasar gördü, Verstappen ise belirgin bir hasar almadı. Verstappen bu olaydan 6 tur sonra yerini Hamilton’a verdi. Ardından da Verstappen’e 5 saniye ceza geldi. Hamilton en hızlı tur puanıyla yarışı kazanırken Verstappen ikinci oldu. Ocon podyuma hazırlanırken son düzlükte Bottas onu geçti.

Değinilecek noktalar

Suudi Arabistan GP’ de her Hamilton-Verstappen mücadelesinde nefeslerimizi tuttuk. Daha önceki yıllarda kazadan karlı çıkacakların neler yapabildiklerini hatırladık. Tabii ki Verstappen kazançlı çıkacak olan taraf olduğunu agresifliği ile gösterdi. Hamilton ise temkinli hareketleri ile işi pist üstünde halletmek zorunda olduğunu hissettirdi. Schumacher'in kazasında bariyerlerin onarım ihtiyacı olup olmadığı muamma. Fakat o kırmızı bayrakta oluşan avantaj yarış sonucunu değiştirmemiş gibi oldu. Bu sonuçla sürücüler şampiyonası liderliği puan eşitliğine geldi. Ancak galibiyet sayısı Verstappen'den yana olduğu için bu avantaj son yarışta ikisinin de yarış dışı kalması teorisini gündeme getirecektir. Ocon bu sezonki sürpriz galibiyetine bir de sürpriz podyum eklemek üzereydi. Bottas'ın son düzlük performansı markalar yarışında Mercedes'i çok avantajlı konuma getirdi. Son olarak piste de değinirsem, bence bir ipte 20 cambaz oynamaz ve en kısa sürede yeni piste geçilir.
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum