Otomotiv

SUV Seçiminde Psikolojik Etki Var Mı?


Tuna Tanyolaç 23 Ocak 15:58

SUV yani açılımıyla Sport Utility Vehicle, Türkçe olarak sportif kullanımlı araçlar olarak düşünebiliriz. Amerika'dan dünyaya yayılan bu sınıf zamanla çok yüksek satış rakamlarına ulaştı. Hatta ülkemizde bile sedan sınıftan sonra en çok satılan ikinci sınıf durumunda. Bu rakamlar üreticilerin de dikkatini çekmiş olacak ki neredeyse her marka bu sınıfta üretim yapıyor.

SUV denince akla ilk gelen arazi aracı kavramı yanlış bir olgu. Arazi araçları yani cip dediğimiz araçlar ve Off-Road araçları daha farklı bir kategori. SUV' ların dört çeker olması da gerekmiyor. Hatta çoğu markadaki seçenekler iki çeker sistemine sahip. E o zaman nedir bu araçların alameti farikası? İlk göze çarpan özellik yerden otomobillere göre yüksek oluşları. Öyle ki bazı markalar otomobil sınıfındaki araçların 3-5 cm daha yüksek yaylara sahip versiyonunu yapıp; tavan barları ve marşpiyel eklediklerinde sınıf değiştirmiş oluyor.

SUV kategorisinde diğer önemli algı lüks hissiyatı. Bazı orta/alt sınıf markalar dışında bu kategorinin üyeleri yeterli lüks algısına sahip. İnsanlar maddi durumları ölçüsünde, otomobil yerine bu sınıfı tercih edebiliyorlar. Psikolojik etki derken bu konuları daha da açmaktı niyetim. Şimdi işin o yönlerine bakalım.

Yüksekte ve büyük olma algısı

Psikoloji benim alanım değil ama insanların bazı hislerini çoğumuz kadar biliyorum. Birine "tepeden bakmak" veya kendini "arş-ı alada sanmak" gibi tabirlerimiz de boşuna söylenmemiş. Görgüsüzlük boyutunu tabii ki bir kenara bırakarak söylüyorum ama yüksekte olmak insanlarda bir tatmin sebebidir. Kırmızı ışıkta otomobilinizle dururken yanınıza bir SUV gelir ve size aşağı doğru bakar. Bu kategoriyi seçen çoğu insan ne asfalt dışında kullanır aracını ne de kar ve yağışta 4x4 sistemine ihtiyaç duyar. Belki de 4x4 özelliğine para bile vermezler. Kötü hava koşullarında evlerinde otururlar.

Küçüğü makbul olan bazı şeyler dışında hep en büyüğü olsun istemez miyiz? Çarşıda, pazarda, evdeki televizyon ve beyaz eşyalarda büyük boy olsun istemez miyiz? Hatta biri boyumuzu sorduğunda bir kaç santimetre yukarıya yuvarlamaz mıyız? Belki de bu kaygı ilk insanlardan gelen ilkel bir his. Avın en büyüğünün peşinden koşmak daha fazla kişiyi doyurmak demek. Ayrıca vahşi doğada büyük olmak demek size gelecek tehditleri azaltmak ve daha çok şeye tehdit oluşturmak da demek. Belki de SUV alan kişiler içten içe bu hislerini tatmin ediyorlardır kim bilir?

Bu yazıyı kargala!
1 Yorum
Umut aroz
Umut aroz
22:15 @ 23.01.2022
Benim tercihim her zaman "bagajdan" yana. Suv olsa bile bagaji geniş olmali.olmalı
1 yanıt
Tuna Tanyolaç
21:44 @ 12.02.2022
Mesele bagajsa sportif wagonlar bence çok hoş...