Kripto Bilim & Teknoloji Spor

Taraftar Tokeni Nedir?


Konuk Yazar 1 Haziran 07:28

Son dönemin gözde coinleri olan taraftar tokenleri, kripto piyasasındaki herkesin dikkatini çekmiştir. 2018 yılında bir ekip Chiliz (CHZ) adında bir coin çıkarttılar. Coinin amacı ise blok zincir teknolojisini kullanarak spor dünyası ile taraftarlar arasında bir bağ kurmak. Böylece taraftarların kulüp üzerindeki söz hakkını arttırmak istediler. Ayrıca ticari kısmı da var doğal olarak. Örnek olarak takım mağazalarının ürün satışlarında ya da kombine satışlarında kullanılabilir. Diğer ülkelerde durum nedir bilmiyorum ama bizim ülkemizde takımlara bağış işlemlerini hızlandırabilirsiniz. (Zira bağış konusunun özellikle üç büyükler için ne kadar önemli olduğunu son yıllarda iyice anladık.) Aslında yurtdışındaki bir takıma bile destek verebilirsiniz.

Burada önemli bir hususu belirteyim: Chiliz'in madenciliği yapılmıyor. Dolayısıyla arzı tamamen şirketin tasarrufunda. Yani yaklaşık 9 milyar adet arzı olan coinin çoğu dolaşımda.

Galatasaray 100 milyon lira kazandı

Chiliz kripto para piyasasında adını büyük takımlarla anlaşarak duyurdu. Mesela Barcelona, Paris Saint-Germain, Atletico Madrid bunlardan bazıları. Türkiye'de ise şimdilik sadece Galatasaray ve Trabzonspor'un fan tokeni var. Öyle ki Galatasaray fan tokeni sayesinde sadece bu sene 100 milyon liranın üzerinde gelir elde etti. Bu arada Fenerbahçe'nin de fan tokeni altyapısını sağlayan Chiliz ve Socios şirketleri ile görüşmelerde olduğu ifade ediliyor. Zamanla daha çok takımın katılacağı su götürmez gerçek.

https://twitter.com/GalatasaraySK/status/1397874402637795328
https://twitter.com/Trabzonspor/status/1395711671717486597

Tokenin kaderi takıma bağlı

Fiyat konusuna gelecek olursak; Süper Lig'in 2020/2021 sezonunun son haftası Galatasaray, Beşiktaş ve Fenerbahçe'nin şampiyonluk ile ilgili farklı alternatifleri vardı. Üç takımın da kaderi, kendi oynayacakları maçların yanında diğer maçlara da bağlıydı. Dolayısıyla üç maç da aynı anda başladı ve Galatasaray fan tokeni (GAL) maç başlamadan 140-150 lira aralığında işlem görüyordu. Maçın başlamasıyla fiyattaki hareket arttı. Öyle ki Galatasaray öne geçtiği ve Beşiktaş'ın berabere olduğu dakikalarda fiyat 200 lirayı aşmıştı ancak Beşiktaş'ın öne geçmesiyle fiyat, maçın başındaki fiyatın da altına düşerek 80 liraya geriledi. Bu örneği vermemin nedeni "şampiyonluğa oynayan takıma, bahis oynar gibi paranızı yatırın" demek değil. Daha ziyade takımların başarısının fiyatlar ile paralellik gösterdiğini anlatmak... Kısaca başarı potansiyeli, tokeni fiyatlandırır.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum