Moda & Trend

TEK PARÇA MODA ÇOK HAVA: TULUM


Deniz Tanyolaç 10 Ağustos 12:25

Küçüklüğümüzden kalma bir parça değil midir tulum? Ancak artık tulumları tercih etmeniz için çocuk olmanıza gerek yok. Bu yazıda gerçekten “havalı ve mükemmel” görünmenizi sağlayacak tulum modellerini inceleyeceğiz..

Londra da insanlar 1940'lı yıllarda, Almanlar’ın daha önce 1. Dünya Savaşı sırasında yaptığı gibi gaz saldırısına maruz kalmaktan korkuyordu. Bu yüzden moda mağazası Harvey Nichols, yağlı ipekten farklı renklerde gazdan korunma tulumları lanse etti. Londra'da yaşayan kadınlar herhangi bir savaş anında hemen üzerlerine geçirebilecekleri bu tulumlardan edindi. Ayrıca -sıradışı bir inovasyon olan- tulum birçok cebe sahip olması ile tercih nedeni olmuştur.

Tulumlar aynı zamanda savaşa giden erkeklerden boşalan işlerde çalışmaya başlayan kadınlar için de vazgeçilmez birer günlük kıyafete dönüştü. Böylece cinsiyet kalıplarını yıkarak, kadınların ilk kez sıklıkla giydikleri pantolonun kapısını araladı. Tulumlar dönemin çalışan kadınlarının da sembolü haline geldi. Moda sahnesinde ilk kez 40'lı yıllarda beliren tulum, Greta Garbo ve Katharine Hepburn gibi cesur yıldızlan yorumuyla "erkeksi iş kıyafeti" imajından sıyrılarak kadın gardırobunda radikal bir yer edinmiştir.

Tulumu günlük hayatta tercih edebileceğiniz gibi “özel davet ve iş hayatınızda” da tercih edebilirsiniz. Gelin birlikte farklı modellerini inceleyelim.

Kot tulumlar

Günlük kullanım için oldukça ideal olan kot tulumlar şık aksesuar ve ayakkabılar ile özel bir geceye taşınabilir. Eski model tulumlarınız ve crop top model tişörtlerle, sevimli bir görünüm elde edebilirsiniz. Tercihiniz şort modellerden yana ise uzun çorap ve spor ayakkabı ile şık ve sportif görünebilirsiniz.

Kısa tulumlar

Kısa tulumlar özellikle yaz sıcağında oldukça rahat kullanabileceğiniz modellerdendir. Ayrıca plajda bikininizin üstüne de tercih edeceğiniz parçalardan biridir. Yaz görünümünüzü tamamlamak için hasır bir şapka ve sandaletlerle tulumunuzu kombinleyebilirsiniz ya da eğlenceli grafik bir tişört ile kısa tulumu tamamlayın ve harika bir yaz gününe hazır hale gelin! Bir bandana ve toka ile kombininizin son parçaları olabilir.

Gardrobunuzun tamamlayıcı bir parçası siyah tulumlardır. Siyah renkli tulumlar daha çok özel gecelerde tercih edeceğiniz modellerdir. Şık bir çanta, aksesuar ve ayakkabılarla özel bir geceye hazır hale gelirsiniz.

Beyaz tulumlar ise yaz günlerinde en çok tercih edilenler arasında. Havalı ve şık bir görünüm elde etmek istiyorsanız mutlaka beyaz bir tulum edinin. İddialı bir stil için topuklu bir ayakkabı ile deneyin. Ayrıca bazen zarif altın takılarla da tamamlayabilirsiniz.

Tulum dar mı olmalı; bol mu?

Tulumda dar ve bol seçim sizin kullanım şeklinize bağlı olarak değişir. Rahat bir görünüm tercih ederseniz bol modelleri seçmelisiniz. Şalvar model tulumlar şık ve aynı zamanda rahat olan bir seçenektir. Ayrıca böyle bol tulumlarınızı kemerlerle eşleştirebilirsiniz. Skinny tarzı bir model ise, sizin oldukça şık ve stil görünmenizi sağlayacaktır. Bu model tercih ettiğinizde zahmetsiz ve abartısız bir havaya sahip olursunuz.

Bohem bir görünüm için büyük bir çanta ile bol bir tişörtünüzü tulumunuzla kombinleyin. Tabii bir bandana da tercih edebilirsiniz. Yazımın kombinlerinize ilham olması dileğiyle bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum