Bilim & Teknoloji

Teknoloji Dünyasına Dair 10 Şaşırtıcı Gerçek


Uğur İşçeviren 24 Ağustos 07:56

Kısa bir teknoloji turu atıyoruz. Teknolojinin bilinmeyen ya da yanlış bilinen basit ve küçük gerçekleri bu yazıda.

1- QWERTY klavyelerin tasarımı neden bu kadar karmaşık dersiniz? Tam olarak öyle olması gerektiği için. Evet; eski zamanlardaki mekanik daktilo tasarımlarında alfabetik bir dizilim kullanmak, tuşların sıkışmasına sebep oluyordu. Çünkü insanlar, hızlı yazıyordu. Bunu engellemek için, ortak kullanılan harfleri en uzak yerlere yerleştiren evrensel dizilime geçildi. İşin ilginci tek bir harf satırı kullanarak yazılabilecek en uzun kelime, yine daktilo (typewriter)!

2- Amerikan Havacılık Üssü NASA'nın internet hızı saniye 100 GB'ye yakındır. Bu bilgi, çoğu kaynakta 91 GB olsa da doğru sayı bu. Biz 20 megabit ile harikalar yaratıyoruz. Yani yaklaşık 5000 kat daha yavaş. Eğer o hız bizde olsaydı uzaya çoktan çıkmıştık.

3- Dünyadaki paranın %92'si dijitaldir. Günümüzün en büyük trendlerinden biri olan kripto varlıklar, yeni bir anlayış gibi gelse de aslında dolaşımda olan paraların da neredeyse tamamı dijital. Yani dijital paralar çoktan hayatımıza girdi. Sadece biz farkında değiliz. Farkında olan gayri meşru ticaret erbapları ise, hala o %8 üzerinden paralarını aklıyorlar.

4- Geleceğimizin en büyük sorunsalı olan robot teknolojisi malumunuz. Peki ne demektir robot? Adını nereden alıyor? İlk defa Çek Karel Capek bu ifadeyi kullandı. 1920 yılında yazdığı bir tiyatro oyununda kullandığı robot kelimesinin Çekçe'deki anlamı çok manidar: Zorla çalışma/çalıştırma! Kanıtı aşağıdaki videoda.

5- Robotlardan devam edelim. Gelmiş geçmiş en büyük satranç ustası olan Kasparov 90'ların ortasında, asla bir bilgisayara kaybetmeyeceğini iddia etmişti. Bunun üzerine IBM, bir satranç robotu olan Deep Blue'yi üretti ve maç yaptılar. İlk maç Kasparov'un dediği gibi oldu ama bir sene sonra bir ilk yaşandı. Yapay zeka, insan zekasına üstün geldi. Hem de yaşayan bir efsaneye karşı... Kasparov'u dağıtıp IBM hisselerini fırlatan efsanevi hamlenin ise bir yazılım hatası olduğu yıllar sonra anlaşıldı. Hatta Kasparov, bu hamlenin bir insan yönlendirmesi ile yapıldığını bile iddia etti.

Teknoloji devlerine dair gerçekler

6- Dünyanın en çok video izlenen portalı YouTube ,"ilk başta ne amaçla açılmıştı" dersiniz? Görüntülü flört sitesi... Hayalindeki partneri anlatan insanlara hizmet etmek için, 2005 Sevgililer Günü'nde açıldı ama kimse video yüklemedi. Mecburen, her türlü video yüklemeye izin veren YouTube'da şimdi her gün milyonlarca video yükleniyor. Mesela her dakika 300 saatlik video!.. Yüklenen ilk video da burada.

7- Facebook kurucusu Zuckerberg, kırmızı-yeşil renk körüdür. Yani en iyi görebildiği renk, mavi. Bu yüzden Facebook'u da tamamen mavi odaklı tasarlamıştır. Twitter için ise durum farklı. Renk seçimi, mavinin ve kuşun özgürlüğü simgelemesinden kaynaklanıyor.

8- Dünyanın en çok kullanılan tarayıcılarından biri olan Mozilla logosundaki hayvan hangisidir? Tilki mi? Yanıldınız. Logodaki hayvan, aslında Asya'da koruma altındaki bir tür olan kırmızı panda. Yani Mozilla Firefox, Çince'den İngilizce'ye çeviri karmaşası sonucu adını aldı.

9- Apple'ın dijital servisi iTunes'a kayıt olurken hüküm ve koşulları kabul ederseniz onu; "nükleer, füze veya kimyasal ya da biyolojik silah geliştirme, tasarım, üretim veya imalatı dâhil fakat sınırlı olmaksızın hiçbir amaç için kullanmayacağınızı" kabul etmiş olursunuz. İnsanı atom bombası yapmaya zorlayan bu garip sözleşmeyi okumak için link burada.

10- Samsung, şu an dünyanın en değerli markalarından birisi. Hem üreticilere hem de tüketicilere yönelik teknolojiler üretiyor. Ağır silah sanayisi de dahil adeta var olmadığı bir teknoloji pazarı yok. Peki şu sıralar adeta dünyaya hükmeden bu devasa marka 1938 yılında, hizmete başladığındaki ilk işi neydi dersiniz? Bakkal!..

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum