Moda & Trend

TERS ÜÇGEN VÜCUT VE DOĞRU KOMBİNLER


Deniz Tanyolaç 17 Ekim 07:25

Kendinden emin ve mükemmel bir görünüm elde etmek için çıktığımız bu yolda ikinci yazım "ters üçgen vücut ve doğru kombinler" ile ilgili olacak. "Doğru kıyafeti seçmek aslında önce vücut yapısını tanımakla başlıyor." demiştim. Vücut yapınıza göre doğru kıyafeti seçerken doğru seçimler yapmak için yazımı okumaya devam ediniz.

Serimiz, ters üçgen vücut yapısı ile devam ediyor. Yazımda bu vücut yapısının özelliklerini öğrenecek, ayrıca daha güzel görünüm için ipuçlarına ulaşacaksınız.

Ters Üçgen Vücut Yapısı

Vücudunuzda en geniş kısım omuzlarınız ise ters üçgen vücuda sahip olabilirsiniz. Emin olmak için aşağıdaki özellikleri de inceleyiniz.

  • Omuzlar düz, kare ve güçlü görünümlü olabilir.
  • Omuzlarınız vücudunuzun en geniş kısmıdır.
  • Göğüsler büyükten küçüğe değişebilir.
  • Gövde alt bedene göre kısadır.
  • Bacaklar biçimli, düzgün ve üst bedene göre uzundur.
  • Bel ve kalça dar görünümlüdür.
  • Atletik vücut tipidir.

Naomi Campbell, Uma Thurman ters üçgen vücut tipine sahip ünlülere örnektir.

Bu vücut yapısında aslında ağırlık omuz kısmındadır. Güzel bir görünüm elde etmek için alt bölgeye göre daha geniş olan omuz, göğüs ve sırtı; dar olan alt kısımla dengelemeniz gerekmektedir. Ayrıca omuzlarınızın geniş görünümünü azaltarak daha yumuşak bir görünüm elde edersiniz.

Alt giyim seçimi nasıl olmalıdır?

Ters üçgen vücut modelinde dikkat çeken geniş omuzlar demiştim. Bu yüzden dikkati alt vücut kısmına çekecek parçalar seçmelisiniz. Tercihiniz pantolondan yana ise bacaklarınıza dikkat çekmek için ‘’parlak ve açık renkler’’ tercih edin. Aynı zamanda dar kalçalara hacim eklemek adına cepler; ceplere baskılar, süslemeler ekleyebilirsiniz. Küçük ve yoğun baskılı pantolon modelleri bacaklarınızda detay oluşturarak dikkatin bacaklara çekilmesini sağlayacaktır. Kısa paça pantolonlar yazın sandaletlerle, kışın botlarla tercih edeceğiniz modellerdir.

Alt bedeni daha dolgun göstermek adına geniş, düz paçalı kot pantolonlar tercih edebilirsiniz. Ayrıca renk tercihinde açık ve renkli modeller tercih edebilirisiniz. Dizden genişleyen modeller de kurtarıcıdır. Boyfriend kot son zamanlarda rahatlığı yönüyle de en çok tercih edilenler arasındadır. Ters üçgen vücuduyla da oldukça uyumludur. Ön ve arka ceplerde, uyluk bölgelerinde bulunan yırtıklar, desenler, farklı renkler de ilgiyi alt kısma çekeceğinden tercih edilebilir.

Etek için katmanlı, kalça kısmında düğmeler bulunan modeller, diz altı yada çok mini modeller tercih edebilirsiniz. Renk olarak parlak koyu renkler, görsel ilgiyi alt kısma çekmek adına büyük baskılı desenli modeller tercih edin. Aynı zamanda diz altı boydan pileli modeller de ideal bir görünüm elde etmenizi sağlayacaktır.

Ters üçgen vücuda sahip iseniz kalçayı saran, dar kıyafetlerden uzak durun.

Vücudun üst kısmında tercih edilecek parçalar nelerdir?

Ters üçgen vücuda sahip kişilerin tercih edeceği üstler, dikkati ‘’kalça ve belden uzaklaştıracak’’ modelde olmalıdır. Aynı zamanda hedefiniz omuzları biraz daraltmak olduğu için ince bir v yaka model tercih edebilirsiniz. Koyu ve düz renkler, halter üst modellerde dengeli görünmenizi sağlayacaktır. İnce askı yerine kalın askılı modelleri seçin. Yine kabarık kollu modeller geniş omuzların daha geniş görünmesine neden olacağından tercih etmemeniz gereken üstlerdendir.

Gömlek tercihlerinde belden kalçaya doğru genişleyen modeller dikkati omuzlardan uzaklaştıracaktır. Gömlek yakasını çok küçük hatta yakasız modellerden tercih edebilirsiniz.

Ters üçgen vücut için tercih edeceğiniz ceket modellerinde bel kısmı vurgulanırken, geniş omuzlar gizlenmelidir. Kalça çizgisinde kuşaklı yada kemerli modeller bel bölgesine dikkat çekerek zarif bir görünüme ulaşmanızı sağlayacaktır. Ceketlerin bel kısmında bulunan cep detayları da vücudun alt kısmına hacim ekleyecektir. Ceketlerde büyük yaka, çift düğme yada vatkalardan kaçının. Crop model ceketlerde tercih edilmemesi gereken modeller arasındadır.

Tek parça seçimler

Güzel bir akşam yemeği için tercihiniz elbiseden yana ise belden ve kalçadan genişleyen elbise modelleri ile oldukça güzel görüneceksiniz. Peki omuzlardan açık modeller tercih edebilir misiniz? Elbette. Fakat Elbiselerde straplez tercih ederseniz dar olan alt bölgenizi hacimli göstermek için etek kısmına hareket eklemelisiniz. Çan, pileli modeller bu konuda size yardımcı olacaktır.

Tulum seçiminizde yine dar kesimlerden kaçının. Alt kısmı daha geniş ve kısa tulumlar doğru seçim olacaktır. Tulumlarda kalın kemerler tercih edebilirsiniz.

Ters üçgen gövdeyi öne çıkarmanın en iyi yolu doğru kombinler seçmekle başlayacaktır. Vücudunuzu tanıyıp uyumlu giyinmek mükemmel bir görünüm elde etmenizi sağlayacak.

İhtiyacınız olan tek şey, doğru parçaları seçmek olacaktır. Yazımın bu konuda size yardımcı olmasını diliyorum.

Eğer bu vücut tipine uygun değilseniz diğer yazılarımı inceleyin.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum