Bilim & Teknoloji Gündem

Tesla Bot: Elon Musk Şaka Mı Yapıyor, Yoksa Ciddi Mi?


Uğur İşçeviren 22 Ağustos 16:31
Geçtiğimiz günlerde Elon Musk, yine bir şey tanıttı: Tesla Bot... Yine, yeni geleceğe dair bir şey. 2000'li yılların başındaki seçimlere katılıp insan üstü vaatlerde bulunan Cem Uzan vaatleri gibi. Gerçi bu seferki vaadi, bildiğin insansı! Elon Musk, seneye insansı robotlarının aramızda olacağını vaat ediyor. Yani Tesla, seneye bildiğin insan gibi hareket eden robotlarını piyasaya sürecek(miş). Peki bu vaat gerçekçi mi? Seneye gerçekten, bakkala iki paket sigara ile bir tane ekmek almaya yolladığımız robotlar aramızda olabilir mi? Bunu cevaplamak için Musk'ın, "AI Day" sunumunda söylediklerine bakmak gerek. Söyledikleri diyorum çünkü ortada robot yok. Hatta -sunumda dans eden dansçıyı saymazsak- prototipi bile yok. Bu yüzden elimizdeki birkaç slayt ve Musk'ın söylediklerini değerlendirelim. Öncelikle, robotun fiziksel özellikleri şöyle:
  • Boy: 1.72 cm
  • Kilo: 56 kg
  • Maksimum hız: 8 km/s

Emek bir seçim olabilir mi?

Ortalama bir Türk kadını gibi tasarlanacağını anladığımız bu insansı robotun yapay zekası, Tesla'nın otomobillerinde kullandığı otonom sürüş sistemi olan Dojo. Bu süper bilgisayarın verimliliğine sonra geleceğiz. Sunumda gördüğümüz slaytlardan anladığımız kadarıyla bu insansının amacı; tehlikeli, tekrarlayan, sıkıcı görevleri yerine getirmek. Yani Elon öyle diyor. Hedef, fiziksel emeği bir seçim haline getirmek. Bu konuda ayrıca bir yazı yazacağım.
"Arabalarımız tekerlekli yarı duyarlı robotlardır. Bunu insansı bir forma sokmak biraz mantıklı. Ayrıca sensörler, piller ve aktüatörlerde oldukça iyiyiz. Bu yüzden muhtemelen önümüzdeki yıl, bir zamanda temelde buna benzeyen bir prototipimiz olacağını düşünüyoruz." Elon Musk
İşte tüm söylediklerini, bu son cümlesi ile anlamsızlaştırıyor Elon. Nedenine gelmeden birkaç soru soralım. İnsansı robotlar, gerçek olabilir mi? Robotlar, yapay zeka ile insanlığa hizmet edebilir mi? Mekanik tasarım, dışarıdan insansı bir kaplama ile insanlara arkadaşlık edebilir mi? Hepsinin cevabı, evet. Peki bu, önümüzdeki sene gerçek olabilir mi? İşte bunun cevabı da, koskocaman bir HAYIR! Prototip düzeyinde bile!.. Bunun hem birkaç sebebi var hem de halihazırda kanıtı. Öncelikle şunu bilmelisiniz ki otonom sürüşte kullanılan yapay zeka robotu, park halindeki araçlara çarptığı için bu konuda federal mahkemelerde davalık bir firma, Tesla. Yani insanlığa hizmet etmesi beklenen Tesla Bot, henüz çevresel algısını tam olarak tanımlayamıyor. Sabit bir güzergahta giderken bunu beceremeyen robotlar, muhtemelen evlerimizde daha da zorlanacaktır. Hele ki eski moda Türk evlerine girmeyedursun; fiskosların, dantellerin arasında kendini kaybeder zavallılar.

Seneye mümkün değil

Bir diğer nokta da şu ki yapay zeka, henüz bu düzeyde bir hizmet kapsamını gerçekleştirebilecek kadar zeki değil. Yani verileri toplayıp kayıt altına almak konusunda insanlardan daha başarılı ama veriyi yorumlamak, ortaya çıkacak başka bir veri demektir. Burada sıkıntı var. Şöyle anlatayım: Şu an bir insansı hizmetçiniz olsa ve ondan devamlı kahve yapmasını isterseniz her defasında başarılı olacaktır. Ancak kahvesini mükemmel yapan insansınıza, hiç ortada yokken "yerleri süpür" dediğinizde bu -öyle- kendi kendine varabileceği bir sonuç değildir. Mesela devamlı olarak, fırından ekmek isterseniz sorun yok ama bir seferinde "gelirken bir de eczaneye uğra" dediğinizde bu karşılığı olmayan bir veridir. Sezgisel olarak bunu yapmasını bekleyemezsiniz. En azından bir sene sonrası için... Öğrenmek zaten başlı başına bir süreç iken öğrenmeyi bilmek bambaşka konu. Peki neden Tesla Bot adına bu kadar umutsuzum? Sebebi insansıların en gelişmişi, robotların medarı iftiharı: Atlas... Bu yazıda bahsettiğim Atlas, tam 10 senelik bir proje. Üretici Boston Dynamics ise tam 30 senedir robotlar üzerine çalışıyor ve kat ettikleri yol inanılmaz. Her gördüğümüzde hayranlık uyuyoruz. Peki Boston Dynamics yöneticilerinin Atlas'ın gerçekten kullanışlı bir hale gelmesi için ön gördükleri süre nedir? 10 yıl! Evet; Atlas şu an sadece bir AR-GE. Yani ticari ya da askeri olarak kullanılması henüz imkansız. Bu çapta bir proje ya da bu kadar gelişmiş bir model için gereken süre bile minimum on sene iken şimdilik bir slayt gösterisinden ibaret olan Tesla Bot için "seneye yaparız" demek gerçekçi mi? Buna siz karar verin. Eğer bunlar gerçekleşmeyecekse de şu geliyor akla. Kahve makinamız zaten var. Yerleri süpürecek robotlar da... Bunları sırf insan görünümünde yapan bir cihaza gerek var mı? Yani programlanmış görevleri yapan cihazlar zaten varken bunun insansı gözükmesi devrim midir?

İyi ki varsın Musk

Peki Elon, bunu neden yapıyor? Çünkü Tesla, başarılı projeler üreten bir şirket olduğu kadar spekülatif de. Sunumu izleyen birkaç yatırımcı ve piyasaların Tesla'ya %5 daha değer biçmesiyle alakası var mı bilmiyorum ama Musk, bundan 10 yıl evvel de Hyperloop projesini büyük bir heyecanla anlatmıştı. Sonra ne mi oldu? Bu projeye vakit ayıramayacak kadar meşgul olduğunu açıkladı Tesla. (Proje şu anda Musk'ın ve Tesla'nın, uzay taşımacılığında rekabet ettiği Virgin tarafından yönetiliyor.) Şirketin yakın zamandaki bitcoin açıklamalarını da bu bağlamda değerlendirebiliriz. Keza Elon'un, Dogecoin üzerinden spekülasyon yapıp fazlaca gelir elde ettiği de herkesin malumu. Yani anlayacağınız, Elon için bile fazlasıyla sıra dışı bir proje Tesla Bot. Ancak yine de birilerine ilham olması ya da aşka getirmesi açısından dünyanın bu çılgın adama ihtiyacı var sanırım. Çünkü insanlığın gelecekteki en büyük tehdidinin robotlar olduğunu düşünse de onları yeteri kadar yavaş tasarlarsak bizim için sorun olmayacağına inanıyor. Kendisi kadar ilginç sunumu aşağıdan izleyebilirsiniz.
https://www.youtube.com/watch?v=6mb-7y27ekg
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum