Otomotiv

Tesla Türkiye'ye Geliyor


Tuna Tanyolaç 30 Ocak 18:19

Elon Musk'un CEO'su olduğu Tesla Motors şirketi geçtiğimiz günlerde Türkiye pazarına girme kararını açıkladı. Hem satış ve servis noktası hem de şarj istasyonu kuracaklar. Bundan kısa bir süre önce Almanya-Berlin'de fabrika açma kararını da açıklamışlardı. Markanın ülkemizdeki sevenleri ABD'den gelen ürünler için uygulanan ek %60 gümrük vergisinden şikayetçilerdi. Araçları Türkiye'ye getirmek için türlü aracılık işlemleri ile uğraşıyorlardı. Fakat bu yeni iki haber ülkemizdeki potansiyel alıcıları sevindirdi. Tabii ki bu durumun sadece belirli bir kesimi ilgilendirdiğinin farkındayım.

Ülkemizdeki Tesla'lar nasıl getiriliyordu?

Tesla ABD'de üretilen bir otomobil. ABD ve Avrupa arasında elektrik altyapısı farklılıkları var. Avrupa'da trifaz elektrik kullanılırken Amerika'da monofaz kullanılıyor. Dolayısıyla ABD için piyasaya çıkan bir elektrikli aracı ülkemizde kullanamazsınız. Ayrıca bunun yanında ABD'den gelen ürünler için ekstra %60 gümrük vergisinden bahsetmiştim. Bu yüzden Avrupa için üretim de olsa direkt ABD'den ithalat zaten mantıklı değil. Ülkemizdeki Tesla kullanıcıları genellikle markanın Avrupa merkezi olan Hollanda üzerinden ithalat yoluna gidiyorlar. Bunu bireysel çabalarıyla yapanlar varken bu konuda aracı şirketlerden yardım alanlar da mevcut.

Servis, bakım ve onarım sorunu

Tesla kullanıcılarının karşılaştığı diğer zorluk ise ülkemizde tamir ve bakım için yetkili servis olmamasıydı. Herhangi bir olumsuzlukta; araçları yürür durumda ise kendileri götürmek kaydıyla, daha kötü durumlarda çekici ile en yakın Avrupa ülkesindeki servise gitmek zorundalardı. Genellikle bu işler için en yakın durak Avusturya oluyordu. Bunların hepsi ekstra maliyet olarak kullanıcıları zorluyordu.

Yeni hızlı şarj istasyonları

Tesla kullanıcıları şarj konusunda diğer elektrikli araç kullanıcıları ile aynı konumdaydılar. Ülkemizde yeterli istasyon olmadığı zaten malumunuz. Hızlı şarj olmadığı zamanlarda zaten şarj etme süresi de ayrı bir sorun teşkil ediyor. Buna rağmen geçtiğimiz yıl elektrikli araç satışları bir önceki yıla göre 3 katına çıktı. Bu yüzden harekete geçen Musk, verdiği haberle ülkemizde 10 şehirde hızlı şarj istasyonu kuracağını da açıkladı. Bu iller ilk etapta; İstanbul, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Edirne, Sakarya, İzmir ve Konya olarak ilan edildi. Darısının elektrikli araç kullanıcılarının başına olmasını diliyorum.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum