Sinema & TV

The Adam Project İncelemesi: Aile Filmi Arayanlara


Onur Ömer Düzgün 13 Mart 11:13

Ryan Reynolds'un başrolünde oynadığı The Adam Project, Netflix üzerinde yerini aldı. Zaman yolculuğu temalı fütüristik yapım, izleyenlerden olumlu dönüşler almış durumda. Bu arada karavan ile ne çok zaman yolculuğu yaptık bu sene değil mi?

The Adam Project 2050 senesinde geçip bir kovalamaca ile başlıyor. Başta bir savaş uçağı pilotunun kaçışı sandığımız bu kovalamacanın aslını sonra anlıyoruz. Adam'ı canlandıran -daha doğrusu Adam'ın koca halini- Ryan Reynolds bir pilottur ama zaman makinesi olarak kullanılan bir jetin pilotudur. Jeti çalıp geçmişe gitmek ister. Bunu engellemek isteyenler ise Adam'ın peşindedir. Adam kovalamacanın verdiği telaş ve jetin aldığı hasar yüzünden gitmek istediği zamana gidemez.

Adam'ın karısı Laura da bir zaman yolculuğu pilotudur. Hatta Adam'ın söylediğine göre "sınıfının en iyi pilotudur". Laura bir yolculukta geri dönememiştir. Adam, Laura'nın dönemeyişinde bir şüphe sezer. Bu şüpheyi anlamak için 2018 yılına gitmek ister. Ayrıca Adam'ın düzeltmek istediği bir konu daha vardır. Zamanda seyahat edip zamanın akışını bozan birisi vardır. Bu akışı da düzeltmek ister. Kovalamacada aldığı yara onu 2022'ye götürür.

Adam ayrıca yaralanmıştır. O da 2022 senesinde en bildiği yere gitmiştir. Elbette bu yer evidir. Evinde kendisini çocuk hali karşılar. Durumu küçüklüğüne anlatır ve kendisi iyileşip jeti tamir olana kadar ona yardım etmesini ister. Küçük hali elbette bu yardım teklifini kabul eder. Çünkü onun da özlemini duyduğu başka bir konu vardır. Sonrasında olaylar sarpa sarar ve kovalamaca tekrar başlar. The Adam Project ana hatları ile bunu anlatıyor. Sürpriz bozan vermeden susuyorum ve gerisini izliyorsunuz.

Oyuncu kadrosu ünlülerle dolu

The Adam Project filminin baş rolü Ryan Reynols'u izlerken sanki bir ara DeadPool'u izliyorsunuz. Adam'ın dövüş sahneleri, elindeki silahı kullanışı, bazı tepkileri size bu izlenimi veriyor. Belki de ben ona bu rolü yakıştırdığım için bana öyle gelmiş olabilir. Zaten bir bölümde Adam'ın çocukluk hali yere inerken "Süper kahraman inişi" repliği ile Ryan Reynolds'a ve Deadpool'a selam veriyor.

Adam'ın babası rolünde tanıdık bir isim karşımıza çıkıyor. Aslında filmin hepsi tanıdık yüz. Adam'ın babasını Mark Ruffalo oynuyor. Hemen "demek ki Hulk, Deadpool'un babası" esprisi yapmayın çünkü ben sizden önce yaptım. Adam'ın karısı rolünde Laura yani Zoe Saldana karşımıza çıkıyor. İster Guardian of Galaxy ister Star Trek ister Avatar'dan kendini hatırlayın. Adam'ın annesini yine çok tanıdık bir yüz Jennifer Garner oynuyor. Kısaca ona Daredevill, Elektra Natchios diyebilirsiniz. Söyledim size The Adam Project kadrosu hep bilinen simalar ile dolu. Ayrıca Walker Scobell da genç Adam'ı çok başarılı oynuyor. Ryan Reynolds ile uyumu süper.

the adam project

Ben size başka bir filmden söz etmek istiyorum. Çok eski bir film aslında, Bruce Willis'in oynadığı The Kid filmi bu. Neden bu filmden bahsedeceğim sizce? Çünkü gerek konusu gerek işlenişi The Adam Project'e benziyor. Bruce Willis'in canlandırdığı Russ, bir şekilde çocukluk hali Rusty ile karşılaşır. The Kid filminde Russ, Rusty'nin kendine zorbalık yapanlar ile nasıl başa çıkması gerektiğini anlatıyor. Aynı zamanda babası ile zaman geçiremediğine üzülüp annesine daha iyi davranması gerektiğini söylüyor. Rusty de Russ'a geleceği ile ilgili sorular soruyor. İşte bunların hepsi fazlası ile birlikte The Adam Project filminde de var.

The Adam Project fütürist bilim kurgu tarzında başlasa da sonraları birazcık drama dönüşüyor. Aile bağlarını konu alıyor. Ülkemizin kara ve soğuğa teslim olduğu bu hafta sonunda The Adam Project, evde mısırları patlatıp ailecek izlenebilecek bir film. Belki bu filmden sonra biz babalar işlerimize biraz ara verip çocuklarımız ile biraz fazla oyun oynarız. Ne dersiniz?

Filmin karavan puanı,

????
https://youtu.be/IE8HIsIrq4o
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum