Sinema & TV

The Falcon And The Winter Soldier İncelemesi


Onur Ömer Düzgün 11 Mayıs 08:20
Önemli bir devlet politikası olan “düşmanımın düşmanı, dostumdur” olur da “dostumun dostu, dostumdur” olmaz mı? Elbette olur. The Falcon and The Winter Soldier  (Şahin ve Kış Askeri) izlerken buna şahit oluyoruz. Bir şaklatma (the snap veya the decimation) ile değişen Marvel Evreni’ne bu sefer Disney+ dizilerinin ikincisine konuk oluyoruz karavan müdavimleri. DC’ye göre daha aydınlık ve kimilerine göre daha çocuksu yapımların olduğu Marvel, the decimation sonrası biraz daha olgunlaşıyor. Sonuçta büyük yıkımlar ve büyük kayıplar olgunluğu beraberinde getirir değil mi? WandaVison ile yeni maceralar konusunda kısmi bilgilerimiz olmuştu. Evrenin ne yöne doğru genişleyeceği neler göreceğimiz Şahin ve Kış Askeri ile biraz daha belirgin olmaya başlıyor. Buna rağmen fazla detay ile karşılaşmıyoruz. Her incelememde sürpriz bozanlara yer vermemeye çalışıyorum. Yine sürpriz bozana yer vermemeye çalışacağım ama gözden kaçırmış olabilirim. Uyarımı yapayım. Siz ona göre devam edin sayın karavan sakinleri.

Dizi bize neler sunuyor?

Diziye Falcon’un aksiyon dolu,  görev sahnesi ile başlıyoruz. Bu görev anında ve sonrasında Sam’in, Torres isimli bir asker ile devamlı temas halinde olduğunu görüyoruz.  Görev sonrası oturup Torres ile konuşurken Torres’ten yeni bir kötücül örgütün varlığını öğreniyor. “Bayrak Parçalayanlar” isimli bu örgüt, aynı Steve Rogers gibi süper asker serumu alan bir topluluk. Bu yüzden zararlı eylemlerde bulunuyorlar. Şaklatmadan beş yıl sonra ortaya çıkanlara the blip deniliyor. Diğer insanlar gündelik hayatlarına devam ederken beş yıl sonra ortaya çıkan diğerleri, ekonomik ve siyasal sorunları beraberinde getiriyor. Bayrak Parçalayanlar sınırsız ve halksız bir dünya yaratmak istiyor. Radikal fikirlerini hayata geçirebilmek için insanlara zarar veren yöntemleri de benimsiyorlar. Torres, Bayrak Parçalayanlar’ın bir eyleminin izini sürüyor ve durdurmak için gizlice bu eyleme katılıyor. O anlarda Falcon ile görüntülü konuşuyorlar. Eylemi tek başına durdurmak isteyen Torres başarısız oluyor ve serumlu eylemcilerden sağlam dayak yiyor. Sam bunu görünce örgütü daha ciddiye alıyor ve peşlerine takılıyor. Falcon örgütün izlerini bir depoya kadar sürüyor. Depoda karşısına beklenmedik birisi çıkıyor. Evet, doğru tahmin ettiniz bu kişi Bucky yani Winter Soldier (Kış Askeri). Aralarında Steve Rogers’ın kalkanı yüzünden ortaya çıkmış bir kırgınlık var. Çünkü Falcon, Steve’in kendisine emanet ettiği kalkanı güzel bir konuşma ile birlikte müzeye bağışlıyor. Bucky ise bunu yapmaması gerektiğini savunuyor. Ona göre “yeni Kaptan Amerika” Sam olmalı. İkili anlaşsa da anlaşamasa da örgütün izini beraber sürüyor.

Amerikan hükümeti ne sever?

Kalkanın müzeye yani Amerikan Hükümeti’ne teslim edilmesi ile yeni bir kaptan seçiliyor. Elbette hükümet böyle bir fırsatı kaçırmıyor. Yeni kaptan özde iyi biriyken yanlış seçimler sonucu olayların seyri değişiyor. The Falcon ve Winter Soldier örgüte ulaşmak için süper asker serumunun kimin tarafından üretildiğini araştırıyor. Bu bilgiye ulaşmak için Bucky’nin yegâne düşmanı Baron Zemo’dan yardım istiyor. Elbette daha sonra işler karışıyor. Saydığım karakterler birbirleri ile karşı karşıya geliyor. Yeni kaptanın kalkana layık olmadığını düşünen The Falcon and The Winter Soldier, kalkanı ondan almaya çalışıyor. Kavga sonrası kalkanı almayı başarıyorlar ama Falcon kanatlarından oluyor. Sonrasında Bucky’nin Wakanda ile güzel ilişkileri neticesinde Sam’a güzel bir hediyesi oluyor. Daha fazlası sürpriz bozana gireceği için susuyorum. Yazının başında “Dostumun dostu, dostumdur.” demiştim. O mantıkla Steve Rogers’ın iki iyi arkadaşı Bucky ve Sam de çok iyi dost oluyorlar. Dizi de Marvel politik göndermelerde de bulunuyor. Bir toplumun yaşadığı sıkıntıları göz önüne getiriyor. Bana Amerika tarafından gösterilen her şey yapmacık geldiği için “Yapmacık da olsa güzeldi.” diyorum. WandaVision, The Falcon and The Winter Soldier derken sırada Loki var. Şahsen benim en merak ettiğim Disney+ yapımı Loki. İzler izlemez oraya da seyahat ederiz beraber.
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum