Sinema & TV

The Umbrella Academy: Yeni Sezon Yeni Kıyamet İncelemesi


Onur Ömer Düzgün 2 Temmuz 13:34

The Umbrella Academy üçüncü sezonu ile Netflix'de yerini aldı. Daha önce dünyayı iki kıyametten kurtaran kardeşlerin işi bu sefer daha zor. Nasıl mı?

The Umbrella Academy çizgi roman uyarlaması bir dizi. Dünya çapında geniş okuyucu kitlesi olan çizgi romanın, dizi uyarlaması da okurları tarafından çok beğenildi.

Yeni sezona geçmeden önce ilk iki sezonda olanları hatırlayalım. Dizi 1989 senesinde sabah -hamile olmadıkları halde- aynı anda doğum çığlıkları atan kadınlar ile başlamıştı. Akabininde hepsi doğum yapmıştı. Biz ise bu doğumlardan yedisini gördük.

Zengin iş adamı Reginald Hargreeves özel güçleri olan yedi çocuğu evlatlık edinip The Umbrella Academy -yani Şemsiye Akademisi'ni- kuruyordu. Çocuklara ise isim vermek yerine güçlü olandan güçsüz olana doğru numara vermişti. Ayrıca çocukları evlatlık edinmesine rağmen onlar ile bağ kurmuyor sadece onlara bakıyordu. Reginald'ın amacı kendine bağlı bir süper kahraman grubu oluşturmaktı.

Reginald'ın çocuklara yaklaşımı talihsiz bir olay ile birleşince akademi dağılmıştı. Çocukların hepsi kendi yolunu çizmek için The Umbrella Akademi'den uzaklaşmıştı. Tekrar bir araya getiren ise bir cenaze olmuş, kardeşler uzun zaman sonra bir çatı altında toplanmıştı. Cenazeye gelen beş numara yakında kıyametin kopacağını ve kardeşlerin bir arada kalması gerektiğini söylemişti. Sonrasında 5'in gücü sayesinde zamanla yolculuk yapmışlar ve kendilerini 1960'larda bulmuşlardı.

İkinci sezon 60'ların Dallas'ında çocukların hepsinin kendi hikayelerine yoğunlaşması vardı. Dönemsel ırkçılıktan, hippi kültürünün popülaritesine hatta Kennedy Suikastı'na dair birçok konu detaylı olarak karşımıza çıkmıştı. 5 numara ise hatasını telafi etmenin yollarını arıyordu. Sırf bu uğurda daha kendilerinden haberi olmayan babalarını dahi ziyaret etmişti. Kardeşler büyük bir savaş sonrası kıyameti engellenmeyi başarmış ve beş numara da kardeşlerini tekrar zamanda yolculuk yaptırmıştı. Yapılan son yolculuk ile istediklerini elde ettiklerini sandılar.

Dünya hep kıyamet eşiğinde

Ne var ki The Umbrella Academy binasına geldiklerinde orada başkaları yaşıyordu. Kendileri gibi yedi kişi olan bu grubun sırrı sonra anlaşıldı. Reginald geçmiş zamanda çocukları ile karşılaşınca onlardan pek haz almış olmayacak ki onlar yerine farklı çocuklar bulmuş. Hem bu sefer amacına ulaşmış taş gibi bir ekip kurmuştu. Eski çocuklarından o kadar tiksinmiş ki yeni ekibin ismini bile Serçe Akademisi olarak değiştirmişti.

The Umbrella Academy

The Umbrella Academy'nin üçüncü sezonunda evvela bu iki ekibin karşılıklı güç gösterisi yapıp "biz daha iyiyiz" kavgalarına şahit oluyoruz. İki grubun da amacı babalarının gözüne girmek. Sevgisini görmediği adamın takdirini almak... Onlar birbiri ile uğraşırken ise asıl kıyamet yaklaşıyor. Hatta bu seferki kıyametten de öte... Şemsiyelerin en genci ama en bilgilisi olan 5, yine sorunu çözmek için kollarını sıvıyor.

Serçe Akademisi'nde tanıdık bir yüz görüyoruz. The Umbrella Academy de ölen Ben karakteri, Serçe Akademisi'nde kanlı canlı. Ama kendisinin bu sefer tam zıt bir kişiliği var. Eski kardeşleri o güler yüzlü Ben'in yerine gıcığın tekini görünce şok oluyor. Bu da akıllara "Kalıtım mı yetiştirme mi?" sorusunu getiriyor.

The Umbrella Academy bence bu sezonu ile zirveye ulaşmış. Seyir zevki bakımından izleyiciyi tatmin ediyor. Karakterlerin kendi içsel yolculukları, "Bir süper kahraman nasıl yetişir?" sorusuna cevap veriyor. Ayrıca ilk iki sezonda en büyük becerisi keman çalmak olan Vanya'nın değişimine şahit oluyoruz. Benim en hoşuma giden kısım ise iki ailenin dans ederek kozlarını paylaştığı kısım oldu.

The Umbrella Academy dizisinin kalabalık bir oyuncu kadrosu var. Sezonun en gıcık karakteri Allison'u canlandıran Emmy Raver-Lampman, dışı sert ama içi yumuşacık Luther'ı oynayan Tom Hopper, ailenin en genci ama bilgesi 5 Numara -yani Aidan Gallagher- öne çıkıyor.

Kısaca The Umbrella Academy yaz tatilinde çok sezonlu dizi arayanlar listelerine alabilirler. Sıkılmayacaklarına eminim.

Dizinin karavan puanı,

????
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum