Aile & Çocuk Kitap & Edebiyat

TIRTILDAN KELEBEĞE: AÇ TIRTIL


Gamze Erdem Özcan 12 Ocak 12:06

Bebeğine kitap sevgisi kazandırmak isterken, öğretmek ve eğlenmek isteyenler el kaldırsın! Tırtılın yaşam öyküsünü anlatan "Aç Tırtıl", -bilişsel kavram kazanımlı- sade ve basit cümlelerle miniklerinizin elinden düşmeyecek. Mavi Bulut Yayınları'ndan çıkan kitabımızın yazan ve çizeni, Eric Carle. Aç Tırtıl ise onun yazdığı üçüncü kitabı olmakla birlikte en çok satan kitabı aynı zamanda.

Günlerden Pazar, ay ışığı, yaprağın üzerindeki yumurtayı aydınlatıyordu. Sonra yumurtadan bir tırtıl çıktı. Karnı çok açtı. Ardından Pazartesi bir elma, Salı iki armut, derken; hafta boyunca o kadar çok sağlıklı ve sağlıksız besin tüketti ki karnı çok ağrıdı. Ertesi gün sadece yeşil bir yaprak yedi ve karnının ağrısı geçti. O, artık minik tırtılımız değil, kocaman bir tırtıl idi. Kendine koza denilen bir ev yaptı, bir süre orada yaşadı; bir delik açtı ve oradan çok güzel bir kelebek olarak çıktı.

Temel bilişsel kavramlar

Çocuk kitaplarından, özellikle de 0-6 yaş grubuna okunacak kitaplardan beklentimiz, bir tasarım anlayışını yansıtmasıdır. Ayrıca yazarın okura vermek istedikleri, çocuğun yaşamı anlamlandırma gerçeğinden uzak olmamasını isteriz. Yazar, gün içinde kendisine bakım veren ya da birlikte yaşadığı kişilerin kurduğu cümlelerden çocuğun kulağına çalınan; haftanın günleri, sayılar, renkler gibi temel bilişsel kavramları, çocuğa görelik uyumu içinde basit cümlelerle vermiş. Öyle ki rengarenk çizimlerle eğlenceli bir şekilde desteklemiştir. Basit bir kitap ve basit bir oluşum kurgusundan bu kadar kavramı nasıl verdiğine çok şaşırmıştım. Neler yok ki?.. Çeşit çeşit besinler, çok yediğinde rahatsızlanmalar, taze bir yeşil yaprakla sağlığına kavuşmalar, tırtılın kelebeğe dönüşmesi...

Buradan tırtıl mı geçmiş yani?

Tırtılın yediği besinlerin tamamında delgeçle açılan bir delik var. Dört portakal yemiş, her birinde bir delik var. Bir çikolatalı pasta yemiş pastanın üzerinde bir delik. Pazartesi başlayan yeme işi, hala karnı doymamıştı diye devam ederken, sayfaların boyutu da tüketilen miktara göre artarak büyüyor ve ancak kendi boyutuna ulaşıyor. Haftanın her günü artarak devam eden yeme serüveni sonunda kelebeğe dönüşüyor. Fakat bir de üç boyutlu mukavva seçeneği var. Sayfalar açıldıkça meyvelerin, tırtılın, kelebeğin -yeni deyişle- pop-up tarzını görüyoruz. Bence bu, minikler için kalıcı ve harika bir deneyim.

Aç Tırtıl tüm dünyada 46 milyondan fazla sattı.

Dünyanın bir çok ülkesinde milyonlarca çocuğa ulaşan Aç Tırtıl, 1969 yılında ilk basımını yapmış, 62 dile çevrilmiş, 46 milyondan fazla satmıştır. Dünyada hala her geçen dakikada bir adet "Aç Tırtıl" satılmaktadır. Kitap, İngiliz Telegraph gazetesinin 3 Mart 2010 nüshasındaki bir habere göre anne- babalar arasında yapılmış bir araştırmada en beğenilen yirmi kitap listesinde birinci sırayı almış.

Kitabın yazarı Eric Carle

Eric Carle, 1929 yılında New york'ta doğdu ve 6 yaşındayken ailesiyle birlikte Almanya'ya göç etti. Stuttgard Güzel Sanatlar Akademisi'nden mezun oldu. Mutlu bir çocukluk geçiren Eric Carle 1952'de cebinde 40 dolar elinde resim dosyasıyla, tekrar New York'a o mutlu çocukluğuna tekrar dönmek istedi. New York'ta grafik tasarımcı ve sanat yönetmeni olarak uzun yıllar çalıştı.

Sonuç olarak; yazarın, bu kadar basit bir konuyu böylesi renkli ve eğlenceli anlatımına bir de bir çok kazanım eklenince hem anne babaların hem de çocukların en sevdiklerinden olması kaçınılmaz değil mi sizce de?

https://youtu.be/vYwE8qALm9M
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum