Sinema & TV

Tom, Dick ve Harry: Van Devlet Tiyatrosu


Onur Ömer Düzgün 19 Şubat 12:24

Karavanın bu haftaki durağı gerçekten komik bir tiyatro oyunu. Tom, Dick ve Harry oyununa konuk olacağız. Yazıya başlamadan belirteyim ben uzun zamandır bir tiyatro oyununda bu kadar güldüğümü ve eğlendiğimi hatırlamıyorum.

Tom, Dick ve Harry "vodvil" türü bir oyun. Yani toplumsal sorunlara eleştiride bulunurken hicvediyor. Zaten komedi oyunu olmasına rağmen alt metinlerde göçmen sorununa değinilmesi dikkat çekiyor. Oyun bir baba ve oğulun ortak ürünü. Ray Cooney ve Micheal Cooney oyunu 2003 senesinde ortak kaleme almışlar. Oyun 2 perde ve yaklaşık 2 saat sürüyor.

TOM, DICK VE HARRY

Oyun ne anlatıyor?

Oyunun kurgusu aslında çok basit. Linda ve Tom çocuk evlat edinmek isterler. Bu yüzden tatlı bir telaş içerisindedirler. Hazırlıklarını yaparak ajans sahibi Bayan Potter'ı beklerler. Linda her şeyin kusursuz olması için çalışır. Bu yüzden Tom'un kardeşleri Jack ve Harry'i evde istemez. Çünkü Tom'un kardeşleri kusursuz ortamda sorun çıkartabilecek tiplerdir. Nitekim Linda'nın korktuğu başına gelir.

Tom'un en küçük kardeşi Jack, Linda ve Tom ile yaşamaktadır. Jack'in düzenli bir işi yoktur. Hatta şartlı olarak salıverilmiştir. Jack'in ise bu durum umurunda değildir. Tom'un karavanını ödünç alıp onunla kaçakçılık yapmıştır. Tom ise bunu Bayan Potter'ı beklerken öğrenir ama Jack'in sürprizi bitmemiştir.

Tom'un diğer kardeşi Harry bir hastanede çalışır. Cesetlere ve kadavralara ulaşımı çok kolaydır. Biraz saf bir karakter olan Harry -ki buradaki saflıktan kasıt temiz kalplilik- Tom'a iyilik yapmak ister. Çünkü o zamana kadar Tom, ikisine kol kanat germiştir. Bunun için ise Tom'un kirada oturdukları evi daha ucuza alması için bir plan yapar. Plana göre evin bahçesine getirdiği kadavrayı gömecek, kadavra bulununca ise evin değer düşecektir.

Jack ise kaçakçılık yaparken istemeden de olsa iki göçmeni ülkeye sokmuştur. Tom bir taraftan eve gelen bu kadavradan kurtulmaya çalışırken bir yandan evde bulunan göçmenleri saklamaya çalışır. Diğer taraftan ise olaydan şüphelenen evin etrafında gezen polis ile uğraşır. Tüm bunlara bir de mafya eklenince durumu siz düşünün.

Dekor ve oyuncular

Tom, Dick ve Harry başlamadan dahi oyuna hayran kalıyorsunuz. Çünkü resmen bir evin salonuna misafir oluyorsunuz. Tüm detaylar düşünülmüş. Kapıların, pencerelerin açıldığı yerdeki manzara dahi düşünülmüş.

TOM, DICK AND HARRY
Tom, Dick and Harry

Tom rolünde İsmail Doğancan Yurdigül oynuyor. Tom'un tüm telaşını, korkusunu size içtenlikle aktarıyor. Oradan oraya koşmaktan kan ter içerisinde kalıyor resmen. Dick, "ailenin küçük, yaramaz ama sevimli oğlu" ve Kadir Oğuz sahnede bunu bize fazlasıyla hissettiriyor. Harry'i Muammer Turgut oynuyor. O da "temiz kalpli, yardımsever kardeş" rolü ile bütünleşiyor.

Değinmek istediğim diğer bir husus da Gözde Altıntaş. Dilini bilmediğiniz bir yere gittiğinizde, sıkıntılı bir durum ile karşılaşınca neler hissedersiniz? İşte Katherina rolü ile Gözde Altıntaş bize bunun cevabını veriyor. Vücut diliyle, mimikleriyle onun çektiği sıkıntılara, anlatmak isteyip ama anlatamadıklarına siz de ortak oluyorsunuz. Bunun yanı sıra Linda Ceren Erlüle, Andreas Nedim Salman, Downs Barış Demirkıran, Bayan Potter Şerdan Kıpçak, Boris Kamil Samet Selçuk hepsini ayakta alkışladık. Boris'in seyirci selamını hatırladıkça hala gülüyorum.

Tom, Dick ve Harry oyunu Van Devlet Tiyatrosu kapsamında yeni turneye çıktı. Bugün ve yarın Ordu'da olacak. Bence turne takvimine mutlaka göz atın.

Tom, Dick ve Harry ile gündelik sıkıntılardan bir süre kurtulacaksınız. Elektrik ve doğal gaz faturalarınızı, hayat pahalılığını kısmen unutacaksınız. O kadar iddialıyım ki gülmekten adınızı dahi unutabilirsiniz. Oyunun karavan puanı da ona göre yüksek olacak. Keza tekrar izleyip, yazabilirsem en yüksek puanı Yetkin Dikinciler'li "Profesyonel"e ayırmıştım. Tom, Dick ve Harry o puana ortak oluyor.

Oyunun karavan puanı,

?????
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum