Spor

Türk Takımlarının Çöküşü: Şampiyonlar Ligi’nde Yokuz!


Seyfi Emre Ercan 26 Ağustos 11:34

Trabzonspor’un Şampiyonlar Ligi Play-Off’unda Kophenhag’a elenmesi ile (1-2, 0-0) beraber bu sezon Şampiyonlar Ligi’ne katılamayacağımız kesinleşti. Bir diğer temsilcimiz Fenerbahçe ise daha Şampiyonlar Ligi play-offlarına gelemeden, savaş halinde olan Ukrayna’nın takımı Dinamo Kiev’e elenmişti. 25 yıl sonra ilk kez bir Türk takımı Şampiyonlar Ligi’ne katılamayacak.

Türk temsilcileri, daha önce Şampiyonlar Ligi tarihinde sadece 1992-93 ve 1995-96 sezonlarında Şampiyonlar Ligi’ne katılamamıştı. Peki bu kadar yıl sonrasında neden Şampiyonlar Ligi’ne katılamadık? Beraber inceleyelim.

Şampiyonlar Ligi’ne neden katılamadık?

Şampiyonlar Ligi’ne katılamamızın ana sebebi çok açık aslında. Kulüplerimizin Avrupa’da son 10-12 yılda çok başarısız sezonlar geçirmesi... İstisna sezonlar (Galatasaray 12-13, 13-14, 21-22; Fenerbahçe 12-13; Beşiktaş 17-18) harici hiçbir takımımız Avrupa’da başarılı olamadı. Bizi geçtiğimiz sezonda Şampiyonlar Ligi’nde temsil eden son temsilcimiz Beşiktaş, üzücü şekilde (0 puanla) Şampiyonlar Ligi gruplarında veda etti. Bu kadar kötü sezonlar sonucunda UEFA ülke puanı sıralamasında 12. sıradan geriye düştük. Kıbrıs Ligi seviyelerinden bile aşağıya inmemiz sonucunda Şampiyonlar Ligi’ne direkt katılma hakkını kaybettik. Böyle olunca şampiyonumuz Trabzonspor, play-off turundan ve lig ikincimiz Fenerbahçe, Şampiyonlar Ligi 2. turundan katılmak zorunda kaldık. Ancak başaramadık.

Şampiyonlar Ligi ön elemelerinden gidemez miydik?

Elemelerden tabii ki gidebilirdik. Çünkü bir temsilcimiz savaş halindeki bir ülke takımı olan ve 1 yıldır resmi maçı olmayan Dinamo Kiev, bir temsilcimiz de -rakip takımın hocasının dediği gibi- kendi bütçesinin çok daha altında bir takım olan Kophenhag ile eşleşti. Bu takımları eleyip Şampiyonlar Ligi’ne gitmeliydik fakat yapamadık.

Peki bu sadece bu takımların suçu mudur? Tabii kihayır! Son 8-9 yılda Şampiyonlar Ligi ön elemelerinde temsilcilerimizden sadece Başakşehir, Club Brugge eşleşmesinden galip çıkmış. O ön elemeden sonraki turda da Sevilla’ya elenip yine Şampiyonlar Ligi’ne gidememiştik. Yani bu genel problemi sadece Trabzonspor ve Fenerbahçe’ye yıkamayız.

Neden Şampiyonlar Ligi ön elemelerine hazır değiliz?

  • Takımlarımız genelde elde kalmış oyuncuları alabilmek için büyük liglerin transfer döneminin kapanmasını bekliyor. Bundan dolayı Şampiyonlar Ligi ön elemelerine hazır kadro ile çıkarmıyorlar.
  • Son yıllarda hem kulüplerimizin borçları artması hem de ülkenin ekonomik olarak geriye gitmesi kadro kalitelerimizi çok düşürdü.
  • Bu gelişmeler odağında ligimizin de kalitesi her geçen gün düştü. Sosyal medya hesabı bile bu yıl kurulmuş ve kendini pazarlayamayan bir ligin değer kazanması veya kalitesinin artması beklenemez. Bundan dolayı yayın gelirlerimiz de oldukça azaldı. Şampiyonumuz yayın geliri olarak (sadece şampiyon olduğu için) 1,5-2 milyon euro kazanıyor. Tabii bu miktar kadro kurmaya yetmiyor.
  • Yerel mücadelelerimize gerektiğinden fazla odaklandık. Zaten Avrupa’da başarısız iken birlik olmak yerine ulusal rakiplerimiz kaybedince sevinir hale geldik.

Önümüzdeki sezon Şampiyonlar Ligi’ne katılım nasıl olacak?

Önümüzdeki sezon için olumlu konuşmak isterdim. Ancak maalesef mümkün değil! Önümüzdeki sezon ligimizi şampiyon bitiren takım, -eğer kulüplerimiz bu sezon  UEFA Avrupa Ligi ve UEFA Konferans Ligi’nde olağanüstü performanslar sergilemezse- Şampiyonlar Ligi 1. ön eleme turundan organizasyona katılacak ve gruplara kalabilmek için 4 tur geçmesi gerekecek.

Yine de pozitif olmak mümkün. Dün geceki sonuçlardan sonra 4 takımla (Fenerbahçe,Trabzonspor, Başakşehir, Sivasspor) Avrupa arenasında yer alacağız. Bu takımlarımızın başarılı olmasını bekleyeceğiz. Umarım ki daha iç açıcı futbol içeriklerinde görüşürüz.

Bu yazıyı kargala!
1 Yorum
Merdy
Merdy
11:31 @ 27.08.2022
Elinize sağlıkl