Kitap & Edebiyat

TÜRKİYE’DE ENSEST GERÇEĞİ VE BÜŞRA SANAY


Emine Aydın Albayrak 26 Kasım 13:25

Okumaya korktuğunuz kitaplar olur mu? İzlemekten kaçındığınız filmler, belgeseller? Büşra Sanay tarafından Şubat 2018’de yazılan Kardeşini Doğurmak kitabı benim için öyleydi. Yanlış duymadınız! Birilerinin hayatının gerçeği olan olayları, ben sadece okumaktan korktum. Psikolojimi bu kitap için hazırlamam zaman aldı. Kitapla ilgili yapılan röportajları okudum. Büşra Sanay’ın katıldığı podcastleri dinledim. Sosyal medyadan yapılan yorumları takip ettim. Sonuç olarak 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü vesilesiyle bu hafta, bu zorlu okumayı yapmaya karar verdim. Siz de merak ettiniz değil mi? O zaman sarsılmaya fazlasıyla hazır olun. Çünkü Türkiye’de ensest diye bir gerçek var!

Benim suçum muydu çocukken büyümek zorunda kalmak?

Ensest Mağduru

Büşra Sanay

Toplumsal sıkıntılar için kaygı duyan insanların varlığı önemli. Bu kaygıyla elini taşın altına koyanlarsa en büyük saygıyı hak ediyor. Bu anlamda Büşra Sanay, gazetecilik kimliğinin hakkını sonuna kadar vermiş bir yazar bence. Yıllarını verdiği çalışmalarının sonucu olan Kardeşini Doğurmak kitabıyla fazlasıyla övgüyü hak ediyor. Kitap, Türkiye’de ensest konusunu dikkat çekici bir dille ele almış. Yaşanmış olaylar, ensest mağdurlarıyla yapılan görüşmeler ve uzman yorumlarıyla gerçek bir sosyolojik çalışma. Bunun yanı sıra kolay, anlaşılır bir rehber. Hem adli, hem tıbbi, hem de psikolojik anlamda başarılı bir yol gösterici. Bence duyarlı her vatandaşın rafında bulunmalı. Özel günlerde hediye edilmeli. Kalabalık yerlerde okunmalı ki daha çok insanın dikkatini çekmeli.  

Bir çoğumuz “Yarın ne giyeceğim?” kaygısı yaşarken, bir yerlerde çocuklar tecavüze uğruyor. Babaları, erkek kardeşleri, amcaları, dayıları tarafından sevildiklerini sanıp taciz ediliyorlar. Ne olup bittiğine anlam veremeden yıllar geçiyor. Bazen yaşadıklarını dile getirmekten korkuyorlar. Bazen dile getiriyorlar, destek bulamıyorlar. Hatta suçlanıyorlar. Tecavüze uğrayıp hamile kalıyorlar ve sonra öldürülüyorlar. Gün geliyor babalarından hamile kalıp kardeşlerini doğuruyorlar. Bu hayatların hepsi gerçek, yanıbaşımızda. Okumaya, dinlemeye korktuğumuz hayatlar acımasızca yaşanıyor. Bu insanların çoğu ensest kelimesinin anlamını bile bilmiyor. Ama yaşıyor. Anlatamadan yaşıyor.

Bu sizin çocuğunuzun başına gelseydi susar mıydınız? Hayır. Çünkü dünyayı yakardınız!

Kelime anlamıyla "ensest"

Ensest, kelime anlamıyla aile içi yasak ilişki demek. Kelime anlamının toplumda bilinirliği sandığımızdan çok daha az. Mağduriyeti ise tahmin ettiğimizden çok daha fazla. Eğitim düzeyiyle ya da coğrafi bölgeyle ciddi bir bağlantısı olmadığını okuyoruz kitapta. Edirne’den Ardahan’a kadar her ilde görülebiliyor. Konuyla ilgili öğretmenlere ve rehberlik servislerine ciddi iş düşüyor. Çünkü aile bireyleri bu olayın kendi içlerinde kalmasını tercih edebiliyorlar. Maddi kaygılardan, ayıplanma korkusundan çocuklar susturulabiliyor. Böylelikle sorumlular da cezasız kalıyor. Zarar vermeye devam ediyorlar. Çocukların hayatları da kararmaya devam ediyor.

Her defasında defalarca yıkanıyordum üstümden akıp gitsin diye. Ama bi’ işe yaramıyordu. Yine de kendimi pis hissediyordum. Kaç kere vücudumu yaktım bu yüzden…

Bu küçük kitap alıntıları bile tüylerinizi diken diken etmeye yetti değil mi? Ben kitabı nerede okuyacağıma takılmadım bu hafta. Çünkü nerede olursam olayım fazlasıyla etkileneceğimi, ara ara kendimi tutamayıp ağlayacağımı biliyordum. Bazen sinirlenip kitabı kapattım. Bazen etrafımdaki insanlara haykırmak geldi içimden. Henüz altı yaşında amcası tarafından tacize uğramaya başlayan çocuğun hikayesini okurken insanlığımdan utandım. Yaşadığım dünyadan nefret ettim. Aynı çocuğun hayata tutunuşuna saygı duydum, hayran kaldım.

Toplumsal meselelerle ilgili küçük de olsa bir kaygınız varsa bu kitabı okuyun. Çevrenize okutmayı görev bilin. Çocukların size vermeye çalıştığı mesajları daha doğru alırsınız belki. Bir çocuğun hayatını kurtarırsınız, bir annenin gözünü açarsınız belki. 

Yaşadığı her türlü zorluğa rağmen, bu kitabı bize ulaştıran Büşra Sanay iyi ki var.

Kendisini başka çocuklara karşı sorumlu hisseden, yaşadığı kabusları bu bilinçle kelimesi kelimesine anlatan ensest mağdurlarına saygıyla…

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum