Spor Otomotiv

Türkiye'de Formula 1 Takipçi Kitlesi


Tuna Tanyolaç 15 Ağustos 10:05

Türkiye'de Formula 1 yayınları 1996 yılında Cine5 isimli ücretli platformda fakat şifresiz olarak başladı. Daha öncesinde yurtdışı yayınlardan takip eden bir kitle olması da mümkün. Nitekim ülkemizdeki internet tarihi düşünülünce o dönem online yayını mümkün saymıyorum. Ardından 1998 yılında NTV yayıncılığı aldığında; Formula 1 karasal yayınla bile erişilebilir hale geldi. 2012 yılında ücretli platformlara geçene kadar ülkemizde 16 yıl çeşitli kanallarda ücretsiz Formula 1 yayını gerçekleşti. Belki de kemik kitle bu yıllarda oluştu. Daha sonra dijital platformların yaygınlaşması ile de mobil hale geldi. Mobil dönem ise yeni kitleye daha cazip geldi. Türkiye'de Formula 1 takipçiliğinde herkesin kendi favori saydığı dönemine göre kriterleri, idolleri ve takımları var. Ben genel anlamda bu kitleyi iki kısımda inceleyeceğim.

Eski/Olgun kitle

Türkiye'de Formula 1' e ilk yayın dönemleri ile başlamış, şu an 35 yaş üzeri olan kitleye eskiler diyebilirim. 35 yaş altında olup, olgun diyeceğim kitleye dahil olanlar da mevcut, onları ayrı tutuyorum. Eskiler Formula 1' i daha çok spor olarak gören; izlediği şeyden bir şov olarak da zevk alabilen bir kitle. Taraftarlıkları elbette vardır, gönüllerinde bir aslan yatar fakat her zaman başarılı olanı takdir ederler. Daha fazla sezonun atmosferini yaşadıkları için kıyaslama imkanları daha fazladır. Bu kesimde bazıları eski analog ve mekanik dönemi üstün görürler. O dönemin pilotlarının daha büyük beceriler sergilediğini savunurlar.

Yeni/Genç kitle

Türkiye'de Formula 1' in daha çok son on yılını takip eden kesime yeni kesim diyebilirim. Muhtemelen yaş gereği bu yıllar başlamış olanlar da genç kitle kısmı olur. Geçmişe online erişim olsa da içlerinde eskiyi atmosferi ile yaşamadan istatistiklerle yorumlamaya çalışanlar var. Genelleme yapmadığımın altını çizmek isterim. Yine daha çok genç kitlede fanatizm boyutlarında taraftarlıklar görebiliyoruz. Sosyal medyada, diğer taraftarları ve rakip gördükleri pilotları aşağılama boyutuna varan paylaşımlar mevcut. Her ne olursa olsun bu yeni/genç kitlede teknoloji ve yeni bilimleri iyi kullanıp farklı bakış açıları üreten; geçmişi daha teknik yorumlamaya ışık tutan insanlar var.

Sonuç olarak Formula 1'i yarının sporu olarak kabul edersek, ancak kendini yenileyenler bu sporu anlamaya ve sevmeye devam edecekler.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum