Spor

Türkiye'de Sporun Üvey Evladı Hentbol


Konuk Yazar 17 Temmuz 11:13

Hentbol muhtemelen çoğu kimsenin bilmediği, ilgilenmediği veya izlemediği bir spor dalı. Bu yazıda kısaca hentbolun sosyal tarafına dair basit ve temel bilgileri paylaşacağım.

Günümüzde oynanan modern sporun temelleri 1920'lerde Almanya, Danimarka ve İsveç'te oynanan el topuna dayanır. 1936 ve 1952 Olimpiyatlarında gösteri amacıyla yer alan spor, 1972 Olimpiyatlarında resmi olarak yer almıştır.

Peki Türkiye'de hentbol?..

Resmi olarak 1982-83 yılında başlamış ve ilk lig şampiyonunu belirlenmiştir. O zamanlar Ankara takımlarının çoğunluğu ile yürütülen lig, ileriki yıllarda Eskişehir, İstanbul, Mersin, Trabzon, Rize, Samsun ve Güneydoğu illeri ile birlikte büyümeye devam etmiştir. Türkiye'de hentbolun efsanesi kabul edilen ilk federasyon başkanı Prof. Dr. Yaşar Sevim, lig tarihinde 5 ayrı takımla 17 kez şampiyonluk yaşayarak bu haklı etiketi almıştır.

Federasyon özerk bir kuruluş olduğundan, sponsor ve medya gücü olmadan kendini geniş kitlelere maalesef duyuramamıştır. Her yıl Spor Toto'dan gelen belirli hak edişi dışında bir geliri olmayan bir kuruluştur.

Voleybol ve basketbol aslında hentbol gibi amatör branşlar olarak değerlendirilir. Ancak günümüzde voleybolda Vakıfbank, dünya kulüpler şampiyonluğu yaşamıştır. Böylece adını tüm ulusal -ve hatta uluslararası- kanallarda duyurmuştur. Bununla birlikte gelen sponsorluk anlaşmaları da cabası... Basketbol ise 12 Dev Adam ikonu yaratılmış ve artık kulüpler düzeyinde de Avrupa'da Euroleague şampiyonları (Fenerbahçe ve Anadolu Efes) çıkarmıştır.

Hentbol bunların yanında maalesef ulusal basında para vererek, rica minnet ile maçlarını yayınlatma çabasına düşmüştür. Bu arada yakın tarihte U20 Avrupa Hentbol Müsabakaları oynandı ve devam ediyor.

Biraz futbol biraz basketbol

Hentbol aslında basketbol ve futbol karışımı bir oyundur. Futbol kadar sert; basketbol gibi skorer bir oyun. Adrenalin ve heyecanın en üst düzeyde yaşandığı ve çok hızlı sonuçların değiştiği bir spor. Berabere bitmesi çok zor gibi dursa da berabere biten bir çok oyun olmuştur. Nitekim hentbol bir tutku ve bir kere izlendiğinde sizi kendisine bağlayacak bir spor dalı.

Merak edenler ve bu duyguyu yaşamak isteyenler için Avrupa'da oynanan bir maç linkini bırakıyorum. Tamamen dolu tribünlerin önünde kaleden kaleye giden bir oyun. Hentbolun da en azından voleybol gibi yüksek bir marka değerine ulaşması dileğiyle…

https://youtu.be/zAarkvhJ1lM
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum