Otomotiv Spor

Türkiye GP: DRS Olmadan Klasik Yarış


Tuna Tanyolaç 10 Ekim 14:49
Geçtiğimiz yıl 9 senenin ardından Türkiye GP için Formula 1'e tekrar ev sahipliği yapmıştık. Bu yıl da acaba tekrar düzenleyecek miyiz konuşmaları dolanırken; önce başka ülkelerin covid durumu nedeniyle takvime girdik, sonra yine başka ülkelerin covid önlemleri nedeniyle çıkarıldık. Daha sonra tekrar bir fırsat penceresi oluştu ve bu yıl tekrar yarışa ev sahipliği yaptık. Üst üste yarış düzenlediğimiz yıllarda takvimde yaz aylarında yer alıyorduk. Geçtiğimiz yılla beraber sonbahara kaydık. Böylelikle pist koşulları yanında hava koşulları da yarışa etki eden faktörler arasında yer almaya başladı. Cuma yağış yokken cumartesi ve pazar ıslak zemin koşulları hakimdi. Yarışta güvenlik gereği DRS' ye izin verilmedi ve böylelikle eski yıllardaki tarzda geçişler izledik. Gelin size gün gün seansları anlatayım.

Cuma Antrenmanları

Türkiye GP için ilk antrenman seansında beklenen yağmur gelmedi. Kuru zeminde yapılan antrenmanlarda pilotlar yol tutuşun geçen yıla göre çok çok daha iyi olduğunu belirttiler. Cuma yapılan iki antrenman seansını da Hamilton en iyi derecelerle tamamladı. Verstappen Mercedes'ten yaklaşık yarım saniye daha yavaştı. Ferrariler iki lider takıma ayak uydurabilen üçüncü takım hızındaydılar. Cuma seanslarında pist dışına taşan isimler olsa da büyük bir olay yaşanmadı.

Cumartesi Antrenmanı ve Sıralama Turları

Türkiye GP cumartesi antrenmanları beklendiği üzere yağışlı havada gerçekleşti. Lastik ısıtma sorunu yaşayan Mercedesler arka sıralarda yer alırken; Gasly, Verstappen ve Perez ilk üç sırayı aldılar. Ferrariler ve Alonso onları takip eden isimler oldular. Seansın ortasına doğru Russell pist dışına çıkarak çakıl havuzuna saplandı. Otomobilin kaldırılması için seans durduruldu fakat sonra sorunsuz devam etti. Türkiye GP sıralama turları yağmursuz havada fakat sabah antrenmanlarından sonra kurumaya başlamış yer yer ıslak bir pistte gerçekleşti. Fakat pilotlar kuru zemin lastikleri kullandılar. Spin atan isimler olsa da kaza mahiyetinde bir olay yaşanmadı. Mazepin, Alfa Romeolar ve Latifi beklenen isimler gibi olsa da Ricciardo Q1'de elenerek sürpriz yarattı. Mick Schumacher ilk defa Q2'ye kalarak göz doldurdu. Motor değişim cezası alacak olan Sainz geçerli zaman turu atmadı fakat takım arkadaşına hava koridoru sağlamak için piste çıktı. Onun yanında Schumacher, Russell, Ocon, Vettel Q2'de elenen isimler oldular. Q3'de Hamilton en iyi zamanı yapmasına rağmen motor değişimi nedeniyle 11. başlama pozisyonuna geriledi. İkinci zamanı Bottas yaparak teknik olarak pole pozisyonuna geçti. Verstappen üçüncü, Leclerc dördüncü, Gasly beşinci oldu. Alonso altıncı, Perez yedinci, Norris sekizinci olurken; Stroll ve Tsunoda ilk onu tamamlayan isimler oldu.

Pazar Yarış

Türkiye GP yarış gününe geldiğimizde pist ıslaktı ve hava çiseliyordu. Bu yüzden lastik stratejileri ortadan kalktı ve tüm pilotlar yeşil logolu yağmur lastikleri ile başladılar. 58 turluk yarışa start verildi ve kalkış temiz gerçekleşti. Fakat ilk virajda Gasly Alonso'ya temas ederek spin atmasına sebep oldu. 11. tura geldiğimizde 11. başlayan Hamilton altıncı sıraya kadar yükselmişti. 28. tura geldiğimizde yağmur lastikleri artık dişlerini kaybetmiş pistte de hemen hemen kuru bir çizgi oluşmuştu. Hangi lastikle devam edilmesi konusu takımlar içinde çok konuşuldu. 37. tura geldiğimizde ön gruptan Verstappen pit yaparak tekrar ıslak zemin lastiği ile devam etti. Kaybedecek fazla bir şeyi olmayan Vettel ise kuru zemin lastikleri denedi ama tutunamayınca tekrar lastik değiştirdi. Türkiye GP' de 40. tura geldiğimizde pit stop yapmayan Leclerc lider, Bottas ikinci, Verstappen üçüncü, Hamilton dördüncüydü. Islak zeminde pit stop zorunluluğu kuralı ortadan kalktığı için Leclerc finişe kadar gitmeyi planladı. Fakat 47. turda Bottas onu geçerek lider oldu. Leclerc daha sonra pite girdi. Hamilton da 51. tura kadar dayandı ama takımın ısrarı ile o da pit yaptı ve beşinciliğe geriledi. Yarışın sonuna geldiğimizde Bottas en hızlı turla beraber damalı bayrağa ulaşan ilk isim oldu. Verstappen ikinci, Perez üçüncü olarak podyumu oluşturdular. Leclerc dördüncü olurken Hamilton beşinci olarak az yara aldı. Fakat şampiyona liderliği Verstappen'e geçti. Gasly altıncı, Norris yedinci, sondan başlayan Sainz sekizinci oldu. Stroll dokuzuncu olurken pit stop yapmayan Ocon onuncu olarak son puanı cebine koydu.
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum