Spor

Türkiye'nin 1954 Dünya Kupası'na Yolculuğu


Konuk Yazar 11 Ocak 17:40

Toplamda iki kere Dünya Kupası organizasyonuna katılan milli takımımızın, -2002’de dünya üçüncüsü olarak tarihi zafer elde ederken- ilk kez boy gösterdiği 1954 Dünya Kupası'na katılımı oldukça ilginç. Kupaya gitmek için İspanya ile baraj maçları oynayan milli takımımız  ilk maçı 4-1 kaybetmesine rağmen ikinci maçı 1-0 kazandı. Averaj kuralı o dönem geçerli olmadığı için üçüncü maç tarafsız bir sahada, 3 gün sonra İtalya’da oynandı. 

2-2 berabere biten maçta, dönemin kurallarında penaltı atışı da olmadığı için kura çekimi gerçekleşti. Bunun için stadyumun yakınından geçen İtalyan bir çocuğun gözleri bağlandı ve kağıtlardan birini seçmesi istendi. Çocuk, Türkiye yazılı kağıdı çekti. Böylece milli takımımız 48 yıl katılamayacağı turnuvada ilk kez bu şekilde boy göstermiş oldu.

Türkleri kupaya sokan İtalyan

Kurayı çeken çocuğun adı Franco’yu yıllar sonra Reha Erus, İtalya’da buluyor. Franco Bianco, o günü şöyle anlatıyor Erus’a: 

"Evimiz stada yakındı ve biz maçlara hep bedava girerdik. Goller oldu, maç bitti. Stattan çıkarken iki polis memuru peşime düştü. Ben koştum onlar kovaladı ve sonunda yakalandım. Maça bedava girdiğim için yakalandım sandım, bırakmaları için yalvardım. Bırakmadılar, gözlerimi beyaz bir mendille bağlayıp, bir kupanın içindeki iki kağıt parçasından birini çekmemi istediler. Korkarak sağ elimi götürdüm parmaklarıma çarpan ilk kağıdı çıkarttım. Elimden kağıdı alan kişi ‘‘Turchia’’ diye bağırdı. Ardından Türk futbolcuları beni havaya kaldırdılar. Yüzümü gözümü öptüler. Bu arada bazı sonradan İspanyol olduklarını öğrendiğim futbolcular yüzüme tükürdüler." 

Reha Erus, 1990 Dünya Kupası öncesinde de 1954’deki milli takımımızın kaptanı Turgay Şeren’le Franco Bianco’yu buluşturmak istemiş ama “Küçük” Franco’nun bir trafik kazası sonucu hayata veda ettiğini öğrenmişti. 

Aslında o dönemin şartlarında oynanan turnuvanın orijinal adı Jules Rimet Kupası idi. Kupa, Dünya kupasının oynanmasını sağlayan Fransız futbol adamına ithaf edilmişti. Yani pek profesyonel bir Dünya kupası organizasyonu olduğunu söylemek doğru olmaz. Zira 1954’de şampiyon olan Almanya, kupayı sadece 6 maç oynayarak kazandı. Hatta bu maçlarının ikisini Türkiye, ikisi Macaristan ile oynamıştı. Almanya’nın göğsünde bulunan ve Dünya Kupası şampiyonluğunu simgeleyen 4 yıldızdan biri de bu yıla ait.     

*FIFA Dünya Kupası 1970'ten itibaren oynanmaya başlandı.

Hindistan'ın Dünya Kupasından çekilmesi

Dünyanın en yoksul ülkelerinden biri olan Hindistan, futbolda en parlak yıllarını 1950-1960 yıllarında yaşadı. Asya ikincisi olarak 1950 Dünya kupasına katılma hakkı kazanan Hindistan, turnuvadan çekilme kararı aldı. Bu durum için iki sebep tarihin tozlu sayfalarında yer alıyor.  

Birinci sebep Hindistan Futbol Federasyonu, olimpiyatlarda da boy gösterecek olan ülkenin ekonomisinin Brezilya'daki Dünya Kupası'nı kaldıracak gücünün olmadığını belirtmesi. İkinci sebep ise turnuvada yalın ayak oynamak istemelerinin kabul görmemesi. Bu kritik karar sonrası Hindistan bir daha Dünya Kupası'na katılamadı. Umarım bizim çocuklar bizi bu kadar bekletmez ve önümüzdeki ilk turnuvada bu heyecanı yaşarız.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum