Kitap & Edebiyat Aile & Çocuk

Tuvalet Eğitimi: Anne! Tuvaletim Geldi!


Gamze Erdem Özcan 20 Temmuz 16:24

Tuvalet eğitimi, bebekten bebeğe, aileden aileye -hatta kültürden kültüre- değişen farklı bir süreç. Ebeveynler olarak gözümüzü en çok korkutan eğitimlerden biri olsa gerek. Çocuğun hazır olmasının yanında ebeveynin de hazır olmasını gerektiren bir dönem. En az çocuk kadar ailelerin de hazır olması, sağlıklı sonuçlar elde etmek açısından oldukça önemli. Benim de iki çocuk annesi tecrübelerimden öğrendiğim şu ki her çocuğun bireysel farklılığına uygun teknik gerektiğidir. Bizim elimizden gelen ise çocuğumuzu doğru okumak, ona ve ailemize en uygun yöntemi bulmaktır.

Çocuğunuzun, ayakkabı, palto, çanta, market torbası ve kirli çamaşırlar gibi şeylerin nereye ait olduğunu öğrendiği anlara da dikkat edin. Artık bazı şeylerin belirli yerlere ait olduğunu bildiğinden; çiş ile kakanın da tuvalete ait olduğunu daha iyi kavrayacaktır.

Anne! Tuvaletim Geldi!

Nesiller arası farklılıklar, diğer annelerin tecrübeleri, okul öncesi 3 yaş eğitim veren kurumların tuvalet eğitimini tamamlamış olma şartı karşısında çoğu kez çaresiz kalırız. Çaresizliğimiz, kaygıyla buluştuğunda da yetersizlik hislerini hem yükleniriz hem de yükleriz. Anne! Tuvaletim Geldi!, çocuklarımın tuvalet eğitimlerine başlamadan her defasında okuduğum, ara ara ihtiyaç duydukça da elime aldığım bir kitap. Sıradan tuvalet eğitimi kitaplarından biraz farklı. Jan Faull bu kitabıyla bir çok kişiye rehber olduktan yıllar sonra, Helen F. Neville'den kitabın yeni baskıları için zenginleştirme ve genişletme çalışmaları istedi. Ebeveynlik üzerine yazdıkları eserlerle sayısız okur bulan iki yazarın tüm deneyim ve bilgilerini aktardıkları güncel bir rehber olan kitap ebeveynlerin yanında, bakımveren, okul öncesi çalışanlarına da hitap ediyor.

İçerikte neler var?

"Doğru Zaman Geldi Mi?" başlığı ile birinci bölümde fiziksel, sosyal, entelektüel, duygusal hazırlıklar konusunda yön gösteriyor. Çocuğumuzu doğru okumak adına mizaç özellikleri ve bu özelliklere sahip çocukların nasıl tepkiler geliştirebileceğini anlatıyor. Tüm bunların anlatımından sonra tikler atıp hazır olup olmadığınızı test edebileceğiniz bir anketle de kontrol yapabiliyorsunuz. İkinci bölümde ise tamamen ebeveynlik modellerini işlemiş. Bunun yanında uygun tepkiler geliştirme stratejilerine odaklanırken üçüncü bölümde eğitime başlamadan önceki sosyal, duygusal, fiziksel beklentilere ve yapılacaklar listelerine yer verilmesi işleri kolaylaştırıyor.

Bazı çocuklar bezlerine kaka yapmak için yatak odalarına kaçarlar. Bu davranış ebeveynlere çocuğun entelektüel olarak hazır olduğunu gösterir. Çünkü çocuk "tuvalete gitme" ihtiyacının farkındadır ama bezinden vazgeçmek istemiyor olabilir. Yani entelektüel olarak hazır olsa da duygusal olarak hazır değildir.

Anne! Tuvaletim Geldi!

Dördüncü Bölüm ise ödüllendirme ve ödüllendirmeme meselesi için ayrıntılı bilgiye yer vermiş. Onu takip eden bölümlerin bence en değerlisi "Planınız Başarılı Olmadığında..." başlığı. Sonrası ise irade savaşları ve çocuk bakımını üstlenen kişilerle uyumu içeriyor.

Özel çocuklara özel içerik

Kitabın son bölümü bana göre muazzam bir incelikle, özel gereksinimli çocuklar için. Kitabın önceki tüm bölümleri sentezlenerek; otizm, yaygın gelişim geriliği, tekerlekli sandalye kullanan tüm çocukların aileleri için zengin içeriklerle desteklemiş. Bununla birlikte çeşitli hikayelerle zenginleştirmiş ve örnek olaylarla desteklemiş. Her çocuğun bireysel farklılıklara sahip olduğuna, hazır oluşuna göre teknik veren birçok kitapta; bu bilgilere ulaşmak için yeni bir kitap satın almanız gerekir. Oysa bu kitap bu konuda benim gönlüme tüm inceliği ile dokundu diyebilirim.

İyi haber şu ki özel ihtiyaçları olan çocukların %95'i, kendi başına tuvaleti kullanmayı eninde sonunda öğrenir.

Anne! Tuvaletim Geldi!

Son söz

Tuvalet eğitimi, çocuğa, aileye, kültüre göre farklılıklar gösterir. Her başlık altında verilen örnek olaylar ve yaşanmış hikayelerde hemen her kesim kendinden bir şeyler bulabilir. Sonuç olarak, çocuğun tuvalet eğitimine hazır olup olmadığını anlamanın yollarını,hazır olduğunda izlenmesi gereken adımları,karşımıza çıkabilecek zorlukları ve bunlarla başa çıkabilmenin yolları bu sırada çocuğa karşı olan tutumları, güzel bir dille anlatmış. Unutmayın ki tuvalet eğitimi süreci; sadece çocuğunuz için değil, tüm aile için bir gelişim ve değişim yolculuğur. Bu nedenle eğitime başlamadan önce mutlaka okunacak rehber kitaplar listenize alın. Çocuklara tuvalet eğitimi sürecinde okuyabileceğimiz kitaplar için kargala.com'u takip edebilirsiniz.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum