Bilim & Teknoloji

TWS Kablosuz Kulaklıkların Enleri


Uğur İşçeviren 24 Mayıs 16:44
Son dönemin en çok tercih edilen teknolojik ürünleri kablosuz kulaklıklar. Ecnebilerin "true wireless speaker" (TWS) diye bahsettiği bu küçük zımbırtılar hem kolay taşınabilirlik hem de kullanım kolaylıkları ile artık herkesin ya cebinde ya çantasında. Bu yazıda piyasadaki üst düzey TWS kulaklıkların "en" iyi olduğu özelliklerinden listeye taşıyacağız. Son iki yılda piyasaya çıkan ürünler arasından seçimler yaptığım bu liste bir "yatırım tavsiyesi değildir". Zira fiyatları göz önüne alındığında bu ürünlere ciddi yatırım yapacağınızı şimdiden belirtmeliyim. Bu yüzden değerlendirmede fiyatı uçuk sayılabilecek modeller göz önüne alınmamıştır. TWS kulaklıklar için seçenek gerçekten çok. Fiyatlar 100TL'den 3000TL seviyesine kadar çıkıyor. O yüzden alacağınız ürünü hangi açıdan değerlendireceğinize iyi karar vermelisiniz. Eğer audiofil değilseniz ses kalitesi konusunda standart birbirine yakın. Su geçirmezlik, ANC, dokunmatik kontrol, asistan desteği gibi bir çok fonksiyon firmaların bize sunduğu özellikler. Hangisinin gerekli olduğu kullanıcının tercihi elbette. Mesela son dönemin modası olan ANC (aktif gürültü engelleme) benim için pek önemli bir özellik değilken su geçirmezlik mühim. Bunun yanında tasarım özellikleri de bu ürünleri bir adım öne çıkarıyor ki gün boyu yanımızdalar. Yani taşınabilirlik de önemli. Gelin birlikte TWS kulaklıkların "en"lerine bakalım.

En iyi ses kalitesi

freebuds pro
Bu konuda Huawei Freebuds Pro hem kristal ses kalitesi hem de mikrofon özellikleri ile Apple'ın Airpods Pro'sunun bir tık önüne geçiyor. Özellikle müzik dinlerken iki kulaklık da harikalar yaratsa da Freebuds Pro biraz daha iyi. Mikrofondan ses iletimi konusunda ise her ikisi de benzer özelliklere sahip. Bu modelin zayıf yanı kutu tasarımından kaynaklanan kulaklıkların kutusundan zor çıkıyor olması sorunu.

En ikonik tasarım

airpods pro
Bu konuda sanırım Airpods Pro rakipsiz. Halefinin TWS kulaklıkların öncüsü olması bir yana "pro" geldikten sonra tasarımlar iyice yassılaştı. Rakibi Freebuds Pro gibi renk seçenekleri çok değil ama Airpods Pro kutusundan çıkınca kolayca anlaşılıyor. Bu konuda rakiplerinden çok önde. Hatta en büyük rakibi bile Airpods Pro tasarımını temel almış. Oval kısımları köşeli hale getirerek piyasaya sunulan Freebuds Pro, Airpods'a en büyük övgü olsa gerek.

En ergonomik yapı

galaxy buds live
Tasarım konusunda pek yenilikçi olmayan Samsung özellikle son yıllarda bu konuya çok özen gösteriyor. Galaxy Buds Live da bunun en iyi örneği. Sıradan ve birbirine benzer tasarım ve mekanizmaların yanında Samsung'un bu cesur girişimi alkışlanmalı. Buds Live hem üst düzey ses kalitesi sunarken hem de sıra dışı görüntüsüyle diğerlerinden ayrılıyor. Eğer kulak deliğiniz normalden çok küçük değilse bu kulaklık bütünüyle kulağınızın içine giriyor. Üstelik ufacık görüntüsüne rağmen ses konusunda harika iş çıkartıyor. Tek handikapı bu tasarımın getirdiği dokunma kontrollerinin oldukça zor olması.

En sportif

jabra 85t
Son dönemin popüler ses sistemleri üreticisi Jabra özellikle TWS konusunda başarılı hamleler yapıyor. 65T ile başlayan Elite serisi kulaklık macerası şu an Elite 85T ile devam ediyor. Diğer kulaklıklardaki kulağa oturma ve spor anında sabit kalma sorunu Jabra'nın bu modellerinde yok. Kulak anatomisi ile tam bir uyum söz konusu. Zira terleme sonrası kulaktan tereyağ gibi kaymaması çok mühim. Özellikle spor yapanlar için en ideal tercih olan Elite serisi için en sportif TWS diyebiliriz. Bu modellerin eksi yanıysa 65T'den beri devam eden, zayıf ve kalitesiz hissi veren kapak tasarımları.

En şık kutu tasarımı

senheiser momentum 2
Bu konuda iki model öne çıkıyor. Huawei Freebuds 3 şekil olarak çok başarılı ve "cebe sığabilir" olsa da Sennheiser Momentum 2 özellikle kumaş kaplama kutusu ile çok havalı. Hatta bayanlar için zarif bir "kombin tamamlayıcı" bile sayılabilir. Ses kalitesi muazzam olan bu modelin kötü yanı kulaklıkların "nispeten" büyük hacmi.

En sağlam

Sony WF-SP900
Sony WF-SP900 IPX5/8 ve IP6X sertifikaları ile hem suya hem de toza dayanıklı bir model. Hem tatlı hem tuzlu suda kullanılabilir ve 2 m’ye kadar dalış yapmanıza olanak tanıyor. Ayrıca kutu tasarımı da zorlu ortamlarda darbeye karşı tasarlanmış. 4GB kendi hafızası olan kulaklık telefon olmadan da müzik keyfi yaşamanızı sağlıyor.

En bütçe dostu

Sony WF-XB700L Extra Bass
Elbette bütçe dostu bir çok ürün bulabilirsiniz TWS kulaklıklarda. Ancak bunu yaparken çoğunda ya sesin ya da mikrofonun kalitesinde muazzam düşüş oluyor. İşte burada imdada Sony WF-XB700L Extra Bass modeli yetişiyor. Adından da anlaşılacağı üzere ses kalitesinden ödün vermeyen Sony nispeten uygun fiyatıyla kullanıcılar için ideal seçenek. Suya dayanıklı tasarlanan kulaklığın eksi yanı ise artık standart hale gelen ANC (aktif gürültü engelleme) desteğinin olmaması.
TWS kulaklıklar son dönemin en ilgi çeken teknolojik ürünleri. Seçenek çok ve karar vermek zor. Peki sizin için "en" önemli kriter nedir?
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum