Sinema & TV

Upload İncelemesi: Yapat Cennette Ebedi Yaşam


Onur Ömer Düzgün 12 Şubat 14:11

Bilim insanları, uzun zamandır "insan beynini bilgisayara aktarma" deneyleri yapıyorlar. Çok zor bir işlem olduğu için henüz başarılamadı. Ama bebek adımları ile ilerlemeye devam ediliyor. Elon Musk da bu konuda deneyler yapıyor. Peki ben bu konuya neden değindim? Karavan ile bu hafta "Upload" isimli diziye gideceğiz. Çok seveceğinizi düşündüğüm bir dizi. Upload dizisinin konusu da zihindeki bilginin dijital ortama aktarılması.

İnsan beyninden bilgi aktarması konusunda, Brown Üniversitesi önemli bir ilke imza attı. İnsan beyni, kablosuz olarak bilgisayara bağlandı. Beyin sinyalleri, tek nöron çözünürlüğünde bilgisayara iletildi. Elon Musk ise bir maynunun beynine video oyun oynamasını sağlayacak çip yerleştirdi. Bu konuda Çin'de ilerleme kaydetmiş durumda. Onlar da insan beynini kablolarla bilgisayara bağlayıp grafikler oluşturmayı başardı. Stephen Hawking yaşasa mutluluktan ağlardı.

Tüm bu deneyler, felçli insanlar için umut. Ama dizimiz Upload konuya farklı şekilde yaklaşıyor. Yine insanları mutlu ediyor ama yaşayan insanları değil. Ölmüş insanların beyinlerini yapay cennetlere "Upload" edip ölümsüz bir yaşam sunuyor.

"Black Mirror'da bir bölümde benzer konu vardı" diyenleriniz olmuştur. Evet; bir bölümde bu konu vardı. İnsanların beyni, ölmeden önce sabit bir belleğe kopyalanıyor. Sonra bellek, çeşitli sunuculara yerleştiriliyor. Sunucular, insanların bütçesine göre değişiyor. Ona göre hizmet alıyorsunuz. Aynı Titanik gibi... Yani kamaranız, suit oda da olabilir; makine dairesine komşu da. Cennet gibi tüm imkanlardan da yararlanabilirsiniz; izbe bir odada ebediyete kadar da yaşayabilirsiniz. Kısaca iş, yine kapitalizmde bitiyor.

Upload

Cenaze töreninize katılmak ister miydiniz?

Bir köşe yazarı zamanında "Yaşamı tersten yaşasak nasıl olurdu? Yani cenaze törenimiz aslında doğumumuz olsa. İnsanların arkamızdan neler söylediğini bilsek..." temalı bir yazı yazmıştı. Upload izlerken aynı şeyi düşünüyorsunuz. Kendi cenaze töreninize katılıyorsunuz. Hakkınızda söylenenleri duyabiliyor ve onlar ile konuşabiliyorsunuz. Hatta sizi telefonunuzdan arayabiliyorlar. Sanal gerçeklik gözlüğü takıp yanınıza gelebiliyorlar. İstediklerinde yanınızda olabiliyorlar. Ama unutmayın istediklerinde... Gözden ırak olan bazen gönülden ırak olabiliyor.

Upload izlerken yazılım uzmanı Nathan ile tanışıyoruz. Nathan, "Upload" sonrası kendisine teknik destek sunan Nora ile tanışıyor. Nathan'ın "Upload" masraflarının tamamını, sevgilisi Ingrid karşılarken aralarında bir elektriklenme oluyor ve yasak aşk başlıyor. Hani meşhur bir dizi vardı. Döneminde, çoğumuz izlemişizdir buna benzer bir aşkı. Aynen öyle, "Ruhsar"dan bahsediyorum. Benzer bir durum söz konusu.

Nathan, Upload'daki ilk gününde birisi ile tanışıyor. Bu dünyanın en zengin ikinci insanı olan David Choak... Kendisini X-Files'dan tanıyoruz. Namıdiğer "sigara içen adam"... Konuşmalarında Nathan'a işini soruyor. Nathan Upload sürecini daha kolay ve ücretsiz bir şekilde insanlara sunmanın planını yaptığını söylüyor. David Choak "Demek öldün. Yılda 600 milyar dolar ciro yapan bir sektörü tehdit ettin ve kimse seni öldürmedi?" diyor. Nathan, araba kazası yaparak ölüyor. Nathan'ın bir hatası yok. Yani araba nedenli bir kaza olunca ölümünün nedenini düşünmeye başlıyor. Çünkü Upload edilirken hafıza dosyaları da tahrip olmuş.

Upload da ayrıca "Madem biz bu işi yapabiliyoruz. Tersini de yapabiliriz. İnsanları klonlanmış bedenlerine download edebiliriz." düşüncesiyle de denemeler yapıyorlar. Yani insanın kendi DNA'sını kullanarak oluşturdukları bedene, zihinleri aktarmaya çalışıyorlar. Ama henüz başaramıyorlar.

Kısaca Upload izlerken çok eğleneceğiniz bir dizi. İlk sezon ve on bölüm olarak Amazon platformunda bulunuyor. Çok güzel bir yerde sezon finali yapıyor. Upload 2030'larda geçiyor. Belki o zamana kadar bizler de bu keşfi yapabiliriz. Ne dersiniz?

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum