Aile & Çocuk Kitap & Edebiyat

ÜZÜNTÜ KAPINI ÇALDIĞINDA, YAPABİLİRSİN!


Duygulardan "üzüntü" bir gün bir şekle giriyor ve beklemediğiniz bir anda kapınızda beliriyor. E, misafire "hemen git" demek olmaz! İstenmeyen bir misafiri de ağırlayabileceğimizi, onunla nasıl baş edebileceğimizi çocuklara tane tane anlatan muhteşem bir kitap: Üzüntü Kapını Çaldığında

Her birimizin sevdiklerine, mutlu, sağlıklı, huzurlu yıllar dilediği, yeni bir yılın ilk günlerini yaşıyoruz. Sayısız mutlu yıllar dileği duyduk ve söyledik. Peki, geçmiş yeni yıllarda da dilediğimiz mutluluğun, yerini üzüntüye bıraktığı zamanlar gelirse ne olacak? İyi duygularımız gibi kötü hissettiren duygularımızı da ağırlamak konusunda yeterince iyi miyiz?

Üzüntüden korkma:

Hatta ona bir isim ver.

Onu dinle, ona nereden geldiğini ve neye ihtiyacı olduğunu sor.

Üzüntü Kapını Çaldığında

Üzüntü de kim?

Martı Çocuk Yayınevi'nden çıkan kitabımızda, yüzü gayet üzgün, kocaman yeşil bir silüet olarak karşımıza çıkan üzüntü, peşimizde dolaşıyor (üzüntü ile karşılaşabilirsin); bazen nefes alamayacak kadar yanımıza yaklaşıyor (senin için bu çok zor olabilir); onu saklamaya çalıştığımızda, daha üzgün hissettiriyor (onu yaşamaktan kaçamayız). Umutsuzluğa düşüp, tam "ne yapacağım o zaman?" dediğimiz anda kitap önümüzde yollar açıyor.

  • Önce ona neden ve nereden geldiğini, neye ihtiyacı olduğunu sorun,
  • Eğer onunla iletişim kuramadıysanız sessizce oturun ( meditasyon),
  • İkinizin de sevebileceği bir şeyler bulun; resim çizmek, müzik dinlemek, sıcak çikolata içmek gibi...
  • Üzüntü hep içeride kalmaktan sıkıldığında; kocaman ağaçların arasında gezebilir; sesleri dinleyebilirsiniz ( mindfullnes)
  • Belki üzüntü de yalnız olmadığını hissetmek için yanına gelmiş, seninle uyumak istiyordur.
  • Uyandığında artık üzgün hissetmiyorsan ikiniz için de yeni bir gün başlar...

Üzgün hissettiğimizde hem yetişkin olarak hem de çocuk olarak kolaylıkla yapabileceğimiz bu fikirler; yazarın, yüreğimize eliyle dokunup "yapabilirsin!" mesajı gibi...

Eva Eland

Ufacık hacmiyle hem yetişkinlere, hem de çocuklara üzüntü ile mücadele etmenin yollarını sunan Eva Eland, kendisini tanıtan bir yazısında: "İnsan davranışlarına ve psikolojisine hayran olduğum için hüzün, yalnızlık ve yaratıcı süreç gibi daha zor konulardan çekinmiyorum. İşimdekilere hitap etmeyi seviyorum, ancak çoğu zaman cesaret verici veya esprili bir şekilde." diyor.

Çalışmam sıradan anları ve şeyleri kutlayarak, yansıma, rahatlık ve umut için alan yaratıyor. Bir resimli kitap ve bir sayfanın sınırları içinde, sınırları zorlamaya çalışıyorum ve her zaman söylemek istediğim birçok şeyi net ama hareketli bir okuma deneyiminde damıtmanın yollarını bulmaya çalışıyorum. Çoğu zaman -ne yazık ki- üzerinde çalıştığım şeyi gerçekten bitirdiğimden emin olmak için bazen görmezden gelmem gereken birçok fikir ve karakter bana eşlik ediyor.

Eva Eland

Duygular ve çocuklar

4-6 yaş çocuklar, yetişkinlerin üzerinde durmadığı, konuşmaktan kaçtığı, tartışmaktan sakındığı konuları; özellikle merak eder, araştırıp sorar ve hayaliyle aklından uydurur. İşte, üzüntü de bir çocuk için tanıştığında, aklı almaya başladığında; baş edemeyeceği hatta bazı olumsuz duygu ve davranışları göstermesine neden olacak kadar soyuttur. Peki bu duygular kocaman bir canavar gibi mi yoksa mutsuz eden bir hayali arkadaş gibi mi? Bu tamamen çocuğun uçsuz bucaksız hayal gücüne kalmıştır. Basit ama çok etkili çizimleriyle bir çok duyguyu işleyen diğer kitaplarında olduğu gibi; bu kitabında da sınırlar içinde sınırları zorlamayı başarmıştır.

Zor bir duygu gibi gözükse de "üzgün hissetmen çok doğal" mesajı veren kitabımız; 4-6 yaş için önerilenler listesinde yer alsa da büyük küçük, hepimizin üzüntüsüne iyi gelecek cinsten. Çocuk için, çocuklarla iyileşme tadında...

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum