Otomotiv

VAG Grubu ve Mercedes'ten Kötü Haber


Tuna Tanyolaç 26 Nisan 15:50

VAG grubu geçtiğimiz ay yaptığı basın toplantısında motor sesi severleri üzecek açıklamalar yaptı. Artık sıfırdan yeni içten yanmalı motor tasarlamayacaklarını duyurdular. Bunda gelişen yeni emisyon standartlarını karşılamanın kar marjını düşürmesi ve hatta maliyetleri karşılamamasının etkili olduğunu belirttiler. Zaten dizel emisyon skandalında VAG grubu büyük zarara uğramıştı. Bunun üzerine dizel modellerinde azaltma kararı almışlardı. Sık sık yenilenen emisyon standartlarına uygun tasarımlar yapmak da ar-ge ve malzeme masraflarını bir hayli yüksek duruma getirmiş oldu.

VAG grubundan kısa süre sonra Mercedes cephesinden de benzer karar açıklaması geldi. Onlar da yakın geçmişte tasarlayıp ürettikleri yeni motor ailesinden sonra yeni tasarım için çalışmayacaklarını ifade ettiler.

Dizel ve benzinli motorların devri bitti mi?

Peki bu karar VAG grup ve Mercedes'in artık dizel ve benzinli motorlar kullanmayacakları anlamına mı geliyor? Elbette şimdilik, hayır. Tasarlanan bir motor ailesi çeşitli modifikasyonlar ile 10-50 yıl arasında kullanımda kalabiliyor. Bunun yanında zaten son dönemlerde emisyon baskısı altında tasarlanan rafine ve verimli motorlar gayet başarılı. Gelecek yeni kararlara karşı; çeşitli geliştirmeler ve uygunluk düzenlemeleri ile bu motorlar bir süre daha hayatta kalacaktır.

Tabii ki alınan bu kararlar; kaçınılmaz son gibi duran elektrikli otomobil devrine bir adım daha yaklaşmak oluyor. VAG grubu ve Mercedes aldıkları bu kararın ardında elektrikli otomobil departmanına daha fazla bütçe ve zaman ayıracaklarını göstermiş oldular. Böylelikle ürün gamlarında elektrikli modellerin daha fazla yer aldığını görmek ve giderek artacağını tahmin etmek zor değil.

BMW direnmeye devam ediyor

VAG grubu ve Mercedes'in aksine BMW bu konuda geri adım atmayacaklarını duyurdu. BMW müşteri kitlesinin hala içten yanmalı motorlar talep ettiğini vurguladı. Markanın temsil ettiği performans ve tutkulu sürüş algısını korumak adına; tam yasaklamalar gelene kadar yeni nesil içten yanmalı motorlar tasarlayacaklarını ifade ettiler. Bu en çok M departmanı tutkunlarını heyecanlandıran bir haber olmuştur. Son dönemlerde hayran kitlesi büyük olan BMW M, yani Motorsport modelleri; atmosferikten turbo beslemeye geçtiği için tepki alıyordu. Buna ek olarak elektrikli M modellerin gelmesi açıkçası hayranları çok üzerdi.

Bunun yanında BMW, VAG grup ve Mercedes gibi elektrikli otomobil pazarında da geri adım atmıyor. Elektrikli modellerde geliştirme ve yenilerini tasarlama konusunda yarışta olacaklarını da belirttiler.

Elektrikli otomobiller konusuna nasıl baktığımı bu yazımı da kargalayarak görebilirsiniz. Hala motor sesleri kulaklarımızın pasını alıyorken esen kalın.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum