Sinema & TV

Vampirli Netflix Filmi: Day Shift İncelemesi


Onur Ömer Düzgün 10 Eylül 13:42

Netflix'in yeni yapımı Day Shift, vampir temalı bir film. Sarımsakları, gümüşleri hazırlayın. Çünkü biraz Day Shift filmini bolca vampirleri inceleyeceğiz.

Day Shift tabiri caizse çerezlik. Hani bir şey yapmak istemediğinizde sizi yormayacak bir film açmak istersiniz. İşte Day Shift tam böyle bir film. Konusu basit, ister alt yazılı ister dublajlı izlenebilecek cinsten. Film oyuncu kadrosunda sürpriz barındırıyor.

Vampirliğin tarihi

Vampirliğin tarihi Babil'e kadar uzanmaktadır. Ekimmu ismi ile anılan vampirler ilk kan emici, hastalık getirici olarak tasvir edilmiştir. Kan emme ve dirilme insanlar arasında ilgi çekici olacak ki Orta Çağ zamanında yayılmaya başlamış. Vampir kültü Babil'den, Rusya, Bohemya ve Balkan Yarımadası'na oradan tüm Avrupa'ya daha sonra tüm dünyaya yayılmış. Her toplum vampir kavramına kendi aşina olduğu terim ile yaklaşmış. Kimisi kan emici cin demiş kimisi kötü ruh... Bizim toplumumuzda ise vampirlere cadı olarak yaklaşılmış ve ağaç kavuğunda yaşadıklarına inanılmış.

Eflak prensi 3. Vlad, zalimliği ile meşhurdu. Yaptığı işkenceler sonrası öldürdüklerinin kanını içmesi onun vampir olduğunu düşündürttü. Zaten babasından kalan ejder anlamına gelen Drakul lakabı da vardı. Bu arada kendisini Fatih Sultan Mehmet Han öldürdü. Yani tarihteki ilk vampir avcılarından birisi bizden biri.

Day Shift

Vampirlerin sarımsaktan korkan, güneşe çıkamayan, aynada görülmeyen ancak kazıkla ve gümüşle öldürülebilen özellikleri vardı. Tüm bunları Bram Stoker Dracula kitabında birleştirdi. Bu kitap sayesinde vampirleri beyaz perdede de görür olduk.

Day Shift filminin konusuna gelelim. Bud'un asıl işi vampir avcılığı. Bunu kamufle etmek için ise sabahları havuz temizleyiciliği yapıyor. Asıl işini karısına ve kızına anlatamadığı için eşi ile boşanmışlar. Ekonomik olarak zor günler geçiren Bud daha fazla çalışmaya başlıyor. -Bu çalışmayı da anlatalım kısaca. Öldürdüğü vampirlerin köpek dişini söküp satıyor. Vampirine göre farklı miktarda para kazanıyor.- Eşi, kızı ile masraflardan dolayı başka bölgeye taşınma kararı alınca Bud yeterli parayı bir hafta içinde kendisine getireceğini söylüyor. Bu parayı toplamaya çalışırken büyük bir düşman kazanıyor. Bu düşman kim? Bud'a neler yapacak? Hepsinin cevabı filmde.

Sürpriz oyuncu Snoop Dogg

Day Shift aksiyon severler için güzel sahneler barındırıyor. Malum günümüz sinemasında aksiyon sahnelerinde mantık aranmıyor. Bu şekilde olan bir sürü eğlenceli aksiyon sahnesi var.

Day Shift filminin oyuncu kadrosunda Bud rolunde Jamie Foxx'u görüyoruz. Çocuğundan ayrı kalmamak için canını dişine takan bir babanın heyecanını size aktarıyor. Jamie Foxx denilince benim aklıma direk Collateral geliyor. Bir başka tanıdık yüz Bud'un sendika temsilcisi, Seth olarak Now You See me serisinden aşina olduğumuz Dave Franco. Masa başı elemanı iken sahaya çıkan çaylağı oynarken bizi eğlendiriyor. Oyuncu kadrosunda sürprize gelecek olursak usta vampir avcısı Big John rolünde Snoop Dogg'u görüyoruz. Kendisi fazla konuşmasa da vücut dili filme yakışmış. Hatta bir sahnede ekrandan MTV Icon Metallica performansındaki gibi yürüyerek çıkıyor.

Vampir dediğimiz zaman aklımıza bir sürü film geliyor. Efsane müziği ile Blade, farklı tarzı ile Van Helsing, efsane olacakken talihsiz savaş sahnesi yüzünden fazla değer göremeyen Alacakaranlık serisi, vampirlerin azılı düşmanı kurtadamlar ile savaşı konu alan Underworld bunlardan birkaçı. Benim favori vampir filmim ise Vampirle Görüşme. Öyle bir film ki Brad Pitt, Tom Cruise, Antonio Banderas ve Kirsten Dunst aynı filmde beraber oynuyor.

"Gerçekten vampir var mı?" sorusunu soranlar için cevabı Voltaire vermiş: "Gerçek kan emiciler mezarlarda değil, aramızda. Borsa spekülatörleri, tüccarlar ve iş adamları halkın kanını her gün emmekteler. Bunlar kesinlikle ölmüyor ama yaşarken çürüyor."

Sonuç olarak Day Shift sırf Jamie Foxx için bile izlenir. Bence bir şans verin.

Filmin karavan puanı,

???
https://youtu.be/GN_IwBptKi4
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum