Dijital Oyun

Vanguard: Son Dört Yılın En Kötü Call of Duty Oyunu


Alp Eren Akkaya 16 Kasım 15:25

Bu senenin başında kendi kendime bir söz vermiştim. Artık Call of Duty oynamayacaktım. Çünkü oyun serisi, Call of Duty'i benim gibi online değil de story modda oynayanlar için çok sık tekrara düşmeye başlamıştı. Cold War oyununu çok beğenmeme rağmen bu tekrarlar beni oyundan soğutmaya yetmişti. Ama yine de dayanamadım ve maalesef ki Vanguard oynadım. Oynarken de içimden efsanevi Ezel repliklerini aynen yaşadım.

https://www.youtube.com/watch?v=RI8uWzSDFyU

Sistem gereksinimleri

Activision, Call of Duty: Vanguard oyununun PC sürümünü, kendi oyun işlemcisi BattleNet üzerinden piyasaya sürdü. PlayStation ve Xbox sahipleri ise konsollarının orijinal uygulama mağazaları üzerinden, en yeni Call of Duty oyununa sahip olabiliyorlar. Satın alınan ekstra bir paketle, yeni nesil konsollara çapraz platform desteği ile sunulan oyunun fiyatları ise şöyle:

PlayStation sahiplerinin ödeyeceği fiyatlar:

  • Standart sürüm: 499 TL (Yalnızca PlayStation 4.)
  • Cross-Gen sürüm: 599 TL (PlayStation 5 desteği var.)
  • Ultimate sürüm: 779 TL (PlayStation 5 desteği ve ekstra içerikler.)

Xbox sahiplerinin ödeyeceği fiyatlar:

  • Standart sürüm: 499 TL (Yalnızca Xbox One.)
  • Cross-Gen sürüm: 599 TL (Xbox X/S desteği var.)
  • Ultimate sürüm: 779 TL (PlayStation 5 desteği ve ekstra içerikler.)

PC sahiplerinin ödeyeceği fiyatlar:

  • Standart sürüm: 59,99 euro
  • Ultimate sürüm: 99,99 euro

600 lira ne demek?

Oyun Türkiye piyasasında neredeyse bir asgari ücretin 5'de 1'i değerinde. Yani bu oyunu oynayabilmek için, bir Türkiye vatandaşının neredeyse 1 hafta boyunca çalışması gerek. Ama gel gelelim ki oyun 600 liranın karşılığını bir story gamer için veremiyor. Asla bir yenilik yok; hatta var olan yeniliklerin bazıları da (Coldwar'da olan özelliklerden bahsediyorum buraya geleceğiz.) bu yeni oyuna yansıtılmamış.

Özellikle PlayStation 5 için Coldwar oyununda mükemmel bir özellik vardı. Oynayanlarınız bilecektir; vuruş hissiyatı mükkemmeldi. Ben hiçbir oyundan, o oyundan aldığım kadar düşman katletmekten zevk almadım. Tam olarak bu özellikleri bekleyerek Vanguard hakkında da çok güzel düşüncelerim vardı. Ne var ki oyunu oynadığımda bu özelliklerin geçirilmediğini gördüm. Koskoca Activison firması bir önceki sene çıkan oyunun mekaniklerini baz alarak, yeni oyununda bu kodlamaları nasıl değiştiremez? Nasıl bu mükemmel vuruş hissiyatını bırakabilir? Bu arada oyunu PlayStation 5 ile 4 arasında oynamanız bir şeyi değiştirmiyor. Aralarında herhangi bir fark yok. Çünkü vuruş hissiyatı neredeyse birebir aynı.

Bir de oyun süresi çok kısa. Zaten genelde Call of Duty oyunlarının hikaye bölümleri çok uzun tutulmaz; bililiyorum. Ancak Türkiye piyasasında 600 liraya tekabül eden bir oyunun bizi daha fazla oyalayabilmesi gerektiğine inanıyorum. Tabii ki multiplayer bölümünü ayrı tutuyorum bu konuda..

VANGUARD

Hikayesine gelecek olursak

Ben artık, 2. Dünya savaşında geçen bir savaş oyunu oynamaktan bıktım. Tabii ki de sevenleri bol ancak artık sektör, özellikle bu dönemin dibini sıyırmaya başladı. Eski silahlar ve eski mühimmatların olduğu, kendinize ait hissetmediğiniz bir dünyada geçen bu oyunda, dönemin şartlarını ve savaşın o güzel havasını ve tarihini bilmiyorsanız, gerçekten keyif almanız zor. Ben -ki tarihi oyunlardan çok zevk alan biri olmama rağmen- bu konseptten artık sıkıldım. Aslında Activision, son iki Call of Duty oyununda bu kalıplardan çıkmayı başarmıştı ve Coldwar gibi muhteşem potansiyele sahip bir döneme giriş yapmıştı. Neden bu dönemi bırakıp tekrar eskiye döndüler; gerçekten anlaması güç.

Vanguard 2. Dünya savaşında operasyonlara çıkan bir ekibin hikayesini anlatıyor. Ekip ile sadece bir iki görev yaptıktan sonra ise ekip üyelerinin geçmişlerine doğru bir yolculuğa çıkıyoruz. Neyse ki tüm hikayeler birbirine bağlanıyor. Neyse ki diyorum; çünkü bu ütopyayla yola çıkıp hikayeleri berbat eden çok oyun da tecrübe ettik. Adını vermek istemesem de Battlefield savaş hikayeleri teması tamamen bir hayal kırıklığıydı.

Grafiklere gelecek olursak; CoD serisi son 3 oyundur mükemmel bir grafik performansı gösteriyor. Bazı yapay zeka görüntülerinde ara ara sorunlar olsa da, grafik açısından çok iyi.

VANGUARD

Karakterlere yetenek versek nasıl olur ya?

Call of Duty'de seneler üzerine ilk defa bir değişikliğe gidilmiş. Çok büyük olmasa da artık kullandığımız karakterlerin yetenek kartları bulunmakta. Örneğin bir tanesi çok iyi uçak kullanırken aynı zamanda düşmanların yerini hissedebiliyor. Bir tanesi ise tam bir bomba uzmanı. Bu yüzden bu karakterleri oynarken özel yeteneklerine göre savaş stratejilerinizi belirleyebiliyorsunuz. Yetenek kartı derken büyük bir şey beklemeyin. Öyle oynanış deneyiminize büyük etki eden özellikler değil bunlar. Geliştirilebilen özellikler ya da savaş kartları bulunmuyor. Ancak Activision için bu bile büyük bir adım bence.

Ancak bir karakter var ki "Polina" -kendisi bir kadın karakter- mükemmel bir oynanış mekaniğine sahip. Üstelik diğer karakterlere göre çok daha çevik ve hızlı. Özünde keskin nişancı olan bu karakter, vur-kaç mekanikleriyle oynanırken mükemmel bir haz veriyor. Bu yüzden bazı bölümleri alışageldiğimiz Call of Duty savaş mekaniklerinin dışına çıkmış Polina'nın. Özellikle bir bölümde nereye kaçacağımızı oyun belirlemiyor. Yani bir sağa, bir sola, bir aşağı atlayarak üstümüze gelen tonlarca düşmanı katlediyoruz. Bu özelliği bir Call of Duty oyununda görmemiz benim için bir ilk oldu. Çünkü bildiğimiz CoD'larda hep düz bir koridor mantığı ile ilerleyerek savaşırdık. Bu yeniliği sevdim.

Sinematikler çok iyi olmuş

Oyuncu seçiminden midir, yoksa grafiklerden midir bilmem ancak, Vanguard ara sahneleri mükemmel olmuş. Bakışmalar, zamanlamalar, patlamalar çok iyi yerleştirilmiş. Bazı yerlerinde savaşmayı bırakıp sinematik uzasa da izlesek dediğim bile oldu ki bu, böyle tek düze mantıkta oynanan oyunlar için çok önemli bir nitelik.

Vanguard'dan bir Modern Warfare üçlüsü çıkar mı ?

Activison, her seferinde yeni bir ekip kurmaktansa bu ekip üzerine yoğunlaşıp, yeni oyunlarını bu karakterler üzerinden tanıtmak istiyor gibi bir görüntü çizdi bize. Ancak bence oyuncuların geneli bu ekibe karşı çok da iyimser olmayacak. Biliyorum; Türkiye oyuncularının üzerinde de büyük bir etki bırakmıştı Warfare ekibi. Özellikle ben; Gaz, Price, Soap gibi karakterleri hala unutamadım. Ancak bu karakterlerin bizim üstümüzde bu kadar büyük bir etki bırakmasının nedeni; bize bu tarzda daha önce bir oyun sunulmamasıydı. Bizim için bir ilkti bu oyun ve çok severek oynanmıştı. Artık insanlar CoD serilerine karşı olan heyecanını kaybetti.

Yahu Activison!.. Zaten bu oyunun multiplayer tarafı deli gibi satıyor. İnsanlar artık bu oyunu hikaye modları için almıyor. Neden yeni bir şeyler katıp, yeni bir şeyler denemiyorsunuz? Neden her sene aynı oyun tipinde bir hikaye paylaşıyorsunuz? Belki çok tutulan bir hikaye modu olacak ve online oyuncuların haricinde bir kitle tarafından da takip edilip satın alınacak. Ne kaybedersiniz ki?

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum