Aktüel

VEGANLIKTA GELİNEBİLECEK SON NOKTA


Konuk Yazar 12 Kasım 12:35

Bildiğiniz gibi veganlık hayvan eti ve hayvandan gelen besinleri kullanmayı reddeden bir beslenme şeklidir. Veganlık son zamanlarda rağbet gören bir beslenme şekli. Bu yüzden veganların sayısı her geçen gün artmaktadır. Birleşmiş Milletlerin 2020 yılında yaptığı tahminlere göre veganların sayısı, dünya nüfusunun %1'inden biraz az. 2020 eylül ayı itibariyle dünyada 78 milyon veganın bulunduğu düşünülmektedir.

Veganlığın piyasaya açılması

Hâl böyle olunca azımsanmayacak sayıdaki kişilere özel üretim de çıkıyor. Sonuçta kapitalizm para akışının sağlanacağı yeri boş geçmez. Fastfood zinciri McDonald’s buna öncülük edenlerin başında geliyor. Son zamanlarda vegan menüleri oldukça rağbet görüyor.

Sonuçta kapitalizm gölgesini satamadığı ağacı keser.

Bu durumdan yola çıkarak insanların tatil düzenleri de beslenme düzenleri ile paralel oluyor. Turistik yerlerde tatilciler için yapılan özel menüler birbiri ile yarışıyor. Hatta veganlar açısından şehir sıralamaları yapılıyor. 

Veganlar açısından en faydalı şehirlerin başında Kanada’nın Vancouver kenti geliyor. Şehrin bulunduğu eyalette "veganlık" yasal olarak tanınan bir beslenme tipi. Vancour’da Kuzey Amerika’nın en büyük vegan festivalleri her yıl Eylül ayında düzenlenmekte.

Vancouver, Kanada

Aslında daha derinlemesine baktığımızda ise veganlık, insanlık tarihine yakın bir yaşam biçimi. "Veganizm" olarak adlandırılan beslenme şekli Hint ve Doğu Akdeniz toplumlarına kadar gidiyor. Tarihçesinin yaklaşık olarak 2000 yıl olduğu tahmin edilmektedir. Hatta Yunan matematikçi Pisagor’un ve ona yakın kişilerin M.Ö. 500 gibi erken tarihlerde vejetaryenliği dini ve ahlaki bir yaşam biçimi olarak uyguladığı fikri tartışılmaktadır.

Özel menü

Gelelim esas konumuza. Veganlığın iyice arttığı şu günlerde Oumph şirketi, "Cadılar Bayramı" menüsü ile karşımıza çıktı. Bitki bazlı protein üreticisi olan İsveç merkezli bu şirket, "insan eti tadında" bir menü ile görücüye çıktı. Cadılar Bayramı’na özel yapılan menüye birçok kesim tepki gösterdi.

İşte o menünün tanıtımı

Şirketin kurucusu Ankan Linden "bu burgerin merak uyandırmasını ve biraz da iğrendirmesini beklediğini, hatta fikrin insanları rahatsız etmeyi amaçladığını" vurguladı. Yine de Cadılar Bayramı için tek seferlik yapıldığı ve menüden kaldırıldığı açıklandı.

Akıllardaki soru malûm: Peki insan etine benzediği düşüncesi nereden geliyor? Nitekim şirket bu tat için saatlerce çalışıldığını söylüyor. Bu ifadenin doğruluğuna inanmaksa tamamen size kalmış durumda. 

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum