Gündem

VİCDANSIZ YILLAR


Onur Nurdoğan 31 Mart 09:33

Bugün göğüs dekoltemde vicdan var. Elimi vicdanıma koydum ve ‘’bir daha asla’’ dedim. ‘’Tüm insanlar dünyaya, kafa ve yüreklerinde bir iç mahkeme ile gelirler. Bunun adına vicdan denir’’ demiş Aydın Boysan.

Yazılı olan vatandaşlık görevlerini hatırlayalım. Kanunlara uymak, seçme ve seçilme hakkı, askerlik yapmak ve vergi vermek. Ancak, içinde bulunduğumuz ortam ve şartların insanları getirdiği nokta, vatandaşlık olamıyor maalesef. Kanunlara uymayanın ve vergi vermeyenin ‘’devlet’’ için daha kıymetli vatandaş olduğunu görünce insanın vatandaş olası gelmiyor tabii ki. Üstelik seçme hakkımı kullanarak seçeceğim kişiden alacağı maddi ve manevi destek sayesinde uymayacak da, vermeyecek de... Neden seçiyorum o hâlde? Hobim mi?..

Netflix’te House of Cards’ın henüz ilk 3 bölümünü izledim ve ‘’bir daha asla sandığa oy vermeye gitmem’’ dedim. Bilmiyor muyuz politikayı, politikacıları… Tabii ki biliyoruz fakat kestikleri rolü bu denli gözümüze sokan, kafa ve yüreklerimizdeki iç mahkemede duruşma yaşatan bir dizi... Vermem, veremem.

Önem veririm, fırsat veririm, emek veririm, heyecan veririm ama akıl fikir veremem. Antalya Manavgat’ta kesmek için yakaladığı horoz bıçağı görünce ‘’Allah’’, sonrasında ise iddiaya göre ‘’anne’’ diye bağırmaya başlamış. Yaşadıkları şok anını anlatan Ali Dibek, ‘’ Bıçağı hayvanın boynuna dayayıncaya kadar her şey normaldi. Bıçağı dayayıp tam keseceğim sırada 'Allah' diye bir ses duyduk. Birbirimizin yüzüne baktık. Ses horozdan geliyordu. Yeniden hamle yaptığımda bu kez de 'anne' diye ses çıkardı. Âdeta yalvaran bir hayvanı kesemeyeceğimizi anlayıp vazgeçtik” dedi. İhlas Haber Ajansı da bu haberi yapmış; hem de çekim yaparak. Buyurun siz karar verin fakat akıl ile fikir vermeye uğraşmayın.

https://www.youtube.com/watch?v=xJuQYw6Fv_8

ABD’nin derdi Rusya’nın ekonomisinin çökmesi en nihayetinde. Biden, ‘’Türkiye’de müzakereleri yakından takip ediyoruz’’ dedi. Eyy küresel çapta hükümranlıklarını sürdürmek ve NATO’yu büyütmekten başka bir şey düşünmediğini düşündüğüm ABD yönetimi! Sal şu insanlığı!

‘’Yıl 2046 Uzay Anıları’’ kitabının yazarı Aydın Boysan, 4 yıldır bu dünyada yaşamadığı için huzurlu mudur? Yaşasaydı kitabının adını güncellerdi sanki? ‘’Yıl 2050 Uzay Anıları’’...

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum