Sinema & TV

Wandavision İncelemesi: Bir Disney Durum Komedisi


Onur Ömer Düzgün 8 Mayıs 10:12
Başlıktan tahmin edeceğiniz üzere bu hafta WandaVision'a doğru seyahat edeceğiz karavan sakinleri. “Nereden başlasam? Nasıl anlatsam? WandaVison izlemeyen kaç kişi kaldı? ” diye mırıldanarak anlatmaya başlamak istedim. Çünkü başlarda şarkı gibi sakin ilerliyor. Madem şarkıya benzettik o şekilde devam etmekte fayda var. Dizinin bölümleri kreşendoyu andırıyor. Davulcu olduğum için davuldan örnek verelim. Başta ritmi o kadar zayıf vurarak ses çıkartırız ki duymakta zorluk çekersiniz. Daha sonra orantılı olarak, yavaş yavaş sertleştirerek sesin ahenkli bir şekilde en üst noktaya çıkmasını sağlarız. Misal, Duman’dan Her Şeyi Yak parçasını alıcı kulak ile bir daha dinleyin ve ilk on saniyeye dikkat edin. WandaVison da aynı bu şekilde ilerliyor. İlk iki bölüm mesela “Ne izliyorum ben? Vakit kaybı...” diyebilir, diziyi yarıda bırakabilirsiniz ki kimse size “Neden yarıda bıraktın?” diye sormaz. Zira aynı durumu ben de yaşadım. O siyah beyaz sahneler geçmek bilmedi. Çünkü siyah beyaz yapım izlemeyi sevmem.

İlk iki bölümden sonra ne değişiyor?

O iki bölümdeki şok dalgasını atlatınca diziyi zevkle izlemeye başlıyorsunuz. Şunu da unutmamamız gerekiyor ki Marvel WandaVision ile Marvel Evreni’nde yeni bir sayfa açıyor. Bu yüzden sağlam temel atmak için acele etmeyip gerekirse seyircinin sıkılmasını da göze alıyor. Çünkü çizgi romanlar temel alınıyor. Malum “Şahin ve Kış Askeri ve Loki” dizileri ile evren bambaşka bir görünüme dönüşecek. Yeni gelen kahramanlar, karakterler olacak. O yüzden ilk iki bölüme hoşgörü gösterebiliriz. WandaVision dizisinin içeriği için tahmin edilebilir sürpriz bozanlar içerebilir diye bir uyarı yapayım. Belki Marvel filmlerini izleyenler olayları tahmin edebilirler. Malum, Yenilmezler: Son Oyun ile birlikte Vision aramızdan ayrılmıştı. Wanda’nın bunu kabullenemeyip, kendine küçük bir kasabada yeni bir dünya kurması ve bu dünyada diğer insanlara roller vermesi olaylarımızın başlangıcını oluşturuyor. Wanda’nın güçleri öyle bir noktaya ulaşıyor ki yenidünyada istediği şeyi oluşturup, tüm insanları kontrol edebiliyor. Tabi ki büyük güç büyük sorumluluk getirirken dikkat çekiyor. Gücün kökenini merak eden birisi anında yanında bitiyor.

WandaVision nasıl başlıyor?

Wanda ve Vision’un bir eve yerleşmesi ile başlıyor dizi. Sinir bozucu komşu, terfi almak isteyen adamın ailesine ziyarette bulunan patron gibi Amerikan komedilerinde olabilecek olaylar ve espriler karşınıza çıkıyor. Bu bölümlerde özellikle bir sürü atıfta bulunuluyor. Atıfları uzun uzun anlatmayacağım. Tek birinden bahsetmek istiyorum. Vision ve Vision’un çarpışmasındaki Thesus’un Gemisi... Thesus’un bir gemisi var. Bu gemi limandayken çürümeye başlıyor ve çürüyen parça yenisi ile değişiyor. Ayrıca gemiden alınan eski parçalar ile de yeni bir gemi yapılıyor. Ortaya şu soru çıkıyor: “Hangi gemi Thesus’un Gemisi?” Malum sahneyi izleyince de sizin aklınıza “Hangisi gerçek Vision?” sorusu gelecek. Gelmese bile “Başlangıç” vari fikir aşılamış oldum. İlerleyen bölümler ile neyin ne olduğunu anlamaya başlıyoruz. Wanda’nın “şaklatma” sonrası sahip olduğu hâletiruhiyesinin ne derece bozuk olduğunu görüyoruz. Wanda büyük kayıplar yaşayan bir insanın yaşadığı tüm zorlukları yaşıyor. Vision’un ölümünü kabullenirken hem dizi hem Marvel Evreni şekilleniyor. Kötü karakter serbest bırakılıyor. Post-credit sahne ile de Wanda’nın Scarlet Witch’e dönüştüğünü ve kendisi ile Doktor Strange filminde tekrar karşılaşacağımızı anlıyoruz.  

Nedir bu şaklatma?

Bu arada şaklatma, -"the snap" diyorum ona ama- resmi bir isim konarak "the decimation" olmuş. Bu olay sonrası ortadan kaybolup tekrar ortaya çıkanlar ise "the blip" olarak adlandırılıyor. Detaylarına Şahin ve Kış Askeri'nde değineceğiz. Ayrılıklar zordur. Ne kadar Kaptan Amerika’yı ayrıldığım için bunu söyleyemesem de Demir Adam’ı kaybettiğim için çok üzgünüm ama hayat her şeye rağmen devam ediyor. Yeni gün yeni başlangıç, Marvel için ise yeni karakterler demek. O zaman yeni yazıda görüşürüz. 
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum