Kitap & Edebiyat Sinema & TV

Wonder İncelemesi: Evde ve Sınıfta Mutlaka İzlenmeli


Onur Ömer Düzgün 28 Ağustos 10:10
Son zamanlarda proje üretme sıkıntısı çeken Hollywood çözümü kitaplarda arar oldu. Bir de kitap üzerinde "New York Times Best Seller" ibaresi olursa direk senaryo çalışmaları başlayabilir. Wonder -yani dilimize çevirisi ile Mucize- de buna güzel bir örnek. R. J. Palacio'nun yazdığı ve aslen bir çocuk kitabı olan Wonder, 2017 senesinde beyaz perdeye yansıtılarak isminden çok ses ettirdi. Emin olun bu ses ettirme haklı bir nedenleydi. Biz, filmi karıştırmamak için orijinal ismi ile adlandıralım. Çünkü "Mucize" isimli birçok film var. Baştan belirtmekte fayda var ki ben Wonder filmini bir eğitimci gözüyle izledim ve yine baştan söylemeliyim ki siz de evde, çocuklarınız ile beraber izleyebilirsiniz. Hatta öğretmenseniz mutlaka sınıfta öğrencilerinize de izletin. Filmde eksik, hata veya kusur aramadım. Aksine "Wonder günlük hayatta ve sınıfta nasıl kullanılabilir? Ne gibi çıkarımlarda bulunabilirim?" gibi sorular ile izledim. Çünkü aldığı yorumlar çok güzeldi ve beni bu yola sevk etti. Hatta Wonder'ın resmi sitesinde öğretmenlere ait bir bölüm bile var.

Wonder ne anlatıyor?

Wonder filminde, August Pullman isimde bir çocuğun hayatına konuk oluyoruz. August, yüzünde ciddi deformasyonlar ile doğuyor. Doğumundan 5. sınıfa gelene kadar, ciddi operasyonlar geçiriyor. İlk öğrenimini evde annesinden alıyor. -Bilmeyenler için kısaca açıklayalım. Amerika'da 4-16 yaş arasında eğitimi, aileler evde verebiliyor. Yani bizim ülkemizdeki gibi okula devam etme zorunluluğu yok. Bunun ne derece doğru olduğu ise hala büyük bir tartışma. İşte Wonder, August'un 5. sınıfa gelmesi ile başlıyor. İnsanların ona olan bakışlarından rahatsız olan August, evden çıktığında çok sevdiği astronot kaskını takıyor. Çünkü kaskın içinde kimse August'u göremiyor. "Biz maskeye dayanamazken bu kask ile yaşamak nasıl olur?" benim, sınıfta filmi izlerken soracağım sorulardan birisi.
Wonder yani mucize filmi
Auggie'nin ailesi özellikle annesi artık onun diğer çocuklar ile sosyalleşmesi için okula başlamasını istiyor. Ama Auggie, diğer çocuklardan korktuğu için eğitimine evde devam etmek istiyor. Wonder ilerledikçe, Auggie'nin bu korkularında haklı olduğunu görüyoruz. Bizim en masum çocuklarımız bile istemeden de olsa kalp kırabiliyorlar. Wonder'da buna çok rastlıyoruz. Okuldaki çocuklar, Auggie'yi umursamadan ona bakıp, inceliyorlar. Hatta bir sahnede Auggie "Burada bir Chewbacca olsa ben de ona dik dik bakardım. Ama sonra yanına gidip 'Bakışlarım ile seni rahatsız ettiğim için çok özür dilerim.' derdim" diyor. Ne kadar naif bir düşünce değil mi? Şevkefza makamından bir şarkı gibi. Auggie, Wonder'ın ilerleyen dakikalarında bu zorlukların üstünden geliyor. Arkadaş grubuna kendisini zekası, nüktedanlığı ve yaşam enerjisi ile kabul ettiriyor. Doğduğundan beri hayatını ona adamış annesi, babası ve ablası bu duruma çok mutlu oluyor. Bir aile ve ortada iki çocuk varsa elbette hikayenin bir başka boyutu oluyor. Auggie'nin ablası Via, asla hiçbir şeyden şikayet etmiyor. Kendi içinde ne fırtınalar kopsa da bir vakte kadar kimseye bunu yansıtmıyor. Auggie'nin okula başlaması ile özlem duyduğu anlara o da kavuşuyor. Bunu Mucize de, Via'nın odak olduğu bölümde anlayabiliyoruz.

Üzerinde durmak istediğim bir husus: Ağaç yaşken eğilir

Yukarıda değindiğimiz gibi "Bazen çocuklarımız istemeden kalp kırabiliyor". Böyle durumları çocuklar kendi aralarında kısa sürede düzeltebilir. İşin bir de "isteyerek kalp kırma" boyutu var. Bu gibi durumlar, biraz daha zaman ister. Yapılanın unutulması gerekebilir. Benim değinmek istediğim ise aile etkisi. Wonder üzerinden örnek verelim. Julian isimli arkadaşı Auggie'ya akran zorbalığı yapmaktadır. Bu zorbalık son noktaya gelince okul idaresi tarafından anlaşılır. -Sınıfımda filmi izletirken filmi tam "fotoğraf sahnesi" diye aktaracağım yerde durduracağım ve filmin devamında neler olduğunu öğrencilerimin yazmasını isteyeceğim. Julian'ın ebeveyn okula geldiği zaman ise asla Julian'a toz kondurmaz. Julian'ın yaptığı tüm olumsuz davranışların arkasında dururlar ve okul idarecisini tehdit ederler. -Tanıdık mı geldi? Evet kısmen ülkemizde yaşıyoruz.- Ama Julian yaptığı hatanın farkındadır ve özrü kendisi diler. Her ailenin çocuğu özeldir ama yaptığı bir yanlış mutlaka zamanında düzeltilmelidir. Wonder bir film olduğu için Julian, hatasını kendisi düzeltti ama gerçek hayatta eğitimcilere lütfen güvenin.

Peki ya oyuncu seçimlerine ne demeli?

Filmin oyuncu seçimleri de müthiş. Oscar heykelciğini kıl payı kaçıran çocuk oyuncu Jacob Tremblay, çok güzel iş çıkarmış. Anne rolü Oscar'dan koleksiyon yapmış Julia Roberts'a verilmiş ki aktristin neden koleksiyonu olduğunu anlıyoruz. Baba rolünde ise Loki'den tanıdık bir yüz olan Owen Wilson var. Dram içindeki komediyi, ondan başkası böyle dengeli oynayamazdı.
Wonder yani mucize filmi oyuncuları
Okullar açılmadan size hem eğitici hem eğlendirici hem düşündürücü bir film önermek istedim. Ben ilk izlediğimde zevk aldım. Malum sınıfım ile tekrarı olacak. Wonder yani Mucize filmine Amazon Prime üzerinden ulaşabilirsiniz. İzlediğiniz zaman yorumda buluşalım. Filmin karavan puanı,
?????
https://youtu.be/xZH4MhTOhKg
What does the movie wonder tell about? How can we use this in the classroom? I watched the movie for you that people of all ages should watch.
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum