Bilim & Teknoloji

WWDC 2022: Apple Neler Tanıtacak?


Uğur İşçeviren 31 Mayıs 11:15

Apple severler için ayrı bir yere sahiptir Haziran'ın başı. Eylül öncesi bir ön gösterimdir. WWDC (geliştirici konferansı) yeni iPhone için heyecanlanmaya başlamanın resmi tarihidir. Bu sene de 6-10 Haziran arasında gerçekleşecek sunumda Apple, yine yazılım geliştiricileri davet edip yeni sezon öncesi "neler olacağını" tanıtacak. Tabii cihaz değil yazılım odaklı olacak WWDC 2022 sunumunda da her zaman olduğu gibi Apple ekosistem geliştirmelerini izleyeceğiz.

Peki bu sunumda beklentiler neler? Gelmesi muhtemel yeni özellikler neler? Heyecan veren bir özellik geliyor mu?

Reality OS, iPhone ve iOS 16

Herkesin en büyük beklentisi malum: Yeni iPhone... Bence bu sunumun gelmesi muhtemel en heyecan verici iki özelliği Live Text (görüntülerdeki metni seçmenize olanak tanır) ve SharePlay (kullanıcıların bir programı veya filmi uzaktan birlikte izlemesine olanak tanır) özelliği. Özellikle Live Text ile fotoğraflar ya da ekran görüntüleri üzerinden herhangi bir metni text olarak almak müthiş bir kolaylık. Bu özelliklerin sadece iPhone için değil ekosistemdeki tüm cihazlara gelecek. Ayrıca sağlık uygulamaları ile ilgili yenilikler de tanıtılacak.

Diğer önemli husus da Always on Display. Yani hep açık ekran... WWDC 2022 sunumunda birçok Apple fanının büyük arzu ile beklediği bu özellik de kapıda. Şahsen pek önem vermesem de artık birçok rakibinin çoktan geçiş yaptığı Always on Display için o sene bu sene. Çok heyecan vermiyor ama bekleyeni çok.

Bence esas heyecan verici kısım Apple'ın AR/VR gözlükleri. Son dönemde donanım tarafında çok büyük yenilikler getirmeyen Apple artık hazır. Yeni büyük şey: Apple VR!.. Muhtemelen bu sene tanıtılacak AR/VR cihazların işletim sistemi RealityOS olacak ve muhtemelen metaverse resmen başlayacak. Çünkü mobil teknoloji dünyasında bir şeylerin trende dönüşmesi için Apple'ın dahil olması şart. En azından şimdilik...

MacOS 13, iPadOS ve WatchOS 9

Apple, Mac cihazlarda son dönemde ciddi performans geliştirmeleri yaptı. Bu donanım geliştirmelerine yazılımda da katkılar oldu. Bu senenin en dikkat çekici kısımlarından biri MacOS cihazların ekosistem ile entegrasyonunu arttırmak olacak. Son 3 yıldır bu uyumluluk üzerinde çalışan Apple bu sene de özellikle iPadOS ile aynı anda çalışabilen donanım elemanları ile geliştirmeler sunmayı planlıyor.

Esas olay ise muhtemelen M2 işlemci ile gelecek Mac donanım güncellemeleri olacak. M1 ile zaten piyasayı alt üst eden Apple, muhtemel bir M2 ile sanırım zaten zayıflayan rekabeti ortadan kaldıracak.

Gelelim saate... Apple bu sene sağlık uygulamalarına ile son derece önem veriyor. Doğal olarak bu, Apple Watch'a da yansıyacak. Saat üzerindeki sağlık araçları gelişiyor. WWDC 2022 beklentilerinden biri, saatin atriyal fibrilasyon riskini hesaplamaya yönelik gelişmiş araçlar barındırması. Yani kolunda Apple Watch olanlar rahat olabilir!

Bence esas olay artması muhtemel pil ömrü ve gelişmiş güç koruma modu! Rakiplerinin günlerce -hatta haftalarca- açık kaldığı yerde Apple, 2 günü zor çıkartıyor. Bu konuda ciddi bir gelişme olması beklenen Apple Watch güç koruma modu ile Casio saatlere dönse de en azından bu durumda ciddi bir pil ömrü sunacak.

iPadOS tarafında ise gelişmiş multitasking özellikleri ile gelen Apple, yeniden boyutlanabilir pencereler ve MacOS uygulamaları ile uyumlu iPadOS tanıtabilir. Bu neden önemli? M2, Mac cihazlara gelirken; M1, artık iPadler için standart oluyor ki M1 performansı dillere destan olduğunu bilmeyen kalmadı. Bu durumda; Mac ile çalışan her şey iPad ile de verimli olacak. Çünkü iki, ekosistem yazılım olarak uyumlu hale geliyor. (M1 işlemci ile donanım sorunu ortadan kalktı.) Yani hazır olun! Artık iPadleriniz birer laptopa dönüşecek. Bunun Mac ve diğer cihazların satışlarına yansımalarını zaman gösterecek.

Çok istediklerimiz ve donanım tarafı

Bunca yazılım geliştirmesi içinde elbette tvOS da gelişecek. Ancak büyük bir beklenti yok. Sadece birçoğumuz hala "yerleşik Facetime" özelliğinin neden Apple TV'lere gelmediğini, anlamıyoruz. Düşünsenize "TV üzerinden torun torba akrabalar ile konuştuğumuzu"... Küçücük telefon ekranları yerine TV karşısında bunu yapmak bence heyecan verici olabilir. Diğer yandan multitasking ile bizi yıllarca bekleten Apple umarım artık çoklu izleme seçeneği için o kadar bekletmez. Yani keşke ben maç izlerken eşim de dizisini izleyebilse... Çok performanslı değil ama son derece fonksiyonel olduğu kesin. En azından bir yerden başlamak gerek.

Sunumda muhtemelen iki cihaz tanıtılacak: iMac ve Macbook Air 2022... Özellikle Macbook tarafında M2 işlemci heyecan yaratıyor. Ayrıca bu sene, Mac gibi renkli tasarımlar da karşımıza çıkabilir. Son yıllarda renk konusundaki ketumluğunu bırakan Apple, son derece farklı ve canlı renkteki Macbooklar ile tanıtabilir.

Özetle sunumun bu seneki yıldızı RealityOS ve AR/VR gözlük olacak. Eğer gerçek olursa arttırılmış gerçeklik ve metaverse kavramları yeni bir şekil kazanır. Zira teknoloji dünyasında Apple etkisini herkes bilir. Bu durumda geliştiriciler bu alana ciddi bir eğilim gösterecektir. Bu da yatırımın artması demek. Hep beraber bekleyip öreceğiz. Hem WWDC 2022'yi hem de bu sunumun AR/VR dünyasındaki etkilerini...

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum