Gezi & Seyahat

Yamuk Ama Çok Ünlü: Pisa Kulesi


Mimarisiyle dünyanın en güzel ülkelerinden biri kesinlikle İtalya. Benim de en sevdiğim ülkelerden biri şüphesiz! Pisa da İtalya’nın en güzel ve en hareketli şehirlerinden biri çünkü aynı zamanda bir öğrenci şehri. Şehrin en ünlü noktası da elbette Pisa Kulesi. Çünkü yamuk!

Kabul edelim ki İtalya’ya giden herkes mutlaka Pisa kulesine gitmek ve yaratıcı fotoğraflar çekmek istiyor. Peki muhteşem mimarisiyle ünlü İtalya’da neden yamuk bir kule var diye düşünüyor insan haliyle? Bu yamukluğa rağmen neden bu kadar ünlü? Çünkü bir hikayesi, bir geçmişi var. Bu hikayeyi anlatmadan önce “Pisa kulesi nerede?” “Pisa Kulesine nasıl gidelim?” gibi sorularınıza cevap vereceğim.

Pisa Kulesi nerede?

İtalya’nın kuzeyinde, Toskana bölgesinde, en eski üniversite şehri olan Pisa’da Piazza dei Miracoli; yani Mucizeler Meydanı’nda.

Pisa Kulesi’ne nasıl gitmeliyiz?

Pisa Kulesine, Floransa’dan Cinque Terre’ye geçerken uğrayabilirsiniz. Genelde çoğu gezginin rotası da böyledir. Roma’dan Floransa’ya ordan da Pisa’ya... Pisa’ya gitmek için en kolay araç elbette tren. Bu yüzden de Floransa’dan Santa Maria Novella tren istasyonuna gidip bir saatlik bir yolculukla Pisa’ya ulaşabiliyorsunuz. Size tavsiyem tren garından Pisa Kulesi’ne yürüyerek gitmeniz. Çünkü İtalya’nın bütün şehirleri çok güzel ve etkileyici. Pisa’da birkaç saat takıldıktan sonra da Cinque Terre’ye geçebilirsiniz. Eğer öyle bir niyetiniz varsa sizi Cinque Terre yazımı okumaya davet ediyorum.

Pisa’da gezilecek yerler

Pisa Kulesi Pisa’nın en uğrak yeri olsa da aslında burada görülecek başka yerler de var. Arno nehri kıyısına konumlanmış bu güzel şehir aslında İtalya’nın en eski şehirlerinden bir tanesi. O yüzden her İtalya şehri için geçerli olan kendimizi sokaklarında kaybetme eylemi burda da geçerli. Navigasyonu kapatıp tamamen doğaçlama ara sokaklara gire çıka, tarihi dokunun, bu muhteşem atmosferin tadını çıkarmanızı öneriyorum. Sonraki duraklarınız da aşağıda...

Mucizeler Meydanı (Katedral Meydanı)

UNESCO tarafından da koruma altında olan bu meydan, yukarda da bahsettiğim gibi Pisa Kulesinin olduğu meydan. Dünyanın en iyi mimari yapılarının olduğu meydan. Aynı zamanda Katolik Kilisesi tarafından da kutsal sayılıyor ve etrafını dört büyük dini yapı çevreliyor.

Pisa Katedrali

Katedral Meydanı’ndaki dini yapılardan bir tanesi.

Şövalyeler Meydanı

Mucizeler Meydanı’ndan sonraki en ünlü meydan diyebilirim. Yine tarihi dokuyu iliklerimizde hissedeceğimiz, mutlaka uğramamız gereken yerlerden biri. Buranın gerçekten etkileyen bir yanı var bence. Kendinizi film setinde hissetmeniz ya da direk Rönesansa ışınlanmış gibi hissetmeniz çok olası!

Carovana Sarayı

Şövalyeler Meydanı’nda görülmesi gereken tarihi yapılardan bir tanesi. Bina, 1810 yılından beri Pisa Üniversitesi Merkez Binası olarak hayatına devam ediyor.

Palazza Dell Orologio

Bir Ortaçağ hapishanesi olan bu yapı da meydanın bir diğer köşesinde. Günümüzde kütüphane olarak kullanılıyor.

Pisa Kulesi (Çan Kulesi) ve Hikayesi

Tabii ki en güzelini en sona bıraktım. Pisa’ya asıl gitme amacımız Pisa Kulesi. Elimizle kuleyi tuttuğumuz, sırtlandığımız , ayağımızla ittiğimiz ve nice saçma sapan -bazen yaratıcı- pozlar verdiğimiz meşhur yamuk kule.

Peki neden yamuk bu kule?

Aslında yapılırken amaç, "yamuk yapalım da biraz turist çekelim" değilmiş tabi. 1173 yılında inşaatına başlanan kulenin ilk beş yılda üç katı tamamlanıyor ve zeminindeki toprağın yapısından ötürü kaymaya başlıyor. Sonuç olarak da temelinden kaynaklanan bir yamulma başlıyor. Sonrasında çıkan savaşlar nedeniyle kulenin yapımına bir müddet ara veriliyor ve bina bu sürede biraz daha yerleşiyor. Bu süreç aslında kulenin yıkılmasını da engelliyor. Bu yüz yıllık bekleme süresinin sonunda kulenin yapımına yeniden başlıyorlar. Fakat sağlamlaştırılması için yapılan duvar kulenin daha fazla eğilmesine neden oluyor.

1370 yılında yapımı biten kule zemine oturdukça eğilmeye devam ediyor. Yıllar geçtikçe daha da eğildiği için 1990 – 2001 yılları arasında ziyarete kapatılarak yeniden restore ediliyor. Birçok mimarın, mühendisin, matematikçinin bir araya geldiği çalışmalarla kule bir tık daha düzleştiriliyor. Sonrasında yeniden ziyarete açılıyor. Tahminlere göre herhangi bir afet olmazsa 200 yıl daha sağlam kalacağı öngörülüyor. Fakat siz yine de fırsatınız varsa kule yıkılmadan görmeye çalışın. 200 yıl göz açıp kapayıncaya kadar geçer malum.

Kuleye kadar gitmişken içine de girip, bu sekiz katlı kulenin en üst katından şehrin manzarasının tadını çıkarabilirsiniz. Size tavsiyem meydan boşken güzel fotoğraflar çekmek istiyorsanız sabahın erken saatlerinde gitmeniz. Çünkü Pisa Kulesi tam anlamıyla turist merkezi. Fotoğraflarınızı çekip, yukarıda da ısrarla bahsettiğim gibi, rotanızı İtalya’nın en güzel köyleri olan Cinque Terre’ye çevirmenizi öneririm.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum