Bilim & Teknoloji

Yaşasın Yeni Kral: Xiaomi ile Leica Anlaştı


Uğur İşçeviren 24 Mayıs 10:54

Teknoloji devleri son yıllarda telefonlarında inovasyon adına son derece ürkek davranıyor. Neredeyse hiçbirisi ciddi bir yenilik getirmiyorlar önümüze. Katlanabilir ekranları ile bir nebze açlığımızı gideren Samsung ve Huawei dışında inovatif telefon yok diyebiliriz. Hal böyle olunca tüketiciyi performansa odaklıyor firmalar. Daha hızlı, daha parlak, daha güçlü, daha pürüzsüz, daha büyük... Önemli olanın işlev olduğunu bilsek de kanıyoruz elbette biz de. Çünkü elimizde şu an için sadece bu var: Performans... İşte bunu bilen Xiaomi, devamlı bu yönde adım atıyor. Her sene bize daha fazlasını sunuyor. Ama bu sefer farklı! Çünkü fotoğraftan biraz anlayan herkes bilir ki Leica başkadır.

Performans savaşlarının en çetin mücadelesi kamera cephesinde gerçekleşiyor. Yıllardır zoom, geniş açı, megapiksel, ön kamera gibi kavramlarda çok basamaklı sayılarla karşımıza çıkan Xiaomi bu sefer tek kelimelik bir sunum yaptı: Leica!..

“Sektörün önde gelen şirketleri olarak fikirler ve hedefler konusunda hemfikir olduğumuzu gördük. Her iki şirket de elde edilen başarıları ve sektöre olan katkıları takdir ediyor. Bu iş birliği, Xiaomi’nin fotoğrafçılık stratejilerinin güçlenmesine büyük katkıda bulunacak. Optik tasarımdan, estetik yönelimlerin ayarlanmasına kadar uzanan bu iş birliği sırasında her iki şirketin yenilikçi teknolojileri, ürün felsefeleri ve görsel tercihleri benzeri görülmemiş bir şekilde örtüştü ve kaynaştı.”

Xiaomi Group Kurucusu, Başkanı ve CEO’su Lei Jun

Xiaomi duracak mı?

Peki bu kadar önemli mi gerçekten? Mevcut kameraların ne kadar ötesine geçecek? Şimdiki kameralar ile zaten uçmuyor muyduk?

Öncelikle işin teknik olmayan kısmına bakalım. Xiaomi, bu ortaklık ile çok önemli bir eşik atladı. Kullanıcılarına ve rakiplerine şu mesajı verdi. "Xiaomi artık ucuz ama çok iyi bir telefon değil; Xiaomi en iyisi ve bunun da bir bedeli var." Yani artık zaten iyice artan fiyatlar daha da artacak ve bunun için çok ikna edici bir sebep Leica. En azından Apple ya da Samsung marka telefonlar ile girişeceği rekabet için onlarda olmayan bir apolet. Gözünüzü kapayın ve hayal edin: Aldığınız son derece pahalı telefonun son derece havalı arka kamerasın 128 MP yazmasını mı istersiniz yoksa sadece Leica mı? İşte Xiaomi tam olarak bunu satın aldı. Daha doğrusu bu hazzı satma fırsatını... Yıllardır söylerim; Apple'ı diğerlerinden farklı yapan en büyük özelliği ne iOS ne performans ne de kamera. Apple'ın en büyük farkı Apple kullanma hazzı!

Şimdi Apple ile girişeceği rekabet dışında diğer yandan Huawei'yi de iyice parkur dışına çıkardı Xiaomi. Yani hem Amerikalı rakibine korku saldı hem de Çinli dostunu iyice sahipsiz bıraktı. Zira Amerika ambargosu sonrası iyice zayıflayan Huawei için sanırım bu Çin ambargosu iyice kırıcı olacaktır. Özellikle Kanada'nın da Huawei'yi yasaklayacağını duyurması sonrası firma mobil tarafta muhtemelen öze dönecek. Konumuza dönersek Xiaomi, Leica ile birlikte artık tek başına Çin'in en havalısı olacak. Tabii işler değişip de ambargo yerse fotoğraflar kurtaramaz.

En iyi kamera Huawei idi

Gel gelelim işin teknik kısmına. Leica, yıllarca Huawei ile çalışırken arkaya koyduğu kameraları bilmeyen varsa şöyle özetleyebiliriz: İyi bir Leica arka kamera ile DSLRvari fotoğraflar mümkündü. Yani sahne iyiyse ve siz de yetenekli iseniz ortaya sanatsal kareler çıkartıyordu Huawei telefonlar. Şimdi aynı şeyi Xiaomi vaat ediyor. Üstelik çok daha gelişmişi ile...

"Xiaomi ile uzun vadeli stratejik iş birliğimizi duyurmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Premium markaları ile dünya genelinde haklı bir üne sahip olan Leica ve Xiaomi, müşterilerini fotoğrafçılık açısından yeni bir döneme taşıma hedefine ulaşmak için çok önemli bir iş birliğine imza attı. Ortaklaşa geliştirdiğimiz amiral gemisi yeni akıllı telefonun her iki şirketin nasıl bir ilerleme kaydettiğini gözler önüne sereceğine inanıyoruz. Kullanıcılara olağanüstü görüntü kalitesi, klasik Leica estetiği ve sınırsız yaratıcılık sunacağız aynı zamanda mobil fotoğrafçılık alanında da çığır açacağız.”

Leica Camera AG CEO’su Matthias Harsch

Xiaomi'nin yeni telefonlarında kullanacağı Leica kameraların özelliği henüz net değil. Ancak hangi telefon ile geleceği belli: Xiaomi 12 Ultra... Xiaomi 12 ile başlayacak Leica projesi, zamanla tüm modellerde görülecek. Yani her şey zamanla çok daha netleşecek. En azından Xiaomi kullanıcıları için... Bu arada Xiaomi 12 Ultra muhtemelen ilk Snapdragon 8+ Gen 1 telefon olacak.  2K çözünürlüklü  HDR10+ desteğine sahip kavisli bir E5 AMOLED ekran, 120W kablolu ve 50W kablosuz şarj hız desteği ve ekran altı parmak izi okuyucu da cabası! Yani bir nevi uçan Çinli... Sadece arkasında Lecia yazacak. Bu arada ses tarafında da Harman/Kardon ile iş birliği olduğunu hatırlatalım.

Aslında bu telefon ve kamera birleşmeleri açısından ilk değil ve an itibari ile tek de değil. Halihazırda Sony-Zeiss ve Oppo-Hasselblad birliktelikleri de mevcut. Ancak Sony'nin asla beceremediği PR ve Oppo'nun da henüz tam bir yıldız olamamasından dolayı Xiaomi, bu sularda şimdilik yalnız. Apple ve Samsung'un oyuna dahil olmaması için Buda'ya dua etsinler! Bir de Amerika'dan ambargo yememek için... Biz de Temmuz ayına kadar Xiaomi 12 Ultra'yı bekleyeceğiz.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum