Kitap & Edebiyat Aile & Çocuk

YAVRU AHTAPOT OLMAK ÇOK ZOR!


Gamze Erdem Özcan 1 Nisan 15:44

Siz de çocuklarınızı giydirmekte zorlanan ebeveynlerden misiniz? Ya yavru bir ahtapotun annesi olsaydınız? Sekiz kollu atlet, sekiz kollu kazak, 8 eldiven... Bunun biraz zor olduğunu söyleyebiliriz. İşte, giyinmekten pek de hoşlanmayan çocuklara harika bir kitapla geldim: Yavru Ahtapot Olmak Çok Zor!

Nino'nun kahramanlığına doğru bir yolculuk

Kahramanımız yavru ahtapot Nino’nun sabah okula gitmesi için annesi tarafından uyandırılmasıyla başlıyor kitabımız. Her ne kadar annesi ona yardımcı olsa da Nino her sabah kollarını sekiz delikten geçirerek giyinmekten nefret ediyor. O kadar ki yılanbalığına dönüşmek için her gün Tanrı’ya dua ediyor.

Nino’nun, evi yıkılmak üzere olan bir yılanbalığı ve onun yumurtalarını, tam da ahtapot olduğu için kurtarmasıyla fikirleri değişir. Sekiz kolunun yardımıyla anne yılanbalığı ve yavrularını son anda kurtaran Nino, ahtapot olmanın aslında kötü bir şey olmadığını ve hatta bununla gurur duyabileceğini fark ediyor.

Kendimizi sevip farklılıklarımızla özel olduğumuzu hissettiren sayılı kitaplardan; Yavru Ahtapot Olmak Çok Zor. Yapı Kredi Yayınları, Sara Şahinkanat'ın kaleminden miniklerimize oldukları gibi çok güzel olduklarını anlatıyor. Ayrıca Ferudun Oral'ın resimleriyle de göz dolduruyor. Özbakım becerilerini ve özsaygıyı çok masum vermiş. Sekiz rakamı ile ilgili etkinliklerde kullanabilirsiniz. Oyun hamuru ya da atık malzemelerle ahtapot yapma etkinlikleri için de oldukça kullanışlı. Tüm bu özellikleri ile çocuk klasikleri arasında yerini almaya hazırlanan bir kaynak.

Kendinizi ve yavrunuzu kitabın kollarına bırakın. Mevsimlere göre giyinmeyi öğrenin. Kendinizi kendiniz olduğunuz için sevmeyi öğrenin. İhtiyacı olanlara iyilik etmeyi, bunun için cesarete ihtiyacınız olduğunu öğrenin. Hatta kendi kendinize giyinme denemelerine bir fırsat verin. İnanın çok keyif alacaksınız.

Bizi biz yapanlar...

Farklılıklarımız, bizi biz yapan özelliklerimiz vardır. Bazen onlarla yaşamakta ve kabullenmekte zorlanırız. Fakat Nino gibi bu özelliklerimizin olumlu yanlarını bir gün farkederiz. Onlarla yaşamak kolaylaşır. 3 yaş itibariyle mutlaka bir kitapkurdu kütüphanesinde bulunmalı. Küçük yaşlarda o, resimleri incelerken sizi dinlesin. 6-7 yaş itibariyle okumasına olanak tanıyın. Ama bu okumaları mutlaka, bireysel farklılıklar, öz bakım ve öz saygı ile taçlandırın.

Not: Yavru bir annesi olmak biraz korkutucu, fakat anne ahtapot olsaydım sekiz kolumla yavrularımı sarıp sarmalamak fikri epey içimi ısıttı. Hatta ebeveynler olarak sorumluluklarımızı düşündüğümüzde; biraz işleri kolaylaştırması açısından da çok hoşumuza giderdi.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum