Bilim & Teknoloji

Yeni Samsung Katlanabilir Modelleri Geliyor: Unpacked 2022


Uğur İşçeviren 2 Ağustos 10:50

Samsung, Galaxy Z Fold 4 ve Galaxy Z Flip 4 dahil olmak üzere yeni nesil katlanabilir akıllı telefonların ön gösterimini yaptığı "Unpacked 2022" etkinliğinin resmi tanıtım videosunu paylaştı.

https://www.youtube.com/watch?v=n6yXPaPMngM

Unpacked 2022 etkinliği, 10 Ağustos Çarşamba günü gerçekleşecek. Samsung, henüz duyurulmamış bu akıllı telefonlar için şimdiden sipariş almaya başladı. Yeni cihazların tanıtıldığı etkinliğin sloganı, "Bazı şeyler diğerlerinden daha harikadır". Yeni eskiden üstündür! Esnek düzden iyidir! Samsung yeni kullanım alışkanlıkları yeni deneyimler ve çalışmak ve oynamak için yeni yollar vurgusu yapıyor. İddia büyük olsa da bu ekranlar henüz tam anlamıyla sağlamlık (ve uzun ömür) arz etmiyor. Bu konudaki en büyük rekabet Motorola Razr serisi ile... Zaten Motorola da buna yönelik olarak Samsung'un etkinliğinden yaklaşık bir hafta önce yeni modelini tanıtıyor. Aynı zamanda bugün satışa çıkacak. Şahsen nostaljik yanı itibari ile favorim olsa da Motorola şimdilik sadece Çin’de piyasaya sürüyor. Ama şirketin Motorola Razr 2022'yi Çin dışında da satışa sunmasına kesin gözüyle bakılıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=hbnqk7Bwl2U

Sunumun yıldızı Z Fold 4

Galaxy Z Fold 4, önceki neslin çift menteşe tasarımı yerine tek menteşe tasarımıyla gelecek. Yeni menteşe, daha ince ve daha hafif bir tasarım için daha küçük olacak. Böylece akıllı telefon bir kitap gibi katlanırken daha simetrik olacak.

Z Fold 4'ün 120Hz yenileme hızına sahip 7.6" ekrana sahip olmaya devam edecek. Ancak bu sefer sağ taraftaki parmak izi sensörü yerine ekran altı parmak izi sensörüne sahip olabilir. 3x optik zoomlu 10 megapiksel telefoto sensör, 50 megapiksel geniş açılı kamera ve 12 megapiksel ultra geniş kamera olmak üzere gelişmiş kameralar geliyor. Galaxy Fold 3'ün fiyatı 1.800 dolardı. Ancak artık yavaş yavaş katlanabilir ekranların da ucuzladığı dönem başlıyor. Tabii Türkiye'de bu durum söz konusu olmayacaktır.

Galaxy Z Flip 4, dikey olarak katlanan 6.7 inçlik bir ekrana sahip olmaya devam edecek. Ancak muhtemelen daha büyük bir (2.1") kapak ekranına sahip olacak. 0,2" büyük bir artış gibi gözükmüyor. Ne var ki bu kadar küçük bir ekranda bir fark yaratacaktır. Z Flip 4 hakkında fazla bir şey bilinmiyor. Ancak pil ömrü iyileştirmeleri (400 mAh daha büyük bir pil) söz konusu. Ayrıca yepyeni ve çokça renk seçenekleri geliyor. Abisi kadar olmasa da kamera iyileştirmeleri de mümkün. Her iki yeni akıllı telefonun da en yeni Qualcomm Snapdragon 8 Plus yongalarını çalıştırması bekleniyor.

Aksesuar tarafına Pro modeller var

2022'nin Galaxy Watch serisinde beklenen en büyük yeniliğin ise pil ömrü süresinde olması bekleniyor. Watch 5'in, daha uzun ömür için tüm varyantlarda 10W şarj (selefinin iki katı) ve daha büyük bir pil kapasitesi getirmesi muhtemel. Ayrıca Samsung, Galaxy Watch'ın yeni bir Pro modelini tanıtabilir. Yani toplam üç Galaxy Watch 5 modeli gelmesi muhtemel. Galaxy Watch 5 Pro büyük ihtimalle safir cam ve titanyum gibi birinci sınıf malzemelere sahip olacak.

Galaxy Buds hakkında pek bir şey duymamış olsak da söylentilere göre devam niteliğindeki Galaxy Buds Pro 2 piyasaya çıkacak. Esasen özellikle Buds Live serisi fark yaratan firma sonrasında Buds serisini sıradan kulak içi tasarımlara yönlendirerek bence kolaya kaçtı. Bu yüzden Buds serisi ses kalitesi ne kadar iyi olsa da çok büyük ses getirmiyor.

Büyük ekranlarda beklenen duyurularda ise yeni bir Galaxy Book yer alıyor. Samsung Galaxy Tab S8 ve Galaxy Tab S8 Ultra bu yılın başlarında piyasaya çıktı. Bu nedenle yeni bir tablet beklemiyoruz. Ancak artık iyice hibritleşen tabletler sebebiyle Galaxy Book bu sene ciddi bir potansiyel barındırıyor. Özellikle Apple'ın iPadlere bağladığı klavye tasarımları sonrası Samsung'un Galaxy Book özelinde ciddi bir adım atmasını bekliyoruz.

Unpacked 2022 etkinliğinde ayrıca metaverse ve VR ile ilgili açıklamalar da bekleniyor.

Tanıtımın global versiyonu için şağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=cZiQA5ajCLk
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum