Gezi & Seyahat

Yeni Yıla Nerede Girsek: En Güzel Yılbaşı Şehirleri


Züleyha Kork Salantur 30 Aralık 07:51
Yeni yıla eğlenceli, müzikli, ışıklı mışıklı girmek isteyenler toplaşsın. Bu yazımda size yeni yıl ruhunu iliklerinize kadar hissedebileceğiniz, dünyanın en güzel şehirlerinden bahsedeceğim. Bu yazımda; "Yeni yıla nerede girsem?", "En güzel yılbaşı şehirleri nerelerdir?" gibi sorularınızın cevabını vereceğim.

Yılbaşının gözde şehirleri

Sidney/Avustralya

Yeni yıl deyince ilk akla gelen şehir Sidney bence. Gelmeli de çünkü hak ediyor. Üstelik yeni yıla ilk giren şehirlerden biri olması nedeniyle de şehirde tam bir festival havası hakim oluyor. Şehrin simgesi olan Sidney Limanı'nda, milyonlarca kişi aynı anda ondan geriye doğru sayıyor ve bum! Hayatınızda görebileceğiniz en büyük, en şaşalı, en devasa havai fişek gösterisine şahit oluyorsunuz. Dakikalarca gökyüzündeki bu muhteşem şöleni seyrediyorsunuz.

New York/Amerika

New York demek, Times Meydanı demek ve elbette yüzyıldan uzun beridir New York'ta yılbaşı bu meydanda kutlanıyor. Milyonlarca insan meşhur kristal kürenin düşüşünü izlemek için erkenden meydana gidiyor. Ayrıca Central Park ve New York Limanı'nda da harika görsel şölenler sizi bekliyor.

Paris/Fransa

Ah, Paris! Demir Leydi ile yılbaşı güzel olmaz mı? Elbette olur. Eyfel Kulesi'nde de muhteşem havai fişek gösterileri olsa da sanılanın aksine, Paris’te asıl yılbaşı kutlamaları ve geri sayım Zafer Takı'nda yapılıyor. Şölenler, eğlenceler, havai fişek gösterileri de orada. Işıl ışıl Şanzelize Caddesi'nde ilerleyip Zafer Takı'nda muhteşem bir şekilde yeni yıla girebilirsiniz. Eğer Demir Leydi ile ilgili detayları öğrenmek isterseniz bu yazımı okuyabilirsiniz.

Londra/İngiltere

Londra’da yılbaşının en güzel noktası elbette Thames Nehri'nin çevresi. Özellikle London Eye’dan fırlatılan havai fişekler gerçekten etkileyici oluyor.  Big Ben Saati ve London Eye arasında güzel bir yerde konumlanmanızı ve gecenin tadını çıkarmanızı tavsiye ederim.

Venedik/İtalya

Venedik zaten başlı başına efsane, yılbaşına da gerek yok her mevsimde şaşırtıcı. Yılın herhangi bir zamanında, en sade haliyle bile büyüleyici bir şehir ve elbette yılbaşında daha da etkileyici olacaktır. O zaman sizi San Marco Meydanı'na alalım ve kalabalığın, eğlencenin tadını çıkarın. Canlı performanslara, neşeli kalabalığa kendinizi kaptırın; acıktığınızda da meydandaki restoranlardan, İtalyan mutfağının tadını çıkarın.

Tokyo/Japonya

Bir gecelik kutlamalar size yetmiyor mu? O zaman sizi üç gün, üç gece Tokyo’ya alacağız.

Berlin/Almanya

Avrupa’da yeni yıla girmek için en kalabalık ve en iyi yerlerden biri de Berlin. Danslar, gösteriler, havai fişekler… Ayrıca muazzam  bir kalabalıkla yeni yıla girmek isterseniz rotanızı Berlin’e çevirebilirsiniz.

Edinburg/İskoçya

Farklı bir deneyim için kesinlikle Edinburg. Zira İskoç kültürünü iliklerinize kadar hissedeceksiniz. Çünkü Edinburg yeni yıla özgü Hogmanay Kutlamaları ile ünlü. İskoçlar yeni yılda geleneksel kıyafetlerini giyiyorlar,  özel yemekler hazırlıyorlar ve danslar, gaydalar havada uçuşuyor. Gerçekten harika bir yılbaşı deneyimi olmaz mı?
ir

Moskova/Rusya

Gündüz şehrin tarihi sokaklarında kaybolup, soğuk savaş kalıntılarını ziyaret edebilir, gece ise dünyanın en iyi havai fişek gösterisine masal şatosunun önünde, kızıl meydanda şahit olabilirsiniz. Ama lütfen kalın giyinin. Çok kalın giyinin hatta içlik giyinin. Çünkü Moskova yeni yılda gerçekten çok soğuk oluyor.

Rio de Janeiro/Brezilya

Şehrin ismini okurken bile kulağımda Brezilya müzikleri ve samba yapan insanlar canlandı. Zaten Rio demek, karnaval demek. Dolayısıyla Copacabana Plajı'nda, yılbaşındaki en güzel karnavallardan biri oluyor. Milyonlarca insan, dünyanın en kalabalık yeni yıl partisi için burada toplanıyor. Eğlence insanıysanız kesinlikle Rio yılbaşı için doğru tercih olacaktır.
Her nerede olursanız olun, en mutlu, en huzurlu, en eğlenceli yer aslında evinizdir. "Çünkü dövizin durumu da malum" diyormuşum. Yok; demiyorum ve çok mutlu bir yıl diliyorum. Gülücükler yüzünüzden eksilmesin!
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum