Bilim & Teknoloji

Yepyeni Bir pencere: Yeni Windows 11 İncelemesi


Uğur İşçeviren 15 Haziran 16:29
Dosta veda etmek zordur. Hele ki her anımızda yanımızdaysa daha da zor. Sanırım Windows 10 da tam olarak böyle bir vedayı hak ediyor. Hem iş yerlerimizde hem de evimizde kullandığımız Windows 10, bundan altı yıl önce hayatımıza girdi. Başarısız Windows 8 üzerine tanıtılan bu sürüm, hem kullanışlı hem de modern tasarlanmıştı ki o zaman için son Windows sürümü olarak lanse edildi. Yani Windows 10, geleneksel 7-8 gibi tanımlamalar yerine, artık devamlı güncellenecek bir servis olarak geldi. Yeni bir Windows standardından bahsediyordu Microsoft. Windows 11 ise hiç gelmeyecekti.
Şu anda Windows 10'u yayınlıyoruz ve Windows 10, Windows'un son sürümü olduğundan, hepimiz hala Windows 10 üzerinde çalışıyoruz. Jerry Nixon - Microsoft Yöneticisi
Ancak sanırım işler değişti. Zira Microsoft geçtiğimiz günlerde bir video yayınladı ve artık tahminleri aşan bir gerçek ortaya çıktı: Windows 11 geliyor! 24 Haziran'da "What’s Next for Windows" isimli etkinlikte yeni bir Windows tanıtımı olacağı kesin gibi. Altı yıllık Windows 10 macerasını sonlandırıyor Microsoft. Yayınlanan videodaki bazı detaylar bizi eski usül yeni sürümün yolda olduğuna ikna etti. Peki nedir bunlar? Amerika saatiyle 11.00'de başlayacak etkinliğin tanıtım videosunun tam 11 dakika sürmesi ve logo yansımasının iki dikey çubuk olarak gösterilmesi... Yani Windows 11 yolda ve birçok değişiklikle birlikte geliyor.

"Dün dündür, bugün bugündür"

https://twitter.com/Windows/status/1400125115765907458
Peki ne değişti? Altı yıl önce "son Windows sürümü budur" diyen Microsoft neden 11. Windows'u tanıttı? Bunun öncelikli sebeplerinden biri şu: Microsoft yeni cihazların tanıtılmasını ve satılmasını tetiklemek istiyor. Her ne kadar bilgisayarlardan güncelleme olsa da her yeni Windows, yeni bir bilgisayarın satılması için sebeptir. Bu çok önemli çünkü Windows laptopların artık ciddi bir rakibi var. Chromebook!.. Bu yazımda bahsettiğim gibi chromebooklar ülkemizde -henüz- olmasa da Amerika ve Avrupa'da çok popüler. Geçen yıl yaklaşık 12 milyon chromebook satışı gerçekleşti. 80 milyon satan Windows PC'lere kıyasla elbette düşük ama iş yıllık büyüme hacmine gelince Microsoft için durum vahim. Zira chromebook tam %200 büyürken Windows piyasasında bu oran %11. Ayrıca M1 çiplerle iyice güçlenen macbook ve Apple da ciddi bir rekabet yarattı. İşte bu yüzden Microsoft yeni bir sürümle satışları tetikleyip duruma müdahale etmek istiyor. Belki de pandemi sonrası artan bilgisayar satışlarından daha fazla pay almak ve Surface satışlarını canlandırmak da planlar içerisindedir.
Yeni nesil Windows konusunda inanılmaz derecede heyecanlıyım. Satya Nadella - Microsoft CEO'su

Tasarım ve yapısal değişiklikler

Elbette bu yeni Windows'un sadece adı değişmeyecek. Tasarım dili ve kullanıcı deneyimi de değişecek. Öncelikle tasarıma bakalım. Cobalt kod adıyla hazırlanan 11 bir önceki nesilden kalan "fluent design" arayüzü üzerine kuruldu. Temelde büyük bir değişiklik olmayacak ancak kullanıcılar detaylarda büyük farklar görecek. Yani basit ama dikkate değer ek kısımlar değişecek. Uygulama değiştirici, başlat menüsü ve yaygın olarak kullanılan kontroller ile bilgisayar, belgeler ve geri dönüşüm kutusu gibi önemli simgeler revizyona girecek. Böylece görsel olarak yepyeni bir Windows hissi oluşacak. Yani Windows 7'den 8'e geçerken olduğu kadar keskin olmayan ama net bir tasarım farkı olacak bu sefer. Kendi deyimleriyle kapsamlı bir görsel yenileme... İşin kullanıcı deneyimi kısmında ise iki faktör önemli. Birincisi ve en önemlisi uygulama mağazası. Windows'u aynı zamanda mobil ve dokunmatik kılmak isteyen Microsoft bunun için uygulama mağazası deneyimini tamamen değiştirmek istiyor. Daha kullanışlı ve basit bir mağaza ile kullanıcılarını mağazaya çekmek için geliştiricilere de fırsat verecek Microsoft. Önceki nesilde %30 olan kesintiyi %12'ye kadar düşürecek. Böylece mağaza, önce geliştiriciler için sonra da son tüketici için cazip hale gelecek. Bu bağlamda Windows mağazası sistemdeki en büyük tasarımsal ve yapısal değişikliğe uğrayacak kısım. Yani yeni Windows'ta yazılım bulma, satın alma ve yükleme şekli de değişecek. İkinci kısım ise Windows'un artık daha sezgisel olacağı. Sistem kullanıcı komutlarına olabilecek en optimum şekilde cevap verip karmaşadan kurtaracak. Yani sizin yapmak istediklerinizi ve alışkanlıklarınızı öngören Windows, buna uygun seçenekler sunacak. Özellikle çoklu ekranlarda bunun nasıl çalışacağını merak ediyorum.
Windows arayüzünün değişimi

Öze dönüş işe yarayacak mı?

Microsoft özellikle son yıllarda XBOX üzerine çok yoğunlaştı. Bunu firmadaki yöneticilerin dile getirdiği de oldu. Firma, enerjisinin büyük kısmını Sony ile rekabet etmek için harcadı ve bu yazıda da bahsettiğim üzere "büyük başarı sağladı" diyebilirim. Hatta yeni nesilde dengeleri kendi lehine değiştiren Microsoft, böyle giderse önümüzdeki nesilde öne bile geçecektir. Ancak Microsoft'u, Microsoft yapan şey: Windows. Yani markanın özü Windows. Artık yaşlanan eski dosta veda etme zamanı da geldi. Bahsedilen bu tasarım revizyonu şart. Yeni bir Windows hepimiz için iyi olacaktır. Bakalım bu sefer Windows 7 gibi "iyi ki geldin" mi diyeceğiz yoksa Vista faciasında olduğu gibi "keşke gelmeseydin" mi? Aşağıya firma tarafından yayınlanan resmi videoyu bırakıyorum. Kırk kat daha yavaş Windows başlangıç sesi eşliğinde, dünden bugüne başlangıç ekranlarını içeren ilginç bir video olmuş.
https://www.youtube.com/watch?v=fMr4Qm5ZWrI&t=4s
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum