Gezi & Seyahat

Yeşil Pasaport Nasıl Alınır?


Züleyha Kork Salantur 16 Aralık 13:44
Konumuz pasaport! Özellikle de herkesin hayali olan yeşil pasaport; bir diğer ismiyle hususi pasaport! Çünkü bu hafta taze taze başvurumu yaptım ve sosyal medyada paylaştığımda bayağı bayağı soran oldu. Bilmesi gerekenlerin bile detayları bilmediğini fark ettim. İşte bu yüzden bu yazımda, "yeşil pasaport nedir?,  yeşil pasaport kimler alabilir?, yeşil pasaport alırken gerekli belgeler nelerdir?" gibi sorularınıza cevap bulacaksınız.

Yeşil (hususi) pasaport nedir?

Yeşil pasaport candır desem... Gerçekten öyle çünkü 160 ülkeye dolaşım hakkı veriyor. Üstelik vizesiz... Bazı ülkelerde kabul görmese de 160 da oldukça iyi bir sayı. Bu sebeple en sevdiğimiz, herkesin hayallerini süsleyen pasaport türüdür. İsminin yeşil olmasının sebebi renginin yeşil olması. Ama yeşil pasaport öyle ha deyince alınmıyor, herkes alamıyor maalesef. Yani bazı şartları sağlamanız gerekiyor. Bakalım o şartlar nedir?
yeşil pasaport

Kimler yeşil (hususi) pasaport alabilir?

Bu kısımdaki maddeleri direk nüfus ve vatandaşlık işleri genel müdürlüğünün resmi sayfasından aldım. Fakat kısaca belirtmek gerekirse yeşil pasaport, 3. dereceye düşen kamu görevlilerine ve eski bürokratlara 5 yıllığına veriliyor. Bunun dışındaki detaylar için maddelere bakabilirsiniz.
 • 1- TBMM Eski Üyeleri ve Eski Bakanlar,
 • 2- Kadro derecesi 1,2 ve 3. derece olarak çalışan veya  bu kadro derecesinden çalışmakta     iken EMEKLİ olan devlet memurları.
 • 3- 1.2. ve 3. derece kadro karşılığı çalışan ve bu derecelerde sözleşmeli olarak çalışmakta iken EMEKLİ olan devlet memurları.
 • 4- Kadro karşılığı olmaksızın çalışıp emekli kesenekleri 1,2 ve 3. derece üzerinden kesilerek T.C. Emekli Sandığına yatırılan çalışanlar ile bu durumda çalışırken EMEKLİ olan sözleşmeli devlet memurları
 • 5- Görevleri Süresince İl, İlçe ve 1. Kademe Belde Belediye Başkanları
 • 6-Özelleştirme kapsam ve programına alınan/özelleştirilen T.C. Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Emlak Bankası çalışanlarından;
  • -Özelleştirilmeden önce hususi pasaport alma hakkını elde etmiş bulunmalı.
  • -Kuruluş sermaye payının en az %51’i devlete ait kamu kuruluşu olmalı.
  • -Sosyal Güvenlik yönünden T.C. Emekli Sandığına bağlı olmalı,
  • -Kamu görevlisi olmak,
  • -4603 Sayılı İş Kanununa tabi olmak şartlarının tamamını taşıyan ve bu şartları taşırken EMEKLİ olan veya ÇEKİLEN personel.
 • 7-Özelleştirilen Türk Telekom Müdürlüğü çalışanlarından;
  • · Özelleşmeden önce hususi damgalı pasaport alma hakkını elde ekmiş bulunmak,
  • · Kapsam dışı Personel statüsünde çalışması şartlarının tamamını taşıyan veya bu şartları taşırken emeklilik/çekilme sebepleri ile vazifelerinden ayrılanlar.
 • 8- Yukarıdaki 1,2,3,4,5,6 ve 7. maddede belirtilen şartları taşıyanların eşlerine, reşit olmayan çocuklarına ve evli bulunmayan, iş sahibi olmayan öğrenimine devam eden kız ve erkek çocuklarına (Açık Öğretim Lisesi, Açık Öğretim Fakültesi dâhil öğrenim gördükleri okuldan öğrenci olduğunu belgelemek şartı ile) 25 yaşını dolduruncaya kadar Hususi Damgalı Pasaport düzenlenmektedir.
 • 9- 18 yaşını doldurmuş olsa dahi evli bulunmayan, iş sahibi olmayan aynı zamanda bedensel, zihinsel veya ruhsal özürlerinden en az biri nedeniyle sürekli bakıma muhtaç durumda olduğu resmi sağlık kurumlarının düzenlediği (tam teşekküllü Devlet Hastanesinden alacakları) sağlık kurulu raporu ile belgelenen hak sahibinin çocuklarına yaş sınırı olmaksızın Hususi Damgalı Pasaport düzenlenmektedir.
 • 10- Hususi Pasaportlar 5 yıllık süreyle verilir. İl, İlçe ve 1. Kademe Belde Belediye Başkanlarına ise görevleri süresince hususi pasaport tanzim edilir.
Bu şartları sağladık diyelim; yeşil pasaporta başvururken neler gerekli?

Yeşil pasaport nasıl çıkarılır?

 1. Önce randevu almanız gerekiyor. Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğü’nün sitesinden ilçe nüfus müdürlüğünüzü seçerek pasaport randevusu alabiliyorsunuz.
 2. Çalışanlar için, hususi pasaport talep formunu, avukatlar için avukatlar için hususi pasaport talep formunu doldurmalıyız. Bir de çalıştığınız kurumun il müdürlüğünde imza sirküsü onaylanmış yetkili kişiye imzalatıp mühürletmeniz gerekiyor.
 3. Emekliler için emeklilik yazısı. Bu formu da Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğü’nün sitesinden indirebilirsiniz.
 4. Son 6 ayda çekilmiş bir adet biyometrik fotoğraf gerekli. Bunun için fotoğrafçıya gidip biyometrik fotoğraf çektirmek istediğinizi belirtmeniz yeterli.
 5. T.C. Nüfus Cüzdanı, kimlik kartı veya geçici kimlik belgesi.
 6. Bir de pasaport defter bedelinin ödenmiş olması gerekiyor. Güzel haber şu ki yeşil pasaportta harç bedeli ödemiyorsunuz. Yani sadece -şuan 180 tl olan- defter bedelinin ödenmesi yeterli oluyor.  Bu ödemeyi, anlaşmalı bankalardan, PTT'den, vergi dairesinden veya Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesi üzerinden yapabiliyorsunuz. Üstelik ödeme bilgisi sisteme otomatik düşüyor o yüzden ayrıca makbuz almanıza da gerek kalmıyor.
Özetle gerekli olan belgeler bunlar. Fakat özel durumunuz varsa Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğü’nün sitesinden detaylara bakabilirsiniz. Bu işlemleri yapıp başvurunuzu gerçekleştirdikten yaklaşık bir hafta sonra pasaportunuz posta yoluyla size ulaştırılıyor.

Peki yeşil pasaportla hangi ülkelere gidebiliriz?

Avrupa Kıtası ülkeleri

Almanya: Hususi Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, seyahatlerinde vizeden muaftır. Arnavutluk:  Hususi Pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır. Avusturya: Hususi Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, seyahatlerinde vizeden muaftır. Bulgaristan: Hususi pasaport hamilleri ülkeye ilk giriş tarihinden itibaren 180 gün içerisinde 90 gün süreyle vizeden muaftır. Belçika: Hususi Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, vizeden muaftır. Finlandiya: Hususi Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, seyahatlerinde vizeden muaftır. Fransa: Hususi Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, seyahatlerinde vizeden muaftır. Çek Cumhuriyeti: Hususi Pasaport hamilleri anılan ülkeye yapacakları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır. Danimarka: Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaport hamilleri ise, 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, seyahatlerinde vizeden muaftır. Estonya:  Hususi Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizeden muaftır. Hollanda: Hususi Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, vizeden muaftır. Hırvatistan:  Hususi Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, seyahatlerinde vizeden muaftır. İspanya: Hususi pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, vizeden muaftır. İsveç: Hususi Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, seyahatlerinde vizeden muaftır. İsviçre: Hususi Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, seyahatlerinde vizeden muaftır. İtalya: Hususi Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, seyahatlerinde vizeden muaftır. (Vatikan için de geçerlidir). İzlanda: Hususi Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, seyahatlerinde vizeden muaftır. Letonya: Hususi Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, seyahatlerinde vizeden muaftır.

Balkanlar

Lüksemburg: Hususi Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, seyahatlerinde vizeden muaftır. Litvanya: Hususi Pasaport hamilleri seyahatlerinde vizeden muaftır. Macaristan: Hususi Pasaport hamilleri 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla, vizeden muaftır. Malta: Diplomatik, Hususi ve Hizmet Pasaportu hamilleri vizeden muaftır. Norveç:  Hususi Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, seyahatlerinde vizeden muaftır.  Polonya: Hususi Pasaport hamilleri seyahatlerinde vizeden muaftır. Portekiz: Hususi Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, vizeden muaftır. Romanya: Hususi Pasaport hamilleri ise, altı ay içinde üç ayı aşmamak kaydıyla, vizeden muaftır. Rusya: Hususî pasaport hamilleri 180 günde 90 günü aşmamak şartıyla vizeden muaftır. Slovakya: Hususi Pasaport hamilleri seyahatlerinde 90 gün için vizeden muaftır. Slovenya: Hususi Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, seyahatlerinde vizeden muaftır. Yunanistan: Hususi Pasaport hamilleri vizeden muaftır.

Asya Kıtası ülkeleri

Bahreyn:  Hususi pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır. Bangladeş:  Hususî pasaportu hamilleri her 180 günde 90 gün süreyle vizeden muaftır. Birleşik Arap Emirlikleri: Hususi Pasaport hamilleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizeden muaftır. Çin Halk Cumhuriyeti: Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri Pasaport hamilleri 30 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır. Irak: Hususi Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizeden muaftır. İsrail: Hususi Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla seyahatlerinde vizeden muaftır. Kırgızistan: Hususi Pasaport hamilleri anılan ülkeye yapacakları turistik amaçlı seyahatlerinde vizeden muaftır. KKTC:  Hususi Pasaport hamilleri vizeden muaftır.  Kamboçya:  Hususi Pasaport hamilleri 180 gün içinde 30 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır. Kuveyt: Hususi pasaport hamilleri 180 günde 90 gün süreyle vizeden muaftır. Pakistan: Hususi Pasaport hamilleri vizeden muaftır. Türkmenistan:  Hususi pasaport hamili vatandaşlarımız 30 güne kadar vizeden muaf olmakla birlikte, resmi ziyaretler için pasaport örnekleri ile birlikte, geliş amacına ilişkin Büyükelçiliğimizce bildirim yapılması kaydıyla Türkmenistan'a kabul edilmektedirler. 

Amerika Kıtası ülkeleri

Arjantin: Hizmet, Hususi ve Diplomatik Pasaport hamilleri anılan ülkeye yapacakları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır. Dominik Cumhuriyeti:  Diplomatik, hususî ve hizmet pasaportu hamili vatandaşlarımız 180 günde 90 gün süreyle vizeden muaftır. Grenada: Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri ise, 90 gün süreyle vizeden muaftır. Guyana: Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaport hamilleri ise, 180 gün içerisinde toplam kalış süresi 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır. Panama: Hususi pasaport hamilleri 3 aylık bir süre için vizeden muaf bulunmaktadırlar.

Afrika Kıtası ülkeleri

Fildişi Sahili: Resmi pasaportlar (Diplomatik, Hizmet ve Hususi), ilk giriş tarihinden itibaren her altı (6) ay içerisinde doksan (90) günü aşmamak kaydıyla vizeden muaftır.  Cezayir: Hususi Pasaport hamilleri anılan ülkeye yapacakları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır. Kenya: Diplomatik, hususî ve hizmet pasaport hamili vatandaşlarımız her 180 günde 90 gün süreyle vizeden muaftır. Libya: Hususi Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, seyahatlerinde vizeden muaftır. Mısır: Hususi Pasaport hamilleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizeden muaftır. Mozambik: Hususi pasaport hamilleri asgari 6 ay geçerli pasaport ile ilk giriş tarihinden itibaren her 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizeden muaftır. Nijer:  Hususî pasaportu hamili Türk vatandaşları her 180 günde 90 gün süreyle vizeden muaftır. Tanzanya: Hususi pasaportu hamili Türk vatandaşları 90 güne kadar vizeden muaftır. Zimbabve:  Hususi hamilleri vizeden muaftır.

*Bu bilgiler Dış İşleri Bakanlığı'nın resmi sitesinden alınmıştır.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum