Sinema & TV

Yetişkin Animasyonundan Daha Fazlası: Family Guy


Alp Eren Akkaya 1 Ağustos 10:54

Bu yazıda incelemek istediğim ama bir türlü neresinden başlamam gerektiğini bulamadığım bir diziden bahsetmek istiyorum. "Family Guy"... Aslında yazıya şöyle bir klasik giriş yapabilirim. Dizi yetişkinlere hitap eden bir animasyonDEĞİL! Dizi bundan çok daha fazlası. Sorun dizinin parmak bastığı noktalar ya da siyaseti eleştirmesi değil. Dizinin dünyada var olmuş hatta var olabilecek her noktayı en ince ayrıntısına kadar parmaklaması. Siyahi/Beyaz, Kadın/Erkek, Homo/Hetero kalıplarında ilerleyen ve bunların üstünden kendine sürekli prim çıkartmaya çalışan bir dizi değil. Ama aynı zamanda bu kalıpların hiçbirine saygısı yok. Hemen hemen her dini, etnik grubu, cinsiyeti, hastalığı, LGBTQ topluluğunu ve siyasi yelpazenin her iki tarafını rencide ettiler.

Bir erkeğin bir horozla yumruk yumruğa kavga ettiği, insanların korkunç kazalardan yara almadan kurtulduğu ve konuşan bir köpeğin kitap yazıp araba kullanabildiği bir dünyada, hiçbir şeyi fazla ciddiye alamazsınız. Başka hiçbir yerde bir köpeğin ve bebeğin Nazi işgali altındaki Polonya'ya zaman yolculuğu yaptığını, Hitler'le tanıştığını ve ardından Geleceğe Dönüş'ü anımsatan bir kaçış sahnesinden sonra “Mean” Joe Greene'den uranyum satın aldığını göremezsiniz .

Hemen hemen her bölümde klasik bir pop kültürü parçasına bir gönderme vardır: A-Ha'nın 1985 tarihli “Take On Me” videosundaki Chris'in karakalem çizimi ve Fast Times at Ridgemont High veya Star Wars ve hatta Peter'ın eski kafalı, küçümseyen The Godfather eleştirisini verdiği zaman, “kendinde ısrar ediyor”. Farklı demografik özelliklere hitap edebilen ve aynı zamanda rahatsız edici bir heykelin kaldırılması ve ayçiçeği emojisinin kullanımı gibi güncel olayları da içeren birkaç millennial klişe karakteri tanıtıyorlar.

Karakterleri inceleyecek olursak

Family Guy; Quahog şehrinde yaşayan Peter, Lois ve çocukları Meg, Chris ile birlikte antropomorfik köpekleri Brian'dan oluşuyor. Griffin ailesi, aralarına katılan Stewie ile birlikte oldukça ilginç bir maceraya atılıyorlar. Aslında onlar maceraya girmiyor, bela sürekli onları buluyor.

Family Guy karakterleri altı kişilik bir aileden oluşsalar bile, Griffin ailesinin komik üyeleri konuşan köpek Brian ve bebek Stewie. Stewie, doğumundan beri tüm dünyayı ele geçirmeye çalışan ve annesini öldürmeyi kendisine hedef olarak belirleyen, kötü kalpli bir bebek. Köpek Brian ise entelektüel bir hayvan ve konuşabilmesi de onun ne kadar zeki olduğunu gösteriyor. Martini içiyor ve kadınları tavlamak için, ilginç yollara başvuruyor.

Dizimizde Baba olan Peter bir işçi ve aynı zamanda katolik bir İrlandalı. Hatta bir süre sonra kısmen Afrikalı, kısmen de Amerikalı... Karısı Louis piyano öğretmeni ama esas olarak ev kadını. Louis, zengin ve sosyetik Pewterschmidt ailesinden geliyor. Kızları Meg Griffin, çirkinliği yüzünden hep şaka konusu oluyor. Oğul Chris ise pek çok yönden babasının genç bir versiyonundan farksız. 

Kara mizah toplumun her kesimine hitap edebilen bir tür değil; farkındayım. Hatta bazen izlemesi benim gibi bu tip animasyonların hastası olan kişilere bile fazla gelebiliyor. Family Guy bu bakımdan dünyada en fazla tepkiyi ve beğeniyi aynı anda toplayabilmiştir. Dizinin yaratıcısı Seth MacFarlane, eleştirilere pek aldırmamış olsa gerek, dizi hala yayın hayatına devam etmekte.

Family Guy'ın başına gelmeyen kalmamıştı

Mesela; 2007 yılında komedyen Carol Burnett, Fox TV'ye dizide canlandırılan temizlikçi kadın karakterinden dolayı dava açmış. Burnett şovda gösterilen bu karakterin kendisinin tescilli markası olduğunu iddia etti. 6 milyon dolar zarar tazminatı talep etti. Fakat Haziran 2007 tarihinde mahkeme bu davayı reddetti ve dava kapandı. Aynı zamanda Family Guy, çıkışından beridir The Simpsons ile kıyaslanmaktadır. Bir ailenin başına gelen ilginç olaylar, ailenin birçok devlet kurumunu ve insanlık hallerini hicvetmeleri, bunlara verilebilecek basit örneklerdendir.

Family guy topladığı onca tepkiye rağmen çok iyi başarılara imza atmıştır. Dizi 12 defa Prime time Emmy ve 11 defa Annie ödüllerine aday gösterildi. Ayrıca her ikisinden de 3'er defa ödül kazandı.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum